Erişilebilirlik

3 Mart Amerikan Basınından Özetler


3 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın Donald Trump’ın başkanlık seçimi kampanyası sırasında Rusya’nın Washington Büyükelçisi ile görüşmesinin ortaya çıkmasından sonra Rusya’yla ilgili soruşturmalardan çekildiğini açıklaması, tüm Amerikan gazetelerinin ana sayfalarında yer buluyor.

Washington Post, Ocak ayındaki Kongre onay oturumu sırasında Ruslar’la iletişim içinde olup olmadığı sorusuna hayır yanıtı veren Sessions’ın en basit tabirle Kongre’yi yanılttığını yazıyor. Gazeteye göre Sessions, yalnızca gerçeği söyleyeceğine dair yemin ettiği oturum sırasında Rus yetkililerle görüşmeleri hakkında yanıltıcı bilgi verdiğini fark eder, etmez ifadesini yeniden gözden geçirme talebinde bulunmalıydı. Washington Post, ”Hillary Clinton böylesine kuşkulu bir ifadeden sonra kendini kurtarmaya çalışsa, Cumhuriyetçi Parti’nin nasıl tepki vereceğini düşünün” şeklinde bir yorumda da bulunuyor. Gazete, Sessions’ın Rus Büyükelçi ile görüştüğü zaman zarfında üyesi olduğu Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun diğer 26 üyesiyle iletişime geçtiğini yazıyor. Aralarında komisyon başkanı Arizona Senatörü John McCain dahil Washington Post’a yanıt veren senatörlerin hepsi, Rus yetkililerle görüşme yapmadıklarını bildirdi. Gazeteye göre sorun, Sessions’ın Ruslarla görüşme yapması değil, bu konuda Kongre’ye ve kamuoyuna doğruyu söylememesi. Ancak yine de Sessions’ın Rusya’yla ilgili soruşturmalardan geri çekilmesi, olumlu sayılacak bir gelişme. Sessions’ın şimdi yapması gereken, soruşturmaları yürütmesi için bağımsız bir savcı ataması.

Washington Post bugün ayrıca iki buçuk yıl IŞİD işgalinde kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Musul yakınlarında bulunan toplu mezarla ilgili habere yer ayırıyor. Habere göre toplu mezarın sırlarının ortaya çıkarılması çok uzun yıllar alacak. Bunun nedeni, IŞİD’in toplu mezara dönüştürdüğü obruğun ne kadar derin olduğunun bilinmemesi ve IŞİD militanlarının patlayıcılarla obruk içinde ve çevresinde bubi tuzakları kurması. Uzmanlar, altı su dolu olan obruğun kazılmasının ve temizlenmesinin bu nedenle çok zor olacağını belirtiyor. Bazı insanların diri diri içine atıldığı obruğun çapı, 30 metre.

New York Times’ın ana sayfasında da Adalet Bakanı Sessions’ın Rusya soruşturmasından çekilmesi haberi geniş yer tutuyor. Gazetenin ana sayfada yer verdiği bir başka haberse, Başkan Trump’ın en yakın danışmanlarının, 2015’te imzalanan ve neredeyse tüm ülkelerin karbon salımını azaltma taahhüdünde bulunduğu bağlayıcı Paris İklim Anlaşması konusunda ikiye bölünmesiyle ilgili. Habere göre Beyaz Saray, Trump’ın seçim kampanyası sırasında verdiği Paris Anlaşması’nı iptal etme sözüyle ilgili olarak şiddetli bir kutuplaşma yaşıyor. Baş stratejist Steve Bannon, Amerika’yı Paris Anlaşması’ndan çekmesi için Trump’a baskı yapıyor. Ancak Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Trump’ın kızı Ivanka, böylesi bir adımın Amerika için çok ciddi diplomatik sonuçlar doğuracağı gerekçesiyle direniş gösteriyor. Gazeteye göre Trump’ın 194 ülkenin imza attığı ve Kongre’nin onayladığı Paris İklim Anlaşması’nı tek taraflı olarak iptal etmesi mümkün değil. Ancak Trump, Amerika’yı geri çekmek için dört yıllık bir süreç başlatabilir. Çok sayıda uzman, böyle bir hamlenin Amerika’nın güvenilirliğine büyük darbe indireceği yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG