Erişilebilirlik

18 Ekim Amerikan Basınından Özetler


18 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Washington Post, Suriye’de Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’in başkenti olarak kabul ettiği Rakka’yı geri almayı başararak örgütün simgesel olarak en önemli kalesinin de kurtarıldığını yazıyor. Habere göre Suriye Demokratik Güçleri, askeri operasyonların durdurulduğunu, ortak Kürt-Arap gücünün kenti patlayıcı maddelerden temizlemeye ve uykucu hücreleri ele geçirmeye başladığını kaydetti. Amerikan ordusuysa Rakka’da IŞİD direnişine ait hiçbir kalıntı kalmadığının tamamen anlaşılmasıyla birlikte resmi bir zafer açıklamasının yayınlanacağını bildirdi. IŞİD, bir zamanlar kontrolu altında tuttuğu toprakların yüzde 87’sini kaybetmiş bulunuyor. Örgütün en güçlü olduğu dönemlerde onbinlerle ölçülen militan sayısının ise şu anda 6 bin 500 civarında olduğu sanılıyor. Gazete, IŞİD’e karşı elde edilen bu kritik zaferden sonra ne olacağı sorusunun ise kafaları kurcaladığını yazıyor. Amerikan ordusu, IŞİD direnişinin halen sürdüğü Deyrizor’da İran ve Rusya destekli Suriye hükümet güçlerinin hızlı ilerleme kaydettiğini, Rakka’yı geri alan SDG’nin Deyrizor’a da ilerleyip ilerlemeyeceğine kendisinin karar vereceğini bildirdi. Ancak bundan da önemlisi, Trump Yönetimi’nin, Amerikan güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtler’in oluşturmaya başladığı ‘mini devlet’i korumak için bölgede kalıp kalmayacağına henüz karar vermemiş olması. Gazeteye göre iki gündür Kerkük’te olanlar, Esat rejimine Suriyeli Kürtler’i bastırma cesareti verebilir.

Washington Post bugün ayrıca biri Hawaii, diğeri ise Maryland eyaletinden iki federal yargıcın, Başkan Trump’ın son seyahat yasağının uygulanmasını durdurma kararı aldığını bildiriyor. Habere göre yargıçlar, Başkan Trump’ın seçim kampanyası sırasında ve Twitter’da sarf ettiği sözler ve yaptığı yorumlar ışığında bu seyahat yasağının Müslümanlar’a karşı alınmış yasadışı bir karar olduğu sonucuna vardı. Trump’ın seyahat yasağının bugün yürürlüğe girmesi planlanıyordu. Ancak Hawaii eyaletindeki federal yargıç, Kuzey Kore ve Venezuela hariç, Suriye, Libya, İran, Yemen, Çad ve Somali’ye yönelik yasağı geçici süreliğine durdurdu. Her iki yargıcın da kararı, Başkan Trump’ın göçmenlik yasası altındaki yetki alanını aşmış olması esasına dayanıyor.

Los Angeles Times ise Rakka’nın özgürlüğe kavuşmasından sonra IŞİD’i nelerin beklediği, örgütün bundan sonra nereye gideceğiyle ilgili bir değerlendirmeye yer veriyor. Değerlendirmeye göre IŞİD’in yenilgiye uğratılması, dünyanın dört bir yanında kanlı saldırılar düzenleyen İslamcı ideolojinin sonunun geldiği anlamına gelmiyor. Uzmanlara göre bazı militanların gerilla tipi, daha geleneksel bir isyancı güce dönüşmeye başladıklarını gösteren ipuçlarını şimdiden edinmek mümkün. IŞİD’in ayrıca Afrika, Asya ve Uzakdoğu’da başka aktif kolları olduğu biliniyor. IŞİD liderlerinin Suriye ve Irak’taki Sünni Arap toplumun yolsuzluklarla ilgili şikayetlerini sömürme konusunda başarılı oldukları da bilinen bir gerçek. Bu ülkelerdeki Sünni Araplar, IŞİD militanlarının aşırı şiddete dayalı yönetim biçimini benimsemeseler bile, örgütü, yolsuzluk yapan ülke liderlerine karşı bir savunma aracı olarak kabul ediyordu. Gazeteye göre bu yolsuzluklarla ilgili şikayetlerin giderilmediği ve yeri geldiğinde İslamcı örgütler tarafından yeniden suistimal edileceği riski, her zaman mevcut. IŞİD’den temizlenmiş olsa bile Rakka’nın şu anda içinde bulunduğu durum da bir başka kaygı kaynağı. Gazete, Haziran ayı başında başlayan Rakka operasyonunun kenti adeta yerle bir ettiğini hatırlatıyor. Rakka’yı terk etmek zorunda kalan 270 bin kişiyse şu anda son derece kötü koşulların hüküm sürdüğü kamplarda yaşıyor. Bu Rakkalılar’ın kente geri dönüp yeni bir hayata başlamalarıysa en azından şimdilik mümkün görünmüyor.

XS
SM
MD
LG