Erişilebilirlik

21 Kasım Amerikan Basınından Özetler


21 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

Washington Post, sekiz kadının, ünlü televizyoncu Charlie Rose’u cinsel tacizle suçladığını yazıyor. Habere göre suçlamaları yöneltenler, 1990’ların sonundan 2011’e kadar Charlie Rose’un televizyon programı Charlie Rose Show’da çalışan ya da programda çalışmayı arzu eden, taciz vakalarının yaşandığı dönemde 21 ila 37 yaş arasında olan kadınlar. Gazete, sekiz kadından beşinin Rose’un televizyonculuk sektöründeki konumundan, kariyerleri üzerindeki etkisinden ve asabi mizacından korktukları için adlarının açıklanmasını istemediklerini, üç kadınınsa adlarını açıkladıklarını bildiriyor. Rose, suçlamaların üzerine bir özür mesajı yayınladı. Rose’un programını yayınlayan PBS ve Bloomberg LP kanalları, yayınları askıya aldıklarını duyurdu. Rose’un, sabah programının sunucularından biri olduğu CBS kanalıysa ünlü televizyoncunun yayına çıkmayacağını açıkladı.

Wall Street Journal ise Adalet Bakanlığı’nın internet ve telefon şirketi AT&T’nin medya ve eğlence sektörünün devlerinden Time Warner’ı satın alma sürecini, hızla değişen medya sektöründe AT&T’ye çok fazla denetim vereceği gerekçesiyle durdurmak için dava açtığını bildiriyor. Habere göre AT&T CEO’su Randall Stephenson, davanın “akla ve mantığa sığmadığını” ve şirketin sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi. Adalet Bakanlığı, AT&T’nin Time Warner’la birleşmesinin tüketicilere ve sektöre zarar vereceğini, kablolu televizyon faturalarının kabaracağına şüphe olmadığını iddia ediyor. 85 milyar dolarlık AT&T ve Time Warner anlaşması, geçen yıl ekim ayında ilk kez açıklandığında tüm zamanların en büyük medya evliliklerinden biri olarak nitelendirilmişti. Gazete, Adalet Bakanlığı’nın attığı bu adımla Washington’da on yıllar sonra ilk kez büyük bir antitröst davası açılacağını kaydediyor.

New York Times ise Başkan Trump’ın Kuzey Kore’yi terörü destekleyen ülkeler listesine yeniden aldığını yazıyor. Habere göre Trump’ın amacı, nükleer silah elde etmesini engellemek amacıyla Kuzey Kore üzerindeki baskıları arttırmak. Böylelikle Kuzey Kore, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın uluslararası terörü destekleyen devletler listesinde bulunan Sudan, Suriye ve İran arasındaki yerini aldı. Trump, Kuzey Kore’ye yönelik en üst seviyede yaptırımların da terör listesine alınma kararını izleyeceğini bildirdi. Ancak habere göre bu hamlelerin Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Tillerson’ın eline nükleer güç müzakerelerinde güçlü bir koz mu vereceği, yoksa Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki söz düellosunu mu körükleyeceği net değil. Amerika, Kuzey Kore’yi terörü destekleyen ülkeler listesine ilk kez 1988’de, Güney Kore’ye ait bir yolcu uçağına yerleştirilen bombanın patlamasının 115 kişilik yolcu ve mürettebatın ölümüne yol açması sonucu almıştı.

Miami Herald ise 2010’daki deprem felaketinden sonra yaklaşık 60 bin Haiti vatandaşına verilen Amerika’da ikamet izninin 2019’da kaldırılacağını bildiriyor. Gazete, Geçici Koruma Statüsü olarak bilinen ve Haiti vatandaşlarının Amerika’dan sınır dışı edilmelerini engelleyen vizenin kaldırılmasıyla çoğu Miami ve civarında yaşayan Haitililer’in 18 ay içinde ülkelerine geri dönmesi gerekeceğini kaydediyor. 1990 yılında uygulanmaya başlanan ve kısaca TPS olarak bilinen Geçici Koruma Statüsü, büyük doğal afetler ve iç karışıklık yaşayan ülkelerin Amerika’da olan vatandaşlarına geçici süreliğine Amerika’da ikamet etme ve çalışma hakkı tanıyor. Göçmenliğin sıkılaştırılmasını destekleyen Trump ve seçmen tabanı, Geçici Koruma Statüsü vizesinin uzun yıllardır suiistimal edildiğini ve kaldırılması gerektiğini savunuyor. Göçmen hakları savunucuları, Batı yarımkürenin en yoksul ülkesi olan 2010’daki deprem felaketinden bu yana hala toparlanmaya çalışan Haiti’nin yaklaşık 60 bin kişiyi geri alacak durumda olmadığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG