Erişilebilirlik

Amerikan Sitelerine Siber Saldırı


Amerika İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü, bazı popüler internet sitelerine yapılan siber saldırıları incelediklerini ve bütün olası nedenlere baktıklarını belirtti.

Servis sağlayıcı Dyn isimli şirket, Amerika’nın Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Doğu yakasında, internet kullanıcılarının, Twitter, Netflix, Spotify gibi oldukça yoğun kullanılan web sitelerine erişimin yavaşlamasınin nedeninin, sistemlerine yapılan DDoS siber saldırı sonucu olduğunu belirtti.

Şirket, yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: “21 Ekim sabahı, Amerika’nın doğu yakasına servis sağlayan DNS altyapımıza, küresel bir DDoS saldırısı yapıldığını tespit ettik. Bu yüzden internet erişiminde sorunlar yaşanmaktadır.”

Saldırıdan etkilenen siteler arasında Twitter, SoundCloud, Spotify, Airbnb, Reddit gibi sıkça kullanılan web siteleri var.

Öte yandan, Avrupa ve Asya’daki kullanıcıların bu saldırıdan etkilenmediği görüldü.

DDoS - ya da “Denial of Service” – saldırısı internet üzerinden çok sayıda istemci bilgisayar kullanılarak yapılan bir saldırı çeşididir. Saldırı, genelde virüs bulaştırılarak uzaktan kontrol edilen (zombi haline getirilen) çok sayıda bilgisayarın, bir sunucu bilgisayara eş zamanlı ve çok sayıda istek göndermesi sonucu düzenlenir. Bu şekilde sunucunun kapasitesi aşılır ve sunucu hizmet veremez hale getirilir. Genelde site hizmet veremez ya da çok düşük hızda hizmet verir.

Dyn firmasına göre, erişim sorunları yerel saatle sabah 7 civarında başladı.UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG