Erişilebilirlik

Amerikan Ekonomisi Daraldı


Amerikan ekonomisi son üç yılda ilk kez yıllık bazda %1 oranında küçüldü. Ekonomistler, istihdam piyasasındaki düzelmeyle bu daralmanın kısa dönemli olacağı görüşünde. Merkez Bankası FED tahvil alımlarını azaltarak ekonomiye destek programını yavaşlatmış durumda

Amerikan ekonomisi yılın ilk üç ayında küçüldü. Resmi rakamlara göre Ocak-Mart ayı döneminde yıllık bazda %1 oranında daraldı. Özellikle sert geçen kış mevsiminin ekonominin küçülmesinde etkili olduğu tahmin ediliyor.

Amerikan ekonomisi son üç yılda ilk kez daralma gösterdi. Daha önceki tahminler yılın ilk üç ayı için %0,1’lik bir büyüme öngörüyordu.

Kış koşullarının yanı sıra, işletmelerin envanterlerini artırmaması, ihracatın düşmesi ve kamu harcamalarındaki kesinti daralmanın ana nedenleri olarak sıralanıyor.

Ekonomistler, istihdam piyasasındaki düzelmeyle bu daralmanın kısa dönemli kalacağı görüşünde. Merkez Bankası (FED) tahvil alımlarını azaltarak ekonomiye destek programını yavaşlatmış durumda. FED alımları yılsonunda tamamen sona erdirecek.

Bu arada, son istihdam raporu işsizlik sigortasına başvuranların sayısının geçen hafta 27 bin azalarak 300 bine düştüğünü ortaya koydu.
XS
SM
MD
LG