Erişilebilirlik

31 Ekim Amerikan Basınından Özetler


31 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

Amerikan gazetelerinin bugünkü ana sayfalarında en çok yer verdikleri haber, Başkan Trump’ın seçim kampanyasıyla bağlantılı üç kişiye Rusya soruşturması kapsamında yöneltilen suçlamalar. Bu gazeteler arasından Washington Post var.

Gazete, Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller’ın dün Trump kampanyasında görev yapan Paul Manafort, Rick Gates ve George Papadopoulos’a yönelttiği suçlamaların Washington’da bomba etkisi yarattığını ve hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar’ın Mueller’ın bir sonraki hamlesini kaygı içinde beklediklerini yazıyor. Siyasi çevrelerin kendini bilinmeyene hazırlamaya çalıştığını kaydeden gazete, Mueller soruşturmasının yeni suçlamalarla gündemde kalmaya devam edeceğini ve bu durumun, Trump Yönetimi’nin diğer tüm önceliklerini rafa kaldıracağı anlamına geldiğini bildiriyor. George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Profesör Jonathan Turley’e göre açılacak davalar 2019’a ve daha ileriye uzanacak, hatta bu süre, temyiz sürecini bile kapsamayacak. Gazeteye göre bu durum, Cumhuriyetçi Parti’nin 2018 Kongre ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi ve Senato’daki çoğunluğu koruma çabalarına ağır bir darbe indirebilir. Giderek büyüyeceğine kesin gözüyle bakılan skandal, daha şimdiden, Cumhuriyetçiler’in vergi reformuyla kazanmaya çalıştıkları ivmeye sekte vurmaya başladı.

Washington Post bugün ayrıca Mueller’ın hamlelerinin, potansiyel hedeflere açık bir mesaj gönderdiğini de bildiriyor. Gazeteye göre Mueller, herkese, ”Sıkı durun, geliyorum” diyor. Deneyimli hukukçulara göre Mueller kesinlikle blöf yapmıyor, oyun oynamıyor. Gazeteye göre normalde ”beyaz yaka” suçlarındaki davalarda savcılar işe öncelikle en zayıf halkadan, yani bir anlamda ”zurnanın son deliği”nden başlar. Ancak Mueller, Papadopoulos’un suçunu kabul etmesiyle, vakit kaybetmeden, Rusya’yla işbirliği meselesine doğrudan giriş yapmış oldu. Trump’ın seçim kampanyasını yürüten yetkililerle Rus hükümeti arasında görüşmeler yapılmasını planlayan Papadopoulos, şimdilik Mueller’ın elindeki en büyük kozlardan biri.

Washington Post ayrıca televizyonlarda Manafort ve Gates’in suçlanması ve FBI’a teslim olmalarıyla ilgili flaş haberler geçmeye başladığı sırada Beyaz Saray’da Trump ve çevresinde neler olup bittiğine ilişkin ”içeriden” aldığı bilgilere de yer veriyor. Gazete, Beyaz Saray’daki kriz dolu sabaha ilişkin haberini, adının açıklanmasını istemeyen 20 üst düzey yetkiliye, Trump’ın arkadaşlarına ve Beyaz Saray dışındaki kilit müttefiklerine dayandırıyor. Habere göre kendi elleriyle yarattığı kaos havasından büyük haz alan bir başkan olan Trump, dün sabah kendi kontrolu dışında gelişen bir krizin yarattığı siyasi fırtınaya uyandı. Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly ve başta Ty Cobb olmak üzere avukatları, Başkan’a sakin olması ve itidalli davranması için telkinde bulundu. Hatta Rusya soruşturmasıyla ilgilenen avukatı Ty Cobb, ”Soruşturma süreci Beyaz Saray’da kaygı ya da çalkantı yaratmıyor. Trump tüm zamanını başkanlık makamıyla ilgili işlere ayırıyor” şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak gazetenin haber kaynaklarına göre Trump’ın dün sabah son derece öfkeli olduğu, Beyaz Saray koridorlarındaysa korku ve bezginlik havasının hüküm sürdüğü açıkça görülüyordu. Trump üst katta öfkeden adeta deliye dönmüşken alt katta çoğu Mueller soruşturmasının başlamasıyla birlikte avukat tutan Beyaz Saray çalışanları, bir sonraki hedefin kim olduğunu tahmin etmeye çalışıyordu. Gazete, üst düzey bir Cumhuriyetçi Parti mensubunun ”Manevra alanı daralıyor, herkes korkudan deliye dönmek üzere” şeklindeki sözlerine yer veriyor. Habere göre Trump, Mueller’ın soruşturma kapsamını 2016 kampanyasının ötesine geçerek kendisine ve ailesine zarar verecek şekilde genişletmesinden korkuyor. Krizin tam da Trump’ın FED’e yeni başkan atayacağı, 12 günlük Uzakdoğu gezisine çıkacağı ve Kongre’de vergi reformunun şekillendiği sırada patlak vermesi, Başkan’ın önceliklerini bir kez daha gözden geçirmesine neden olacak.

XS
SM
MD
LG