Erişilebilirlik

Amerikan Kongresi Son Bir Yılı Nasıl Geçirdi?


Amerikan Kongresi Son Bir Yılı Nasıl Geçirdi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Kongre’de Cumhuriyetçiler kritik ara seçimler için vergi kesintileri ve iyileşme gösteren ekonomiyi ön plana çıkarmaya çalıştı. Ancak internet bilgi mahremiyeti, göçmenlik reformu ve Anayasa Mahkemesi adayı Brett Kavanaugh’la ilgili taciz iddiaları, 2018’deki tartışmalara damgasını vurdu. Amerikan Kongresi son bir yılı nasıl geçirdi?

Kongre’de MeToo hareketinin zirvesi yaşandı.

Dr. Ford’un cinsel saldırı suçlaması Başkan Donald Trump’ın Anayasa Mahkemesi adayı Brett Kavanaugh’u savunmaya geçirdi.

Dramatik protestolara rağmen,Kavanaugh’un adaylığı, Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Senato’da kılpayı onaylandı. Adaylığı ara seçimler döneminde iki partinin de hükümetin kapanmasına işaret ettiği bir dönemde Washington’daki siyasi bölünmüşlüğü gözler önüne serdi.

((Senator Chuck Schumer, Senate Minority Leader))
“Are they shutting down the government over illegal immigration?”

Senatör Chuck Schumer, “Hükümeti, yasa dışı göçmenlik konusu yüzünden mi kapatıyorlar?” şeklinde konuştu.

Rahip Billy Graham, Senatör John McCain ve eski başkan George Herbert Walker Bush’un ölümleri üzerine düzenlenen cenaze törenleri sayesinde partici siyasete zaman zaman ara verildi.

Kongre üyeleri yılın büyük bir bölümünü yeniden seçilebilmek için kampanya yaparak kullandı fakat Cumhuriyetçiler 2017 yılında seçmenlerden yasama konusundaki başarılarının yansımasını göremedi.

Brookings Enstitüsü'nden Molly Reynolds, “Zenginler ve şirketler için vergi kesintisi yapılması, birçok seçmen tarafından iyi karşılanmadı,” diyor.

Washington’da da sosyal medyanın ileri gelenleri sahte haber ve yabancıların müdahalesi konularında Kongre üyeleriyle yeni sorunlara çözüm bulmak için sıkı bir mücadele verdi.

Senatör Mark Warner, “Korkarım internet istismarının en uç noktalarındayız,” diyor.

Trump yönetiminin Amerika-Meksika sınırındaki aile üyelerini ayırması, göçmenlikle ilgili anlaşmazlıkları körükledi. Başkan Trump göçmenlik politikasının daha önceki başkanlardan kaldığını öne sürdü.

Nancy Pelosi, “Başkan bu olayların, yaptıklarının sonucu olmadığını söylediği zaman gerçeği yansıtmıyor,” diyor.

Dreamers olarak nitelenen, kayıt altına alınmadan çocuk yaşta Amerika’ya gelerek bu ülkede yaşamaya başlayanların akıbeti de belirsiz.

Mitch McConnell, “Sağduyu, parçalanmış göçmenlik politikamızın bir tek sorununu bile tedavi edemeyeceğimizi gösteriyor,” şeklinde konuşuyor.

Senato’daki Cumhuriyetçiler kilit yargıç atamalarını gerçekleştirdi ama bazı terslikler de yaşandı.

Molly Reynolds, “Cumhuriyetçiler’in en büyük kampanya sözünde çabaladıklarını ve başarısız olduklarını gördük, 8 yıldır en büyük kampanya sözleri neydi, Obamacare’i değiştireceklerdi,” diyor.

Bu umut Kasım’daki seçimlerde Demokratlar’ın Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmesiyle sona erdi. Yılın son günlerine de göçmenlik tartışmalarının ateşlediği hükümetin kapanması tartışmaları damga vurdu.

XS
SM
MD
LG