Erişilebilirlik

‘Amerikalı Taleban’ Serbest Bırakıldı


2001’de Afganistan’da Taleban için savaştığı sırada yakalanan ve "Amerikalı Taleba"n olarak bilinen John Walker Lindh serbest bırakıldı.

Washington Post gazetesi avukatına dayanarak Lindh’in Perşembe erken saatlerde serbest bırakıldığını kaydetti.

Bazı Kongre ise üyeleri Lindh’in hala güvenlik riski oluşturduğu düşüncesinde.

20 yıllık cezasının 17 yılını dolduran Lindh şartlı tahliye oluyor. Lindh, 2001’de yakalandığında 20 yaşındaydı. Indiana eyaletinde Terre Haute’daki cezaevinde kalıyordu.

38 yaşındaki Lindh, önümüzdeki birkaç yıl içinde Irak ve Afganistan’da terör suçlamalarıyla bağlantılı olarak Amerikan güçlerince yakalananlardan serbest bırakılacaklardan sadece biri.

Lindh’in serbest bırakılmasına bazı Kongre üyeleri karşı çıktı. Kongre üyeleri Lindh’in neden erken serbest bırakıldığını ve yetkililerin eski cihatçılarda radikalleşme ve suçu yeniden işleme konularında ne değerlendirme yaptıklarını sorguluyor.

Basına sızan Amerikan yönetimi belgelerinde, 2016 yılında Lindh’in hala aşırı düşüncelere sahip olduğu kaydediliyor.

Lindh’in anne babası konuyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Amerika’da Katolik doğan Lindh daha sonra Müslüman olmuştu.

2002’deki karar duruşmasında Lindh Arapça öğrenmek için Yemen’e, daha sonra da İslam çalışmak için Pakistan’a gittiğini belirtmişti.

Lindh, Müslümanlara mücadelelerinde gönüllü Taleban askeri olarak yardım ettiğini kaydetmişti.

Lindh bununla birlikte Amerika’ya karşı savaşma isteği olmadığını cihatın Amerikan karşıtlığı anlamına geldiğini hiç anlamadığını belirtmişti.

Lindh mahkemede terörizmi her seviyede kınadığını, El Kaide lideri Osama bin Ladin’in saldırılarının İslam’a karşı olduğunu söylemişti.

2017 Ocak tarihli bir raporda Lindh’in küresel cihatı desteklemeye ve aşırı şiddet metinlerini tercüme etmeye devam ettiği kaydedilmişti.

NBC de Lindh’in 2015’te Los Angeles bürosuna gönderdiği mektupta IŞİD’e desteğini ortaya koyduğunu belirtmişti.

XS
SM
MD
LG