Erişilebilirlik

29 Kasım Amerikan Basınından Özetler


29 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

New York Times, bazı kararsız senatörlerin vergi reformu yasasını destekleyeceklerinin işaretini vermeleri üzerine Cumhuriyetçi Parti'nin tasarıyı Senato'dan geçirmeye bir adım daha yaklaştığını yazıyor. Gazete, daha Pazartesi günü akıbeti belirsiz olan bir trilyon 500 milyar dolarlık vergi paketinin Senato'dan geçme olasılığının, bütçe açığı ve küçük işletmelere verilecek destek konusunda şüpheleri olan bazı Cumhuriyetçi senatörlerin ikna edilmesiyle arttığını bildiriyor. Habere göre bu hızlı değişim, hem Beyaz Saray, hem de Kongre'nin iki kanadının da kontrolünü elinde tutan Cumhuriyetçi Parti üzerindeki baskıların ne kadar ağır olduğunun bir göstergesi. Öte yandan yasayla ilgili birkaç unsur, henüz açıklığa kavuşturulmuş değil. Senato'nun ve Temsilciler Meclisi'nin hazırladığı iki ayrı tasarı arasında şirketlere ve bireylere sunulacak vergi indirimlerinin zamanlaması ve kapsamı konusunda bazı farklılıkların giderilmesi gerekiyor. Kongre bir yandan da Vergi Komisyonu'nun vergi kesintilerinin Amerikan ekonomisini nasıl etkileyeceğine ilişkin öngörülerini maddeleyeceği raporu bekliyor. Rapor, hangi vergi kesintilerinin ekonomik büyümesi körükleyeceği, hangilerinin ise bütçe açığını derinleştireceğine ilişkin ayrıntılar içermesi açısından önemli.

New York Times bugün ayrıca New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı ve İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf'ın tanıklığıyla devam edecek davayla ilgili habere de yer veriyor. Benjamin Weiser imzalı habere göre Savcı yardımcısı David Denton Jr, davanın dünkü açılış konuşmasında, Sarraf ve Atilla'nın sahte belgeler ve paravan şirketler aracılığıyla Amerikalı yetkililere yalan söylediğini ve Türk hükümetindeki en üst düzey yetkililere rüşvet ödediğini söyledi. Bu ciddi federal suçların Amerika'nın ulusal güvenliğini tehdit eder nitelikte olduğunu kaydeden savcı, Sarraf'ın Atilla'ya karşı tanıklık yaparak ”yaşadıklarını birinci elden anlatacağının” işaretini verdi. Benjamin Weiser, Sarraf'ın savcılıkla işbirliği yapma kararının Amerika-Türkiye ilişkilerini daha da gereceğini, bu gerginliğin, Sarraf'ın Türk hükümeti ve Türk bankacılık sektöründeki yolsuzlukları açığa çıkaracak kanıtlar sunması durumunda daha da artacağını ifade ediyor. Muhabir Benjamin Weiser, haberinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarılmasıyla ilgili ayrıntıya da yer veriyor. Sarraf davasıyla ilgili olarak Amerikalı yetkililere sahte kanıt sağlamakla suçlanan Aykan Erdemir, merkezi Washington'da bulunan Demokrasileri Savunma Vakfı'nda Türkiye uzmanı olarak görev yapıyor. Öte yandan habere göre İran'a yönelik eleştirileriyle dikkat çeken Demokrasileri Savunma Vakfı Başkanı Mark Dubowitz, dünkü duruşmada İran'a yönelik yaptırımların tarihçesi hakkında ifade verdi.

Washington Post ise Senato'da pazarlıkları devam eden vergi reformu tasarısının yanısıra dün Kuzey Kore'nin yeni bir tür kıtalararası balistik füze denemesi yapmasıyla ilgili habere yer ayırıyor. Habere göre Kuzey Kore, Hwasong-15 adını verdiği ve ”dev bir savaş başlığı” taşıyabilecek kapasiteye sahip olduğunu söylediği füzenin menzilinin tüm Amerika'yı kapsadığını iddia ediyor. Pyongyang hükümetinin daha önce füze denemelerini abartılı bir üslupla aktardığını hatırlatan gazete, bu sefer durumun farklı olabileceğini kaydediyor. Uzmanların yaptığı hesaplamalara göre Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin eriştiği yükseklik göz önünde bulundurulduğunda füzenin teoride Washington'a erişecek kapasite olabileceği söz konusu. Kuzey Kore'nin iki ay sonra ilk kez füze denemesi yapması, gazeteye göre Kim Jong Un'un Başkan Trump'ın Kuzey Kore'ye ”azami baskı” uygulama stratejisine boyun eğmediğinin bir göstergesi. Kuzey Kore'nin daha önce fırlattığı füzelerden daha uzun uçuş süresine sahip olan bu son füze, dünya yüzeyinin 4 bin 480 kilometre üzerine çıktı. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dünyadan yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta olduğu düşünüldüğünde Kuzey Kore füzesinin eriştiği yükseklik, füzenin Amerika'ya erişme olasılığının daha da yüksek olduğu anlamına geliyor.

XS
SM
MD
LG