Erişilebilirlik

30 Kasım Amerikan Basınından Özetler


30 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:42 0:00

New York Times, Twitter hesabı üzerinden köktendinci içerikli video görüntüleri paylaşan Başkan Trump’ın adeta bir öfke seli yarattığını yazıyor. Gazete, İngiltere’deki aşırı milliyetçi bir grubun yayınladığı ve Müslümanların giriştiği iddia edilen şiddet eylemlerini yansıtan video görüntülerini paylaşan Trump’ın başta İngiltere Başbakanı Theresa May olmak üzere birçok siyasetçi tarafından kınandığını bildiriyor. Habere göre modern Amerikan tarihinde daha önce hiçbir başkanın aşırılık yanlısı bir örgüte ait kışkırtıcı nitelikte içeriği öne çıkardığı görülmedi. Trump’tan önceki iki başkan, George W Bush ve Barack Obama, Müslüman karşıtlığı olarak algılanabilecek ya da dini ya da ırksal düşmanlıkları körükleyebilecek her türlü açıklama ve mesajdan kaçınmış, terörle mücadelenin İslam’a karşı savaş açmak anlamına gelmediğini her fırsatta vurgulamıştı. Ancak Trump, seçim kampanyası sırasında “Müslümanlar bizden nefret ediyor” şeklinde sözler sarf etmekten Londra’nın Müslüman olan Belediye Başkanı Sadık Han’la söz düellosuna girmeye kadar birçok kez Müslümanlar’ı hedef almaktan kaçınmadı. Gazete, Rice Üniversitesi’nde Batı’da yaşayan Müslümanlar üzerine araştırmalar yapan Craig Considine’in konuya ilişkin görüşlerine de başvurmuş. Considine, korku simsarlığı yapan Trump’ın Twitter paylaşımlarının Batılı ülkelerde Müslümanlar’a yönelik tahammülsüzlüğü körükleme ve Müslümanlar’ı Batı’dan sürme çabalarını yansıttığını kaydediyor.

New York Times bugün ayrıca New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam etmekte olan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasında tanık olarak ifade veren Rıza Sarraf’ın Zafer Çağlayan’a on milyonlarca dolar tutarında rüşvet verdiğini itiraf ettiğini yazıyor. Benjamin Weiser imzalı habere göre Sarraf, mahkemedeki jüri üyelerine bir ekran üzerinde Çağlayan’a verdiği rüşvetin kayıtlarını, ödeme tarihleri ve miktarlarını gösterdi. Traşlı olduğu göze çarpan Sarraf, savcının sorularını tercüman aracılığıyla sakin, saygılı ve ağırbaşlı bir tavırla yanıtladı. Gazete, Sarraf’ın İran’a yönelik yaptırımları delmek için kullandığı metodları anlatırken daha heyecanlı bir tavır takındığı, altın ve para transferlerini nasıl yaptığını açıklarken el-kol hareketleri kullanıp hızlı hızlı gözlerini kırptığının gözden kaçmadığını yazıyor. Haberde, Savcı Sidhardha Kamaraju’nun Sarraf’a tutuklu takasıyla serbest kalabilmenin yollarını aramak için avukat tutup tutmadığına ilişkin sorusuna da yer veriliyor. Weiser, bu soruya “Yasal sınırlar içinde elbette” şeklinde yanıt veren Sarraf’ın, davayı diplomatik yollarla sonuçlandırmak için New York eski Belediye Başkanı ve Başkan Trump’ın gayri resmi danışmanı Rudolph Giuliani ve eski savcı Michael Mukasey’yi avukat olarak tuttuğunu hatırlatıyor. Weiser ayrıca Sarraf’ın Zafer Çağlayan’a milyonlarca dolarlık rüşvet verdiğini açıklamasının üzerinden geçen saatler içinde Türkiye’de resmi haber ajansı ve devlet televizyonunda konuya ilişkin hiçbir habere yer verilmediğini bildiriyor.

Los Angeles Times ise Amerika’nın en ünlü ve etkin televizyoncularından Matt Lauer’ın uygunsuz cinsel davranışlardan ötürü çalıştığı NBC Televizyonu’ndan kovulması haberine ana sayfasında yer veriyor. Habere göre bir NBC Televizyonu çalışanının şikâyeti üzerine aniden kovulan Lauer’a iki kadın daha suçlama yöneltti. Erkek egemenliği altındaki sabah haberleri kuşağında 20 yıldır rakipsiz olan Lauer’ın mensubu olduğu NBC’de adeta “paşa” muamelesi gördüğünü kaydeden gazete, ünlü sunucunun kanalda çok geniş nüfuza sahip olduğunu bildiriyor. Gazete, Amerikan televizyonlarının en çok izleyici çeken sabah haberleri kuşağının kısa bir tarihçesine de yer veriyor. Kanallar, izleyiciler sabah kahvelerini yudumlarken ya da kahvaltı yaparken ekranda ailelerinden birileri gibi kabul edecekleri simaları seçiyor. Genellikle bir erkek ve bir kadın sunucunun liderliğinde aktarılan sabah haberlerinde erkekler, her zaman gerek aldıkları maaş miktarı, gerekse ekranda yansıttıkları imaj açısından kadınların bir adım önünde konumlandırılıyor. Gazete, NBC’nin Today Show programının adeta kumandanı olan ve yılda 25 milyon dolar maaş alan Matt Lauer’ın ekranda güvenilir haberci imajı yansıtırken perde arkasında çok daha farklı bir kişilik sergilediğini, ne yaparsa yapsın, yaptıklarının yanına kar kalacağı hissine kapıldığı yorumunda bulunuyor.

Wall Street Journal ise son zamanlarda teknoloji dünyasının en popüler alanlarından biri haline gelen küresel dijital para birimi Bitcoin’in yarattığı tartışmalarla ilgili bir habere yer veriyor. Gazete, “Bitcoin Çılgınlığına Nineler Bile Katılıyor” başlıklı haberinde, dijital para teknolojisinin, bir zamanlar sadece bir grup teknoloji tutkununun dar kapsamlı merak alanı olduğunu, ancak şu anda sektörün en çok ilgi gösterdiği konular arasına yer aldığını yazıyor. Habere göre yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanan dijital para birimi Bitcoin’in değeri, 2017’de on kat arttı. Ancak kimileri, değeri astronomik hızla yükselen Bitcoin’in çöküşünün de hızlı olacağı uyarısında bulunuyor. Muhafazakar yatırımcılar, altının yatırım özelliklerine sahip olduğu iddia edilen ancak değeri “aşırı volatilite” yani oynaklık gösteren Bitcoin’e şüpheyle bakıyor. Bitcoin, dokuz yıllık tarihinde kısa süre önce ilk kez 11 bin dolar eşiğini aşıp rekor kırmıştı. Ancak dün değeri 20 bin dolar düşen ve şu anda bir bitcoin’in 9 bin küsur dolardan alıcı bulduğu bu piyasa, gazeteye göre iniş-çıkışlara rağmen teknoloji sektörünün en çok rağbet gören alanlarından biri olmayı sürdürecek.

XS
SM
MD
LG