Erişilebilirlik

31 Ekim Amerikan Basınından Özetler


31 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Amerikan basını bugün Federal Soruşturma Dairesi FBI’ın Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton’ın dışişleri bakanlığı döneminde resmi yazışmalarını özel bir elektronik posta sunucusu üzerinden yapmasıyla ilgili soruşturmayı başkanlık seçimlerine günler kala yeniden açmasının neden olduğu deprem etkisine geniş yer ayırıyor. Bu gazetelerden biri Wall Street Journal. Gazete, Temsilciler Meclisi eski üyelerinden Anthony Weiner’ın dizüstü bilgisayarında bulunan Clinton’a ait 650 bin elektronik posta yazışmasının nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda gerek FBI, gerekse Adalet Bakanlığı’nda çetin tartışmalar yaşandığını yazıyor. Anthony Weiner’ın boşandığı eşi Huma Abedin’in Hillary Clinton’ın en yakın danışmanlarından biri olduğunu ve Weiner’ın adının birçok kereler seks skandallarıyla anıldığını hatırlatmakta yarar var. Yetkililer, bu yazışmaların Huma Abedin’in dışişleri bakanı olduğu yıllarda Clinton’ın yanında çalışırken yapılıp yapılmadığının, yazışmaların gizli bilgiler içerip içermediğinin, bu 650 bin yazışmadan kaçının FBI’ın daha önceki soruşturmasında elden geçirildiğinin belirlenmesinin haftalar süreceği görüşünde. Wall Street Journal, FBI Başkanı James Comey’nin Cuma günü duyurduğu soruşturmanın, tam da seçimler yaklaşmışken nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda çok ciddi iç anlaşmazlıklar yaşandığını yazıyor.

New York Times da ana sayfasında bu konuya geniş yer ayırmış. Gazete, federal yetkililerin Clinton’ın en yakın sırdaşlarından biri olarak görülen Huma Abedin ve eski eşi milletvekili Anthony Weiner’a ait olan bilgisayarda bulunan elektronik yazışmaları incelemeye başladığını duyuruyor. Habere göre bu incelemelerin seçim günü olan 8 Kasım’dan önce tamamlanması mümkün değil. FBI Başkanı James Comey ise seçimlere günler kala yeniden soruşturma açtığı için çok sert biçimde eleştiriliyor. Gazete, partizanlık yapmakla suçlanan Comey’nin, seçimin sonucunu etkileyecek adımlar attığı gerekçesiyle birçok çevrenin eleştiri oklarının hedefi haline geldiğini yazıyor.

Bugün Washington Post’un ana sayfasında ise Musul’da yaşayan ve son iki yıldır IŞİD militanları tarafından zulme uğratan Hıristiyan toplumla ilgili bir haber göze çarpıyor. Gazete, Iraklı bir Hıristiyan’ın ayin düzenlemek için yaptığı hazırlıkları gösteren bir fotoğraf da paylaşmış. IŞİD’in Irak’ın son derece çeşitli etnik yapısını darmadağın ettiğini yazan gazete, Iraklı güçlerin Musul yakınlarındaki bazı köylerin kontrolunu ele geçirmesiyle azınlıkların evlerine geri dönme şansının doğduğunu yazmış. Ancak haberin devamına göre yerle bir edilen bu köyleri yeniden bir bütün olarak düşünmek neredeyse imkansız. Çok sayıda Hıristiyan, aynı hataya iki kere düşmeyeceklerini, çocuklarını şiddet ortamında büyütmek istemediklerini ve Musul’a geri dönmeyeceklerini söylüyor. Ancak Washington Post, bölgenin geleceğini, kimlerin geri dönmeye karar vereceğinin belirleyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Los Angeles Times’a gazetesi, son yılların en ciddi kuraklık felaketiyle başa çıkmaya çalışan California eyaletinde bulunan Folsom Gölü’nde su seviyesinin ne kadar azaldığını gösteren bir fotoğraf paylaşmış. Gazetenin haberine göre son bir yıldır yağış miktarının arttığı California, az da olsa rahatladı. Ancak eyalet yetkililerinin su kısıtlaması uygulamalarını çok erken kaldırdığı ve halkın tasarrufu gözardı etmeye başladığı uyarısında bulunan gazete, California’da yağış dengelerinin hala son derece hassas olduğunu vurguluyor.

XS
SM
MD
LG