Erişilebilirlik

1 Aralık Amerikan Basınından Özetler


1 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:34 0:00

Washington Post, bugün Senato'da oylanması planlanan, Cumhuriyetçi Parti'nin hazırladığı vergi yasa tasarısının önüne dün akşam aniden yeni bir engel çıktığını yazıyor. Gazete, Cumhuriyetçi Parti'nin yasayı geçirmek için şu anda açık ve net bir planının olmadığını kaydediyor. Habere göre en büyük sorun, vergi kesintilerinin ulusal borcu arttıracağı kaygısı duyan senatörlerin bu kaygılarının yeterli ölçüde giderilememiş olması. Oysa Başkan Trump'la şimdiye kadar birçok konuda zıtlaşan Arizona Senatörü John McCain'in dün yasaya destek vereceğini açıklaması, parti içindeki birlik ve beraberlik hissini canlandırmıştı. Şimdi ise Tennessee Senatörü Bob Corker ve Arizona Senatörü Jeff Flake, vergi kesintilerinin ulusal borcu daha da arttırmayacak şekilde tasarlanması konusunda ısrar ediyor. Amerika'nın mevcut borç miktarı, 20 trilyon doları aşıyor. Bütçe uzmanları, borç miktarının daha da artması durumunda Amerika'nın olası bir mali krize ya da ekonomik çalkantıya karşı koymasının giderek zorlaşacağı uyarısında bulunuyor. Bu nedenle Corker ve Flake, yüzde 35 oranında azaltılması planlanan kurumlar vergisinin belirli bir süre sonra kademeli olarak arttırılması önerisi getiriyor.

New York Times ise ana sayfasında vergi yasası oylamasında Senato'daki Cumhuriyetçiler arasında yaşanan krizin yanısıra Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un görevden alınacağına ve yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'nun getirileceğine ilişkin sinyallerle ilgili habere yer veriyor. Gazete, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'nin, Başkan Trump'la arası giderek soğuyan Dışişleri Bakanı Tillerson'ı önümüzdeki birkaç hafta içinde görevden uzaklaştırmak için bir plan yaptığını yazıyor. Beyaz Saray, Pompeo'nun Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesiyle boşalacak CIA başkanlığı koltuğuna Arkansas Senatörü Tom Cotton'u oturtmayı planlıyor. Muhafazakar bir senatör olan Cotton, göçmenlik ve ulusal güvenlikle ilgili meselelerde her zaman Trump çizgisinde hizalanmasıyla tanınan bir siyasetçi. İran nükleer anlaşması, Kuzey Kore ve Arap müttefiklerle ilgili meselelerde görüş ayrılığı yaşayan Tillerson ve Trump arasındaki ilişkiler, Tillerson'un Trump'a ”moron” yakıştırması yapması ve Trump'ın Kuzey Kore'yle müzakere yapmaya çalışan Tillerson'a ”zamanını boşa harcıyorsun” demesiyle iyice gerilmişti. Uzmanlara göre Çay Partisi kanadına mensup eski bir Kongre üyesi olan ve şu anda CIA Başkanlığı'nı yürüten Mike Pompeo'nun Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesi, bakanlığın, Kuzey Kore ve İran'la ilgili meselelerde daha şahince bir yaklaşıma yöneleceğinin sinyalini veriyor.

New York Times, bugünkü başyazısını da Tillerson'ın Dışişleri Bakanlığı görevinden alınması olasılığına ayırmış. Tillerson'un görevde bulunduğu sürece Amerikan dış siyasetine ve Dışişleri Bakanlığı'na büyük zarar verdiğini kaydeden gazete, başarılı dışişleri bakanlarının başkanlarıyla ilişkilerinin karşılıklı saygı tabanına oturduğunu, ancak Trump-Tillerson ilişkisinin bu ilkeyi yıktığını yazıyor. Başyazı şöyle devam ediyor: ”Tillerson, dışişleri bakanlığını en üst düzey diplomat gibi değil, bir şirketin verimlilik takıntılı danışmanı gibi yönetti. Bakanlık bütçesinin yüzde 30 oranında kesilmesine destek vererek iki bin deneyimli diplomatın uzaklaştırılmasına onaylamış oldu, diplomasi kurumunun altını oydu. Yerine getirilmesi düşünülen Mike Pompeo ise partizanlığıyla dikkat çekiyor. CIA başkanlarının siyasetten uzak, bağımsız olması gerekir. Oysa Pompeo iklim değişikliğine şüpheyle bakıyor, İran nükleer anlaşmasının iptal edilmesi gerektiğini düşünüyor, Rusya'nın seçimlere müdahalesini hafife alıyor. CIA başkanlığına getirilmesi planlanan Tom Cotton da farklı değil. Örneğin CIA'in ”ileri sorgulama teknikleri” adını verdiği işkenceye dayalı uygulamaları geri getirmek istiyor. Zaten askerlerle dolu Trump kabinesine Pompeo ve Cotton gibi yine ordu kökenli iki ismin getirilmesi, sivillerin saf dışı bırakılması anlamına gelir.”

New York Times bugün ayrıca Mısır'ın Amerika'yı saf dışı bırakarak Rus jetlerine kapılarını açacak üsler kurulmasına ve hava sahasını açmaya onay verdiğini bildiriyor. Habere göre Rusya ve Mısır arasındaki anlaşma sonuca vardığı takdirde Rusya, 1973 yılından bu yana ilk kez Mısır'daki varlığını pekiştirmiş olacak. Amerika, Mısır'ın Sovyetler Birliği ordusunu topraklarından çıkardığı ve Amerika'yla ittifak kurmaya karar verdiği 1973'ten bu yana bu ülkeye 70 milyar dolardan fazla yardım yaptı. Bunun nedeni, Amerikan ordusunun Mısır hava sahasını ve üslerini kullanma imkanı elde etmesiydi. Uzmanlar, Mısır'ın şimdi Rusya'ya yaklaşmasının, Başkan Trump'ın Amerika'nın Ortadoğu'daki askeri ve diplomatik ağırlığını yok etmeye başladığının bir işareti olduğu görüşünde. Gazete, Mısır'daki Rus jetlerinin varlığının Amerikan askeri personal ve ekipmanlarının operasyonlar sırasındaki güvenliğinin tehlikeye atılması anlamına geleceği yorumunda bulunuyor. Buna göre aynı hava sahasını paylaşmak zorunda kalacak olan Amerika ve Rusya'nın birbirleriyle daha yakın koordinasyon kurması gerekecek.

Wall Street Journal ise Amerikan ekonomisinin ve piyasaların 2017 yılını güçlü bir şekilde kapatacağını yazıyor. Gazete, tüketici harcamalarının, konut satışlarının ve iş yatırımlarının arttığını, borsa endekslerinin yüksek sınırları zorladığını bildiriyor. Habere göre yatırımcılar arasındaysa olası vergi kesintilerinin ekonomik büyümeyi körükleyeceği şeklinde iyimser bir hava hakim. Ekonomik sağlığın en önemli göstergelerinden biri olan tüketici harcamalarında Eylül ve Ekim ayları arasında kaydedilen yükselme, son sekiz yıldır erişilen en yüksek oran olarak belirlendi. Uzmanlar, Amerikan ekonomisinin 2018 yılında da 2017'deki performansını göstermeye devam ettiği takdirde 2018 sonunda işsizlik oranının yüzde 3 buçuğa düşebileceği öngörüsünde bulunuyor.

XS
SM
MD
LG