Erişilebilirlik

16 Kasım Amerikan Basınından Özetler


16 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

New York Times, 1980’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana Robert Mugabe iktidarının hüküm sürdüğü Zimbabve’de artık yeni bir dönemin başlayacağını yazıyor. Gazete, Zimbabve’yi 37 yıldır yöneten 93 yaşındaki Mugabe’nin ordunun yönetime el koymasıyla ev hapsine alındığını bildiriyor. Bir zamanlar Zimbabve’nin sömürgecilere karşı mücadelesinin önderi olan Mugabe, daha sonra Afrika’nın en uzun süre iktidarda kalan demir yumruklu otokratlarından biri haline gelmiş, ülke ekonomisi çıkmaza girmiş, yoksulluk ve işsizlik hızla artmıştı. Mugabe’nin 52 yaşındaki eşi Grace Mugabe ise Robert Mugabe’den sonra Zimbabve yönetimini devralmaya hazırlıyordu. Avrupa Birliği, ülkedeki elmas madenlerinden elde edilen kara el koyan, saraylarda lüks bir hayat süren ve ülkenin servetini adeta su gibi harcayan Grace Mugabe’ye, yurtdışı gezileri sırasında aşırı miktarda para harcadığı gerekçesiyle yaptırım uygulamaya başlamıştı. Mugabe’yi ev hapsine alan ordu, askeri darbe yapıldığını reddediyor. Ancak ordunun hamleleri, Mugabe’nin mutlak iktidarının sona erdiğini ve ordunun yönetime el koyduğunu açıkça ortaya koyuyor. Gazete, Zimbabve ordusunun müdahalesinin Afrika’da şok etkisi yarattığını, Mugabe’nin, muhalif liderlerin de katılacağı geçiş sürecine direndiği şeklinde haberler alındığını bildiriyor.

New York Times bugün ayrıca Cumhuriyetçi Parti’nin Alabama eyaleti senatör adayı Roy Moore’a yönelik cinsel taciz suçlamalarının arttığını bildiriyor. Gazete, dört kadının daha Moore’u tacizle suçladığını yazıyor. Başkan Trump ise Moore’un Senato adaylığını tehlikeye atan suçlamalar karşısında sessizliğini koruyor. Öte yandan avukatı, Moore’a suçlama yönelten kadınlardan birinin, Moore’un kadının lise yıllığına yazdığı notun gerçek olup olmadığının belirlenmesi için bilirkişi raporu alınması talebinde bulundu. Cumhuriyetçi Parti Alabama eyalet komisyonunun dün yaptığı toplantıdaysa Moore’un adaylığının iptal edilip edilmemesi gerektiği ele alındı, ancak bir karar çıkmadı. Ancak kimi Cumhuriyetçi çevrelere göre toplantıya katılan yetkililer arasında Moore’un adaylığının geri çekilmesi gerektiği görüşü ağır bastı. Öte yandan Başkan Trump’ın kızı Ivanka Trump, dün Associated Press ajansına verdiği demeçte, “Çocukları rahat bırakmayanlar için cehennemde özel bir yer ayrılmıştır. Moore’u suçlayanlardan şüphe duyacak hiçbir gerekçe yok” şeklinde konuştu. Alabama eyaletindeki Senato özel seçimi, 12 Aralık’ta yapılacak.

Los Angeles Times ise Çin de üç ayrı mağazada hırsızlık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan California Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi üç basketbol oyuncusunun serbest bırakılmalarıyla ilgili habere yer veriyor. Gazeteye göre öğrenciler, delil yetersizliğinden değil, iki başkanın, Donald Trump ve Xi Jinping’in araya girmesi sonucu serbest bırakıldı. Üniversiteden yapılan açıklamada davranışlarından ötürü özür dileyen üç öğrencinin basketbol takımındaki görevlerinin süresiz olarak askıya alındığı, bu süre içinde öğrencilerin antrenmanlara ve maçlara çıkmalarına ve takımla birlikte seyahat etmelerine izin verilmeyeceği bildirildi. Ancak gazete, kararı yetersiz buluyor. Bunun nedeni, öğrencilerin yıl içinde takıma geri dönmeleri için açık kapı bırakılmış olması. LA Times’a göre suçun ağırlığı ve yol açtığı uluslararası krizin boyutu göz önüne alındığında öğrencilerin tüm sezon boyunca takımdan kesilmeleri gerekiyordu. Gazete, öğrencilerin antrenman ve maçlara geri dönmelerinin büyük tartışma yaratacağını ve üniversitenin, kimliğinin bu meseleyle tanımlanmasına izin vermemesi gerektiğini kaydediyor.

XS
SM
MD
LG