Erişilebilirlik

30 Ekim Amerikan Basınından Özetler


30 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

Washington Post, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediğine ilişkin soruşturma tüm hızlıyla sürerken Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Parti’nin başta Hillary Clinton olmak üzere Demokratlar’a karşı savaş açtığını yazıyor. Gazete, Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasındaki gerginliklerin tırmandığını, Trump’ın, Hillary Clinton federal soruşturma altında değilken neden kendisinin ve ekibinin mercek altına alındığını bilmek istediğini kaydediyor. Habere göre Trump, soruşturmayı yürüten özel savcı Robert Mueller’ın bugün itibarıyla ilk suçlamaları yapacağı haberlerinin patlak vermesi üzerine haftasonu Twitter üzerinden bir dizi mesaj yayınladı. Trump, mesajlarında Mueller’ın soruşturmasının haksız olduğunu ve Hillary Clinton’ın adının karıştığı bazı meselelerin de soruşturma kapsamına alınması gerektiğini iddia etti. Trump Twitter’da ayrıca tam vergi reformu çalışmalarına hız verildiği anda Rusya soruşturmasının kızışmasının tesadüf olamayacağını da yazdı.

Washington Post bugün ayrıca yeni vergi yasa tasarısını açıklamaya hazırlanan Cumhuriyetçi Parti’nin şimdiden bazı aksaklıklarla karşı karşıya kaldığını bildiriyor. Habere göre Ulusal Müteahhitler Birliği, konut satın alanlara uygulanan vergi kredisinin vergi reformu yasası kapsamına alınmayacağını öğrenmesi üzerine Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı tasarıya karşı kampanya başlatıyor. Bu gelişme, Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Parti’nin memnun etmeye çalıştığı çıkar çevrelerinin aslında birbiriyle ne kadar büyük rekabet içinde olduğunun bir göstergesi. Trump ve Cumhuriyetçi Parti, federal vergi kodlarında yapmayı planladıkları köklü değişikliklerin ekonomiyi canlandıracağını, milyonlarca Amerikalı’ya istihdam sağlayacağını ve seçmenlere, 2018 Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’ye sadık kalmaları için önemli bir gerekçe sunacağını savunuyor. Texas eyaletinden Temsilciler Meclisi Üyesi Kevin Brady’nin vergi reformuna ilişkin ilk açıklamayı çarşamba günü yapması bekleniyor. Gazeteye göre vergi reformunun tıpkı sağlık yasası gibi hezimete uğraması durumunda, bundan en büyük zararı Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan görecek. Vergi reformunun Kongre’den geçmemesi, 2018 Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’yi adeta can pazarına çevirecek ve başta Paul Ryan olmak üzere kilit konumlarda oturan Cumhuriyetçiler’in siyasi kariyeri büyük olasılıkla sona erecek.

Los Angeles Times ise özellikle film yapımcısı Harvey Weinstein’e yönelik cinsel taciz ve tecavüz suçlamalarından sonra yoğun tartışmaların odak noktası haline gelen Hollywood’u mercek altına alıyor. Gazete, film setlerinden yönetim kurulu toplantılarına Hollywood’un her köşesinin erkek egemenliği altında olduğunu yazıyor ve Güney California Üniversitesi Annenberg İletişim Fakültesi’nin konuyla ilgili anketinin sonuçlarına yer veriyor. Ankete göre geçen yıl en çok gişe hasılatı yapan yüz filmin sadece beşinin yönetmeni kadındı. Bu filmlerin 87’sinin senaryoları erkek senaristler tarafından kaleme alındı, filmlerin 79’unun yapımcılığını ise erkekler üstlendi. Gazete, Hollywood Kadın Yönetmenler Birliği’nin konuya ilişkin açıklamasına da yer veriyor. Birliğin açıklamasında, “Hollywood beyaz erkekler kulübüdür. Bunu değiştirmek istemezler çünkü bu, onların aleyhine olur” ifadeleri kullanılıyor. Erkek zorbalığı, Hollywood’un değişmez öğelerinden biri olarak kabul ediliyor ve kadınların nüfuzlu yapımcılarla başa çıkabilecek yeterli desteğe sahip olmadıkları kaydediliyor.

XS
SM
MD
LG