Erişilebilirlik

27 Ekim Amerikan Basınından Özetler


27 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Washington Post, Kenya’da muhalefetin boykotuna rağmen yeniden yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde polis ve protestocular arasında yaşanan şiddet olaylarının seçimlere leke sürdüğünü yazıyor. Gazete, Afrika kıtasının kilit önem taşıyan ekonomilerinden birine sahip Kenya’da siyasi istikrarsızlık riskinin giderek büyüdüğünü bildiriyor. Kenyalı muhalif aday Raila Odinga, boykot nedeniyle seçimlerden zaferle çıkacağına kesin gözüyle bakılan Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’ya karşı direniş hareketi başlatmıştı. Başkent Nairobi ve ülkenin batı kesimlerde patlak veren protestolar sonucu dört kişinin polis tarafından vurularak öldürüldüğü bildiriliyor. Şiddet eylemleri nedeniyle dört bölgede seçimlerin Cumartesi gününe kadar ertelendiği açıklandı. Kenya, uzun yıllardır savaşın pençesinde olan bölgede olgunlaşmaya başlayan bir demokrasi ve Batı müttefiki olarak görülüyordu. Ancak son birkaç aydır yaşanan gelişmeler, Kenya’daki siyasi istikrara gölge düşürdü. On yıllardır süren iktidar mücadelesi, iki büyük kabile ve bu kabilelere bağlı seçmen kitleleri arasındaki uçurumu daha da derinleştirdi.

Washington Post Başkan Trump’ın, John F Kennedy suikastına ilişkin binlerce sayfalık gizli belgelerin kamuoyuna açıklanmasını ertelediğini bildiriyor. Habere göre bu ertelemenin nedeni, Trump’ın, 54 yıllık Kennedy suikastı soruşturmasıyla ilgili son gizli bilgileri bir süre daha saklı tutmaya çalışan CIA, FBI ve başka federal dairelerden gelen baskılara boyun eğmesi. Trump, 25 yıllık yasal sürenin dolmasıyla birlikte Ulusal Arşivler’de saklı bulunan 2 bin 800 belgenin açıklanmasının önünü açmıştı. Ancak federal istihbarat dairelerinin ulusal güvenliği tehdit edebileceği gerekçesiyle uyguladığı baskılar sonucu geriye kalan belgelerin 180 günlük değerlendirmeye tabi tutulmasına karar verildi. Açıklanan belgelerin büyük çoğunluğuysa Başkan Kennedy’yi 22 Kasım 1963’te öldüren Lee Harvey Oswald’ın suikast girişiminden önceki aylarda komünistler ya da Kübalılar’la bir ilişkisi olup olmadığının araştırılmasıyla ilgili. Bazı belgelerinse Oswald’ın masum olup olmadığı ve suikastten komünistlerin sorumlu tutulup tutulamayacağıyla ilgili olduğu görülüyor.

Boston Globe ise Başkan Trump’ın Amerika’da neredeyse salgın haline gelen narkotik ağrı kesici bağımlılığını bir kamu sağlığı krizi olarak ilan etmesiyle ilgili habere yer veriyor. Habere göre Başkan Trump, dün yaptığı açıklamada, ilaç bağımlılığı sonunun acilen kamu sağlığı tehdidi olarak ilan edilmesi için Sağlık Bakanlığı’na talimat verdiğini bildirdi. Ancak gazete, Trump’ın bu hamlesinin yetersiz olduğunu çünkü Başkan’ın daha önce verdiği sözün aksine bu sorunu bir ”ulusal acil durum” olarak ilan etmediğini yazıyor. Trump’ın dün verdiği talimat, Amerika’da 2016’da 59 bin kişinin ölümüne neden olan afyon bazlı ilaç kullanımı kriziyle mücadele etmek için gereken fonların otomatik olarak devreye girmesini sağlamıyor. Bunun yerine daha az miktarda fonların kullanılmasına olanak tanınıyor. Gazeteye göre bir başka eksiklikse uyuşturucu kriziyle mücadeleyi yürütecek ekibin başında kimlerin yer alacağıyla ilgili. Trump’ın Ulusal Uyuşturucu Kontrolü Politikaları Dairesi’nin başına geçecek ismi henüz belirlememiş olması, gazeteye göre uyuşturucuyla mücadele çabalarının sekteye uğramasına yol açabilir.

Los Angeles Times da Başkan Trump’ın kömür madenciliğine ağırlık verme politikasının Amerika’nın batısındaki eyaletlerde dinazor fosillerinin çıkarılması için yürütülen çalışmalara darbe vuracağını yazıyor. Habere göre eski Başkan Clinton’ın 21 yıl önce ulusal anıt olarak ilan ettiği Utah eyaletindeki Grand Staircase-Escalante bölgesinde, 79 milyon yıl önce yaşadığı ortaya çıkarılan iki yeni dinazor türü bulundu. Gazete, Utah eyaletinin güneyindeki yaklaşık 2 milyon hektarlık alanın dünyanın en zengin fosillerine sahip olduğunu kaydediyor. Ancak İçişleri Bakanı Ryan Zinke, paleontologlar için cennet sayılan bu bölgenin kapsamını daraltarak kömür, mineral ve petrol arama çalışmalarının önünü açmak istiyor. Uzmanlara göre bölge, 62 milyar tonluk kömür rezervine sahip. Fosillerin bulunduğu Utah eyaleti yetkilileriyse maden arama çalışmalarını 1996’dan bu yana yasaklaması nedeniyle son derece büyük öfke duydukları Başkan Clinton’a karşı Trump’ın madenciliği destekleyen politikalarının arkasında duruyor. Gazete, Utah eyaletinin, iklim değişikliğiyle ilgili araştırmalarda da kilit ipuçlarına sahip olduğunu kaydediyor.

XS
SM
MD
LG