Erişilebilirlik

Amerikan Güçleri Havadan Rakka’ya İndirildi


ARŞİV

Amerika liderliğindeki koalisyon, Amerikan ve işbirliği yaptığı Suriye güçlerini Rakka vilayetindeki Tabqa yakınlarına havadan indirdi. Bu, Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka operasyonunda yeni bir safhaya geçildiği anlamına geliyor.

Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri’nden yapılan açıklamada, operasyonun amacının Tabqa bölgesinin ele geçirilmesi ve Suriye rejim güçlerinin bu yöndeki ilerlemesini durdurmak olarak açıklandı.

33 sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı dernek Amerika liderliğindeki koalisyona ait olduğu düşünülen uçakların düzenlediği saldırıda Rakka yakınlarındaki bir okulda en az 33 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlem, hava saldırısının Salı günü El-Mansoura kasabası dışında düzenlendiğini kaydetti. Okulun Suriye’de savaş nedeniyle evlerini terkedenlere barınak olarak kullanıldığı kaydedildi.

Rakka, IŞİD’in başkenti olarak görülüyor.

Amerika liderliğindeki koalisyon son günlerde Rakka’ya yönelmiş durumda. Cumartesi, Pazar, Pazartesi ortalama 20 hava saldırısı düzenlendi.

Bu yıl hava saldırıları artmış görünüyor. Ocak ve Şubat aylarında ayda 550 hava saldırısı düzenlendi. Geçen yılın son 6 ayında saldırı sayısı aylık ortalama 350 olmuştu. Koalisyon saldırılarının çoğunu Amerika uçakları düzenliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG