Erişilebilirlik

13 Kasım Amerikan Basınından Özetler


13 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00

New York Times, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in maruz kaldığı siber saldırılara ilişkin olarak 15 ay önce açılan soruşturmanın sonuçlarıyla ilgili bir habere yer veriyor. Habere göre NSA'in içinde oluşan güvenlik boşluklarının nedeni henüz tam olarak anlaşılmış değil. Yetkililer, NSA'in büyük olasılıkla Rusya öncülüğünde yürütülen bir siber saldırının mı yoksa NSA içinden bir görevlinin planladığı bir sızdırmanın mı hedefi olduğu netleştirilemedi. 2015'ten bu yana gizli dosyaları çaldıkları gerekçesiyle üç NSA yetkilisi tutuklandı, ancak gerçek suçlu ya da suçluların halen NSA içinde aktif görev yapıp-yapmadığı henüz bilinmiyor. Ancak bilinen gerçek, NSA'in maruz kaldığı hasarın 2013'te dört dizüstü bilgisayar dolusu gizli veri çalan Edward Snowden'ın yol açtığı hasardan daha büyük olduğu. Yetkililer ve uzmanlar, Amerika'nın geliştirdiği siber silahların şu anda Kuzey Kore ve Rusya'nın elinde olduğunu ve bunların Amerika'ya karşı kullanıldığını kaydediyor. Milyonlarca Amerikalı, korsan yazılımların bilgisayarlarını kitlemesi nedeniyle hedef alınmış, Pennsylvania, İngiltere ve Endonezya'da çok sayıda hastanenin veri sistemleri kullanılamaz hale gelmiş, Fransa'da bir otomotiv fabrikasının imalat süreci durdurulmuş ve nakliye firması FedEx, 300 milyon dolarlık zarara uğratılmıştı. Gazete, NSA çalışanları arasında moralin son derece düşük olduğunu, soruşturma kapsamında kimi elemanların açığa alındığını, en deneyimli elemanlarınsa NSA'deki görevlerinden istifa edip güvenlik şirketlerine geçiş yaptığını bildiriyor.

New York Times bugün ayrıca 2018 Kongre ara seçimleriyle ilgili bazı öngörülere de yer veriyor. Gazete, Demokrat Parti'nin geçen hafta bazı eyaletlerde yapılan yerel seçimlerde elde ettiği başarıların, 2018 ara seçimleri öncesinde birdenbire pembe bir tablo oluşturduğunu, ancak gerçeğin daha farklı olabileceğini yazıyor. Habere göre Trump'ın başkanlığının ve Cumhuriyetçi Parti liderliğindeki Kongre'nin seçmenlerden düşük puan alması, Virginia ve New Jersey gibi eyaletlerde Demokrat Parti'ye ivme kazandırdı. Ancak seçim bölgelerinin Cumhuriyetçi Parti'nin lehine olacak şekilde belirlenmesi ve oy kullanmayla ilgili yasaların kimi eyaletlerde seçmenleri kısıtlayıcı hale getirilmesi, Demokrat seçmenlerin etkisinin sandığa gerçek anlamda yansımasını engelleyebilir. Liberal seçmenlerin ve azınlıkların büyük kent merkezlerinde ve banliyölerde yoğunlaşması, Demokrat tabanın Temsilciler Meclisi oy bölgelerinde daha küçük bir alana sıkışmasına neden oluyor. Bu da önümüzdeki yıl yapılacak kritik Kongre ara seçimlerinde Trump Yönetimi'nin tüm başarısızlıklarına rağmen Demokrat Parti'nin Kongre'nin her iki kanadında da çoğunluğu sağlayamayabileceği anlamına gelebilir.

Washington Post ise ”Çocukların Savaşı” başlıklı özel haberinde 2015'te Güney Sudan'daki iç savaştan kurtarılan çocuk askerlerin bugünkü durumuna mercek tutuyor. Habere göre iki yıl önce savaştan çıkarılıp yardım örgütlerinin önderliğinde okullara gönderilen çocuklar, kalkınma programlarının işe yaramaması nedeniyle bugün savaş alanlarına geri dönüyor. Çocukların asker olarak kullanılmalarına bu on yıl içinde son verilmesi şekildeki Birleşmiş Milletler hedefi, bu şekilde başarısızlığa uğramış oldu. Güney Sudan'da çok sayıda çocuk asker, orduya, isyancı örgütlere ya da etnik milislere katılıyor. 20 yıldan uzun süren iç savaştan sonra 2011'de Sudan'dan ayrılan Güney Sudan'da UNICEF verilerine göre 2013'te 15 bin çocuk asker bulunuyordu. Birlemiş Milletler, bu sayının artmasından kaygı duyuyor.

XS
SM
MD
LG