Erişilebilirlik

ABD Borsasından 2013'te İyi Performans


Amerikan Borsasından 2013'te İyi Performans
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00
Amerikan borsaları 2013 yılında iyi bir performans sergiledi. Ocak ayından bu yana 3 bin puan arttı. Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Ocak ayı itibariyle varlık alımlarında aylık 10 milyar dolarlık kesintiye gitmesi, 2014 yılı için yatırımcıları daha da umutlandırdı. Ancak 2013 yılından memnun kalan uzmanlar 2014 konusunda temkinli.

Times Meydanı’ndaki pano borsanın bir yılını özetliyor. 2013 yılında yatırım portföyleri büyük bir sıçrama yaşadı. Birçok uzmana göre bunun arkasında FED’in politikaları yatıyor. Ekonomist Peter Cardillo da bu görüşte: “Çok heyecanlı bir yıl oldu. Piyasalar iyi performans gösterdi, yatırım portföyleri de rekor düzeyde kazandırdı. Bunun nedeni Merkez Bankası’nın bonkör tavrıydı. FED piyasaya önemi ölçüde likidite sağladı.”

Yatırım şirketi Unio Holding kurucusu ve genel müdürü John Allison'da FED'in piyasalara hız kazandırdığı görüşünde: “FED uzun zamandır konut kredisine dayalı tahvil ve hazine bonosu satın alıyor. Bu da hükümete kamu harcamalarında kullanmak için mali kaynak sağlıyor. Hükümetin yaptığı harcamalar da savunma şirketlerine, yüklenici firmalara veya bireylere gidiyor. Bu sayede piyasalar hız kazandı.”

Bu tablo, piyasaların bir yıllık performansını yansıtıyor. Peki aynı durum 2014 için de geçerli olacak mı?

John Allison’a göre, FED’in aylık varlık alımlarını 85 milyardan 75 milyar dolara çekmesinin bazı olumsuz etkileri olacak: “Alımlar azalırken faiz oranları artacaktır. Ekonomik koşullar ne olursa olsun, piyasalar yüksek faizi sevmez. Bu yüzden Amerika’daki tablo bence çok da açık olmayabilir.”

Birçok uzman, yatırımcılara, piyasalar inişe geçse de, ellerindeki portföyleri, tutmalarını öneriyor. New York Stern İşletme Okulu Profesörlerinden Stephen Brown da aynı görüşte: “Borsaya yatırım, uzun vadeli yatırımdır, bu yüzden kısa vadede ne olur, kimse kestiremez. Uzun vadede ise, eğer Amerikan ekonomisine hala inanıyorsanız, borsanın hala iyi bir yatırım aracı olduğunu bilirsiniz.”

Piyasalar ve yatırımcılar belirsizlikleri sevmiyor. FED’in alımları azaltsa da faizleri düşük tutma kararı da bu belirsizliği azaltmayı, ekonomik canlanmaya destek vermeyi ve küresel çapta güven oluşturmayı amaçlıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG