Erişilebilirlik

21 Mart Amerikan Basınından Özetler


21 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

Amerikan basını bugün en çok FBI Başkanı James Comey’nin Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda Rusya’nın Kasım seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla Trump ve Rusya arasındaki ilişkilerle ilgili yaptığı açıklamalara yer veriyor. Ayrıca Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği Yargıç Neil Gorsuch’in Senato’da dün başlayan onay süreci de gazetelerde yer bulan önemli konulardan biri oldu.

Washington Post, FBI Başkanı Comey’nin Kremlin ve Trump kampanyası arasında olası bir işbirliği olup olmadığını soruşturduklarını doğruladığını yazıyor. Habere göre Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda beş buçuk saat boyunca ifade veren Comey, ayrıca, Başkan Trump’ın, selefi Başkan Obama’nın Trump Tower’daki telefonlarını dinlettiği şeklindeki iddiasının doğru olduğuna dair kanıt olmadığını da kaydetti. Gazete, FBI’ın geleneksel olarak soruşturmaların varlığıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındığını, ancak söz konusu soruşturmalar kamuoyunun çıkarlarını ilgilendirdiği için Comey’nin bu kuralı bozduğunu yazıyor. Comey’nin Rusya’nın 2018 ara seçimleri ve 2020 başkanlık seçimlerine de müdahale etme olasılığının bulunduğunu belirtmesi, oturumun dikkat çekici ayrıntılarından bir diğeri. Habere göre Comey oturumda ayrıca Rusya’nın Fransa ve Almanya’daki seçimlerle ilgili olarak da aktif faaliyetler yürüttüğünü belirtti.

Washington Post ayrıca Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği Yargıç Neil Gorsuch’in Senato Adalet Komisyonu’ndaki onay oturumuyla ilgili habere yer veriyor. Gazeteye göre Amerikan tarihinde ilk kez Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterilen bir yargıçtan, kendisini aday gösteren başkandan bağımsız hareket edeceğinin garantisi talep ediliyor. Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Priebus’un Gorsuch’i “Donald Trump’ın vizyonuna sahip bir yargıç” olarak tanımladığı hatırlatmasını yapan gazete, Senato Adalet Komisyonu’ndaki Demokrat Partililer’in Gorsuch’ten bu tanımlamaya açıklık getirmesini isteyeceğini yazıyor. Cumhuriyetçi Parti, Yargıç Gorsuch’in bir an önce Senato’dan onay almasını ve Nisan ayı sonunda Anayasa Mahkemesi’nin dokuzuncu yargıcının görev başına geçmesini istiyor. Ancak Başkan Obama’nın adayı Yargıç Merrick Garland’la yüzyüze görüşme yapmayı bile reddeden Cumhuriyetçi Partililer’e hala öfkeli olan Demokratlar, Gorsuch hakkında karara varmadan önce oturumların tamamlanmasını bekleyecek.

Washington Post’un bugünkü ana sayfasında yer alan haberlerden biri de Fransa’daki aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin kurucusu Jean Marie Le Pen’le ilgili. Habere göre Ulusal Cephe’yi 1972 yılında kuran ve parti yönetimini 2011’de kızı Marine Le Pen’e devreden 88 yaşındaki Jean Marie Le Pen, daha seçimler yapılmadan yıllardır savunduğu fikirlerin sonunda zafer kazandığını ilan etti. Le Pen’in yıllardır savunduğu göçmenlik ve küreselleşme karşıtı, ulus-devlet yanlısı görüşleri, gazeteye göre sonunda gerek Avrupa gerekse Amerika’da karşılık buluyor. Gazete, 1954-1962 Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında teğmenken Araplara işkence yapmakla ve Yahudi Soykırımı’nı reddetmekle suçlanan Le Pen’in Başkan Trump’a olan hayranlığını gizlemediğini yazıyor.

XS
SM
MD
LG