Erişilebilirlik

15 Aralık Amerikan Basınından Özetler


15 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Washington Post, Beyaz Saray ve ulusal güvenlik birimlerinde halen veya eskiden görev yapan 50'den fazla üst düzey yetkiliyle yaptığı görüşmeler sonucu ortaya çıkardığı Rusya konulu raporunu ana sayfasında yayınlamış. Gazete, “Demokrasiyi Hack'lemek” başlıklı özel haberinde, Trump'ın Rus lider Putin'in peşinden koşmasının, Amerika'yı Rusya'nın tehditleri karşısında nasıl savunmasız duruma düşürdüğünü iddia ediyor. Haberde, Amerikan istihbarat dairelerinin verilerini reddeden Trump'ın Moskova'nın Amerikan seçimlerine müdahalesini cezalandırmak için harcanan çabaları önleme çabasında olduğu sonucuna varılıyor. Gazeteye göre Trump'ın istihbarat dairelerinin nesnel bir gerçeklik olarak gördüğü Rusya müdahalesini kabullenmemesi, Başkan'ın özgüven eksikliklerinden kaynaklanıyor. Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının kendi stratejisi ve karizması sayesinde mümkün olduğunu savunuyor. Gazeteye göre, müttefikleri tarafından dışlanma pahasına da olsa Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerle ilgili politikalarında Putin'i takip ediyor ve Rus liderle bağ kurma çabası içine girmeye devam ediyor. Washington Post'un görüştüğü yetkililer, Rusya için maliyeti 500 bin dolardan az olan bu hackleme operasyonunun çok büyük getirisi olduğunu düşünüyor, çünkü Rusya bu şekilde hem Putin'in hiç hoşlanmadığı Hillary Clinton'ın başkan olmasını engelledi, hem de Amerikan demokrasisinin istikrarını bozup raydan çıkardı.

Washington Post bugün ayrıca eski Başkan Barack Obama zamanında getirilen “İnternet Tarafsızlığı Düzenlemesi”nin Federal İletişim Komisyonu tarafından kaldırılma kararıyla ilgili habere de yer veriyor. Böylelikle internet hizmeti sağlayan telekomünikasyon şirketleri, beğendikleri web sitelerine erişimi hızlandırabilecek, beğenmediklerin ise engelleyebilecek ya da yavaşlatabilecek. Karar, internette tarafsızlığı savunan Demokrat Parti, teknoloji firmaları ve tüketici örgütleri için geriye doğru atılmış ciddi bir adım olarak görülüyor. Gazeteye göre tüketiciler, kararın etkilerini hemen hissetmeye başlamayacak. Ancak zamanla tüketicilerin önüne bazı paketler ya da fiyatlandırma seçenekleri çıkarılacak. Örneğin Obama döneminde getirilen uygulama sayesinde her arama motoru; internet hizmeti sağlayan firmalar tarafından eşit muamele görüyordu. Ancak bundan böyle örneğin Verizon gibi bir Internet sağlayıcısı, sahibi olduğu Yahoo'nun daha çok iş yapmasını sağlamak için Google'a engel koyabilir ya da Google kullanmak isteyen müşterilerini ek ücret ödemek zorunda bırakabilir.

New York Times ise Cumhuriyetçi Parti'nin yılsonu gelmeden önce Başkan Trump'ın imzasına sunarak yasalaştırmaya çalıştığı vergi reformu yasasının önüne sürpriz bir engel daha çıktığını bildiriyor. Ortaya çıkan bu belirsizlik, Cumhuriyetçi Partili Florida Senatörü Marco Rubio'nun düşük ve orta gelirli vatandaşların yeni yasadan elde edecekleri bazı faydalar hakkındaki şüphelerinden kaynaklanıyor. Çarşamba günü Senato ve Temsilciler Meclisi'nin ayrı ayrı hazırladığı tasarıları birleştirerek bir anlaşmaya varan ve nihai taslağı aslında bugün açıklamayı planlayan Cumhuriyetçiler, taslağı önümüzdeki hafta başında oylamaya sunmak istiyordu. Ancak Senatör Rubio, çocuk vergi kredisi uygulamasının kapsamının genişletilmesi konusundaki ısrarlarını sürdürüyor. Utah Senatörü Mike Lee ise düşük gelirlilerin yeni yasayla daha çok gözetilmesini istiyor ve taslağın şu anki son haline ‘Evet’ oyu verip vermeyeceği konusunda kararsız olduğunu dile getiriyor. Taslakta yapılacak bu değişiklikler, önümüzdeki on yıl içinde vergi kesintileri nedeniyle bir buçuk trilyon olarak tahmin edilen federal bütçe açığının daha derinleşmesi anlamına geliyor.

Los Angeles Times ise ”Disney'nin Güç Oyunu” başlıklı haberinde eğlence devi Disney'nin, Rupert Murdock'un kurduğu medya imparatorluğu 21th Century Fox'u 52,4 milyar dolara satın almasıyla ilgili ayrıntıları aktarıyor. Habere göre Disney, bu anlaşmayla, kendi tarihinin en büyük alımını gerçekleştiriyor. Gazeteye göre Disney-Fox evliliği, sadece film ve televizyon yapımlarını birkaç güçlü stüdyonun eline teslim ederek Hollywood'u değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda Netflix, Amazon ve Google gibi teknoloji devlerine de açık ve net bir uyarı mesajı gönderecek. Bu mesaj şu: tüketicinin hiçbir katkısı olmadan, pasif bir şekilde kendine sunulan içeriği satın aldığı eski medya ve bu medyanın kralı olan Disney, teknolojideki baş döndürücü değişime kolay kolay boyun eğmeyecek. Böylelikle Fantastic Four ve X-Men gibi Fox'a ait Marvel yapımları, Iron Man ve Captain America'yla, James Cameron'un Avatar'ıyla Lucasfilm'in Star Wars'uyla aynı çatı altında birleşecek. Bu da sadece gişe hasılatının değil, video oyunlarından oyuncaklara, temalı eğlence parklarına kadar elde edilecek gelirin tek bir elde toplanması anlamına gelecek.

XS
SM
MD
LG