Erişilebilirlik

20 Kasım Amerikan Basınından Özetler


20 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Washington Post, özel savcı Robert Mueller'ın yürüttüğü Rusya soruşturmasının başlamasının üzerinden altı ay geçtiğini ve Beyaz Saray çalışanları arasında soruşturma kapsamının daha ne kadar genişleyeceği konusunda bir fikir bölünmesi yaşandığını yazıyor. Gazete, Başkan Trump'ın Beyaz Saray'daki avukatlarından Ty Cobb'un soruşturmanın sonuna gelindiğini söylediğini, bu sözlerin bazı Beyaz Saray yetkililerinin içini rahatlattığını ancak kimilerinin Mueller'in soruşturmayı derinleştirmeye henüz yeni başladığı korkusuna kapıldığını kaydediyor. Habere göre avukat Ty Cobb, soruşturmanın Beyaz Saray ayağının bu perşembe günü kutlanacak Şükran Günü'nden önce sona ereceğini umduğunu dile getirmiş, daha sonra yaptığı açıklamalarda soruşturmanın yılsonundan önce ya da yeni yılın ilk günlerinde tamamlanacağını öngördüğünü söylemişti. Bu öngörünün nedeni, Mueller ve ekibinin soruşturma kapsamında görüşmelere önce Trump yörüngesinin en kıyısındaki kişilerden başlaması ve en son Trump'a en yakın isimlerden eski Beyaz Saray Genel Sekreteri Reince Priebus ve Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks'le konuşmuş olması. Ancak Beyaz Saray içindeki bazı kişiler, hala tedirgin. Bu kişiler, soruşturmanın sonuna geliniyor olması şeklindeki inancın ”saflık” olduğunu düşünüyor. Mueller'ın ekim ayı ortasında Trump'ın seçim kampanyasına ait olan ve içinde ”Rusya” ya da Rusya'yla ilgili kelimelerin geçtiği çok sayıda belgenin savcılığa teslim edilmesini talep etmesi, bu düşünceyi destekliyor.

New York Times ise Zimbabve'yi 37 yıl yöneten Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin gücünün giderek azalmasına rağmen iktidarı bırakmamakta ısrarlı olduğunu yazıyor. Gazete, devlet başkanlığı sırasında iktidarının güvende olduğundan emin olduğu için aylar süren tatillere çıkan, partisini ve orduyu avucunda tutan 93 yaşındaki Mugabe'nin birkaç gün içinde etki alanını büyük ölçüde kaybettiğini bildiriyor. Ancak habere göre Mugabe, pazar gecesi yaptığı konuşmada istifası beklenirken herkesi şaşırttı ve koltuğunu bırakmayacağını, hatta partinin birkaç hafta içinde yapılacak kurultayına başkanlık edeceğini ilan etti. Oysa partisi, Mugabe'yi liderlikten uzaklaştırmış ve istifa etmesi için bugün öğleye kadar mühlet vermişti. Gazete, Robert Mugabe'nin ani düşüşünde eşi Grace'in iktidara çıkma emellerinin büyük rol oynadığını yazıyor. Habere göre Robert Mugabe, ilk eşi Sally kanserle mücadele ederken gizli ilişkiye girdiği başkanlık sekreteri Grace'le 1996'da evlendi. Ancak Mugabe'nin ilk eşini çok seven halk, ikinci eşini hiç benimsemedi. Halkın hiç hoşlanmadığı Grace Mugabe'nin eşinin koltuğuna göz dikmesiyse, Zimbabveliler için bardağı taşıran son damla oldu.

Wall Street Journal da Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını yazıyor. Gazete, yeni hükümeti kuramayan Merkel'in ciddi bir siyasi darbe aldığı ve Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın belirsizliğe sürüklendiği yorumunda bulunuyor. Habere göre iş dünyasına yakın, küçük bir parti olan Hür Demokrat Parti lideri Christian Lindner, dört haftadır süren müzakerelerin, üç partili hükümet kuracak vizyonu üretmeyi beceremediği gerekçesiyle Merkel'in muhafazakar cephesi ve merkez sol Yeşil Parti'yle yürütülen koalisyon görüşmelerini sona erdirdi. Görüşmelerin meyve vermemesi, uzun yıllardır koalisyonlarla yönetilmeye alışık olan Almanya için yeni bir durum. Uzmanlar, şu anda Merkel'in yerini alabilecek hiçbir parti ya da parti liderinin olmadığını söylüyor. Gazeteye göre Merkel'in önünde iki seçenek var: Ya Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki ilk azınlık hükümetini kuracak, ya da bir önceki hükümetteki koalisyon ortağı olan merkez solcu Sosyal Demokrat Parti'ye yeniden yaklaşacak.

Los Angeles Times ise 1960'ların sonunda Los Angeles'ta giriştiği seri cinayetlerle tüm kente korku salan tarikat lideri Charles Manson'un 83 yaşında öldüğü haberini ana sayfasına taşımış. Gazete, Manson'ın, tarikat üyelerinin 1969 yılı Ağustos ayında aralarında ünlü film yönetmeni Roman Polanski'nin sekiz aylık hamile eşi aktris Sharon Tate'in de bulunduğu yedi kişiyi hunharca öldürmelerinin arkasındaki isim olduğunu hatırlatıyor. Habere göre Manson ve tarikatının dört üyesinin, dokuz buçuk ay süren davadan sonra 1971'de California'da gaz odasında zehirli gazla boğularak idamına karar verilmiş, ancak eyaletin 1972'de ölüm cezasını kaldırmasının üzerine Manson ve dört tarikat üyesi, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Gazete, 1960'lı yıllarda özellikle California'da hüküm süren serbest cinselliğin, uyuşturucunun ve idealizm dolu hippi hayat tarzının Manson cinayetleriyle birlikte simgesel olarak sona erdiği yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG