Erişilebilirlik

10 Ekim Amerikan Basından Özetler


10 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00

Los Angeles Times, California eyaletinde en az on kişinin ölümüne neden olan yangın felaketiyle ilgili ayrıntıları ana sayfasına taşımış. Gazete, Amerika’daki şarap üretiminin merkezi sayılan Napa ve Sonoma vadilerini etkisi altına alan yangın felaketinin çok geniş çapta hasara yol açtığını yazıyor. Habere göre yangında 2 binden fazla konut ve işyeri hasar gördü. 20 bin kişi tahliye edilirken yüzden fazla kişinin kayıp olduğu bildiriliyor. Rüzgar hızının yer yer saatte 80 kilometreyi bulması, yangının hızla yayılması ve kontrol altına alınamamasında büyük rol oynuyor. California’nın kuzeyindeki 15 ilçeyi pençesi altına alan yangında 73 bin dönüm arazi kül oldu. Yangınların çoğunlukla Amerikan şarapçılığının kalbi olarak kabul edilen ve çok sayıda yerli ve yabancı turist çeken Napa ve Sonoma’yı etkilemesiyse felaketin ekonomik sonuçlarına farklı bir boyut kazandırıyor. Napa ve Sonoma’daki şarapçılık, California eyaletine yılda 55 milyar dolar kazandırıyor.

Washington Post ise Başkan Trump’ın müttefiklerine yönelttiği öfkesinin Kongre’deki önceliklerine zarar verdiğini yazıyor. Gazeteye göre Trump, üç büyük kasırga sonrasında yürütülen çalışmalardan ötürü yeterince övgü almadığını düşünüyor ve bundan ötürü öfkeleniyor. Başkan, birkaç gün içinde Demokrat liderlerle vardığı gayri resmi göçmenlik anlaşmasını çöpe attı, partisinin ileri gelenleriyle ağız dalaşına girdi, doğum kontrolundan spor müsabakalarında çalınan milli marş sırasındaki protestolara kadar birçok konuda çıkan tartışmaların içine daldı. Gazeteye göre Trump’ın amacı, seçmen tabanına yaklaşarak seçim kampanyasının rahat ve güvenli ortamına geri dönmek. Yakın çevresine göre Trump, Washington’da giderek daha çok tecrit edilir hale geldi. Gazeteye göre Trump, hafta sonunda Tennessee Senatörü Bob Corker’la girdiği ağız dalaşından zararla çıktı. Siyasi çevreler, Trump’ın, özellikle vergi reformu planlarını hayata geçirebilmesi için 2018 Kongre ara seçimlerinde yarışa girmeyeceğini açıklayan ve bu nedenle kaybedeceği hiçbir şey olmayan bir siyasetçi olarak görülen Corker’a çok ihtiyacı olduğu görüşünde.

Washington Post bugün ayrıca Amerika ve Türkiye arasında patlak veren vize kriziyle ilgili habere de yer ayırıyor. Gazete, iki ülke arasındaki gerginliğin, Amerikan Konsolosluğu’ndaki bir görevlinin tutuklanması üzerine tırmandığını yazıyor. Habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan daha geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılmak için geldiği New York’ta Başkan Trump’tan “sevgili dostum Donald” şeklinde bahsetti. Trump ise Türk-Amerikan ilişkilerinin hiç olmadığı kadar yakın olduğunu dile getirdi. Oysa son birkaç yıldır giderek gerginleşen ilişkiler, Pazar günü Amerikan konsolosluklarının göçmen olmayan tüm vize işlemlerini süresiz şekilde askıya almasıyla neredeyse koptu. Bu kopuşun nedeni, İstanbul’daki Amerikan Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklanması. Gazete, Türk-Amerikan ilişkilerinin Obama Yönetimi sırasında Suriye politikası üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle gerilmeye başladığını hatırlatıyor. Gazeteye göre ilişkilerin olumsuz yönde ilerlemesine katkıda bulunan diğer faktörler ise Fethullah Gülen ve Rıza Sarraf’ın iadesi meselesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 korumasına, Washington’da protestoculara karşı şiddet eylemlerine giriştikleri nedeniyle yöneltilen suçlamalar.

New York Times ise dokuz ay süren çatışmalardan sonra iki ay önce IŞİD militanlarından kurtarılan Musul’la ilgili özel bir habere yer veriyor. Habere göre Musul’da çatışmalardan geriye kalan enkaz, hala kaldırılabilmiş değil. Bu enkazın altında binlerce Musullu’nun cesedinin bulunduğu düşünülüyor. Savaşın sona ermesiyle birlikte arama-kurtarma ekipleri ve itfaiye, şimdi, çatışmalarda ve hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin cesetlerini aramaya ve ailelerine teslim etmeye odaklanıyor. Gazete, IŞİD militanlarının son kalesi olan ve çatışmalarda en ağır hasarı alan eski Musul’daki enkaz kaldırma çalışmalarının aylar süreceğini öngörüyor.

XS
SM
MD
LG