Erişilebilirlik

4 Aralık Amerikan Basınından Özetler


4 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00

New York Times, Başkan Trump'ın, Cuma günü Rusya soruşturması bünyesinde verdiği ifadede FBI'a yalan beyanda bulunduğunu itiraf eden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn üzerindeki dikkatleri dağıtmak için Twitter üzerinden FBI'a yönelik bir dizi saldırıda bulunduğunu yazıyor. Gazete, FBI'ın Rusya soruşturması adım adım kendisine doğru yaklaştıkça Başkan Trump'ın da Amerika'nın bir numaralı istihbarat dairelerinden FBI'ı hedef aldığını, önyargılı olmakla suçladığı dairenin itibarının paramparça olduğunu iddia ettiğini bildiriyor. Habere göre Cuma günü Michael Flynn'den suçlu olduğu itirafını ve işbirliği yapacağı taahhüdünü alan FBI, iki gün içinde, bağımsız bir istihbarat dairesine yönelik olarak daha önce eşi benzeri görülmemiş bir saldırının odağı haline geldi. Başkanların Beyaz Saray'daki koltuğa, ülkenin en etkin istihbarat örgütlerinin dürüstlük, güveniliklik ve becerilerini savunma ve koruma içgüdüsüyle oturduklarını kaydeden gazete, Trump'ın ise çok daha farklı bir dürtüyle hareket ettiğini vurguluyor. Buna göre Trump, elde ettiği seçim zaferinin geçerliliğinin istihbarat örgütleri tarafından sürekli sorgulandığı düşünce ve endişesini hissediyor. Bu nedenle FBI ve diğer dairelerin siyasi motivasyon güttüğünü iddia ediyor. Gazeteye göre Başkan, kendisine karşı gizli bir önyargı içinde hareket eden bir ”derin devlet” olduğu şeklindeki komplo teorilerini körükleyen bir şüphecilik içinde.

New York Times bugün ayrıca Cumhuriyetçi Parti'nin hükümetin kapanmasını engellemek için iki haftalık bir çözüm arayışı içinde olduğunu bildiriyor. Hükümet harcamalarına ayrılan fonların süresinin bu Cuma doluyor olması, bir çözüm bulunamaması durumunda, hükümetin bu tarihten sonra kapanacağı anlamına geliyor. Cumhuriyetçi Parti, uzun vadeli harcama paketini müzakere edebilmek için zaman kazanmaya çalışıyor. Hükümet fonlarının akışını 22 Aralık'a kadar sağlamayı amaçlayan kısa vadeli çözüm önerisiyse Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell'ın ”Hükümet kapanmayacak” şeklindeki tüm açıklamalarına rağmen hala tehlikede. Bunun nedeni, Cumhuriyetçi Parti'nin geçici çözüm önerisini hayata geçirebilmek için Demokrat Partililer'in oylarına ihtiyacı olması. Ancak Başkan Trump'ın Senato ve Temsilciler Meclisi'nin önde gelen Demokrat Partili liderleriyle başta vergi kesintileri ve göçmenlik olmak üzere birçok konuda görüş ayrılığı içinde olması, Demokratlar'ın bu desteği esirgemeleri tehdidinde bulunmaları için yeterli. İki parti arasındaki en büyük anlaşmazlık, savunma harcamalarına ayrılan bütçeden kaynaklanıyor. Cumhuriyetçiler, savunma harcamalarını arttırmayı, Demokratlar ise savunma artışındaki her doların sosyal programlar ve savunma dışındaki ihtiyaçlar için de ayrılmasını istiyor.

Washington Post gazetesi ise Başkan Trump'ın FBI'a yönelik sert eleştirileri ve Senato'da onaylanan vergi kesintileri yasasına ilişkin tartışmaların yanısıra Avrupa ülkelerinin büyük kentlerde yürüttüğü terörle mücadele operasyonlarının orduları nasıl zayıflattığı konusunda bir habere yer veriyor. Gazete, Avrupa kentlerinde devriye görevi yapan asker sayısının İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez artış gösterdiğini ve bu artışın tam da birçok küresel sorunun aynı anda baş gösterdiği zamanda kaydedildiğini bildiriyor. Rusya'nın saldırgan tavırları, Ortadoğu'daki çatışmalar, Akdeniz'den gelen göçmen akını gibi meseleler, güvenliği sağlama gerekçesiyle büyük kentlere kapsamlı kaynak ayıran Avrupa ordularını zorluyor. Belçika ve Fransa ordularında barış zamanı kentlerde görev yapan askerlerin savaşta gereken becerileri adeta pas tutmak üzere olduğu şeklinde kaygılar baş gösteriyor. Geçen ay Brüksel'de yapılan NATO zirvesine katılan savunma bakanlarının NATO'nun Afganistan'da yapacağı eğitim tatbikatına yeterli sayıda asker gönderme taahhüdünde bulunamaması, bunun bir sonucu olarak algılanıyor.

XS
SM
MD
LG