Erişilebilirlik

4 Ekim Amerikan Basınından Özetler


4 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Amerikan basını, Las Vegas’taki silahlı saldırının ayrıntılarını aktarmayı bugün de sürdürüyor.

Washington Post, Las Vegas’taki silahlı saldırıyı düzenleyen Stephen Paddock’un saldırının tüm ayrıntılarını son derece sistemli bir şekilde planladığını yazıyor. Gazete, Amerikan tarihinin en kanlı silahlı saldırısı olarak kayıtlara geçen bu eylemi hangi amacın tetiklediğini soruşturan yetkililerin, şimdiye kadar görülmemiş bir boyutta katliama imza atmak için harekete geçen, zeki ve planlı bir katil profiliyle karşılaştığını kaydediyor. Habere göre Paddock’un nasıl bir niyetle böylesi bir saldırıyı planladığı hala net değil. Las Vegas’ın bulunduğu Clark İlçesi’nin Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre saldırgan, otel odasına girmeye çalışan polisleri izlemek için video kamera sistemi kurmuş. Saldırgan, koridorda olup bitenleri an be an izlemek için kameraların kaydettiği görüntüleri tablet bilgisayarına yönlendirmiş. Otel koridorlarına, koridorda odasının önüne koyduğu oda servisi arabasına ve otel odasının kapı deliğine kameralar yerleştiren ve 11 dakika boyunca yaklaşık 500 metre uzaklıktaki konser alanına ateş açan saldırgan, ara sıra otel kapısına da ateş ederek güvenlik görevlilerinden birini yaralamış. Habere göre Paddock, saldırıdan birkaç hafta önce Filipinler’e yaklaşık 100 bin dolar tutarında para transferi yaptı. Yetkililer, paranın, saldırganın Avustralya vatandaşı olan Filipin asıllı sevgilisi Marylou Danley’ye gönderildiği olasılığı üzerinde duruyor. Saldırı sırasında yurtdışında olan ve dün gece Los Angeles’a gelen Danley, polise göre saldırganın niyetinin ortaya çıkarılmasında en önemli ipuçlarına sahip kişi olabilir.

New York Times ise Las Vegas saldırısıyla ilgili son ayrıntıların yanısıra saldırıdan sonra yeniden alevlenen bireysel silahlanma tartışmalarıyla ilgili olarak Thomas Friedman’ın ”Stephen Paddock Müslüman Olsaydı” başlıklı makalesine yer veriyor. Friedman, yazısında, “Saldırgan eğer Müslüman olsaydı hükümet çok daha farklı bir yaklaşım sergilerdi” diyor. Yazı şöyle devam ediyor: ”Paddock, saldırıdan önce ‘Allahüekber’ naraları atsaydı, IŞİD militanı olsaydı, bir elinde Kuran tutsaydı, önceden alınacak önlemleri tartıştığımızda kimse bizi ‘katliamı siyasileştiriyorsunuz’ diye suçlamazdı. Trump, saat başı ‘Ben size dememiş miydim’ tweet’leri atar, Kongre 11 Eylül’den sonraki en kanlı saldırı olarak nitelediği katliamı ele almak üzere acilen toplanır, saldırının kaynağı olan ülkeye karşılık vermek için tüm seçenekler masaya yatırılırdı. Ama saldırgan bizden biri çıktı. Cumhuriyetçiler ve Başkan, hiçbir şey yapılmaması için büyük çaba sarfediyor. ‘Kuduz köpek’ lakaplı bir savunma bakanına sahip Trump Yönetimi, güçlü silah lobisine karşı olsa olsa ancak ‘mırnav kedi’ olur. Kongre’deki sandalyeleri tehlikeye girer diye bireysel silahlanmaya göz yumuyorlar. Tüm siyasetçiler, tüm denetçiler, susmaları için silah imalatçıları ve satıcıları tarafından satın alınıyor. Yapabileceğimiz tek şey var: iktidarı ele geçirmek. Önümüzdeki ilk fırsat, 2018 Kongre ara seçimleri. Siz de benim gibi bıkıp usandıysanız ya kendiniz aday olun, ya daha önce hiç oy kullanmamış birini seçmen kaydı yaptırmaya zorlayın ya da bu korkakların yerine aday olan birine bağış yapın.”

Los Angeles Times ise Las Vegas’taki gelişmelerin yanında bu yıl fizik dalında Nobel ödülü kazanan ekibin zaferini ana sayfasına taşımış. Gazete, evrendeki yerçekimsel dalgaları ölçen ve kısaca LIGO olarak bilinen aygıtın tasarımına büyük katkıda bulunan California Teknoloji Enstitüsü uzmanları Kip Thorne ve Barry Barish’in, ödülü, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Reiner Weiss’la paylaştıklarını bildiriyor. Habere göre Albert Einstein’ın genel görelilik teorisini kanıtlamak amacıyla tasarlanan LIGO aygıtının temelleri, Weiss ve Thorne tarafından 1975’te atıldı. Teoriyi 1916 yılında geliştiren Einstein, yerçekimsel dalgaların uzayı ve zamanı büktüğünü iddia etmiş, ancak bu dalgaların varlığı, 14 Eylül 2015’e kadar kanıtlanamamıştı. Biri Washington, diğeriyse Louisiana eyaletinde olan LIGO dedektörleri, atom çekirdeğinin çapının on binde birinden daha küçük boyuttaki dalgalanmaları bile tespit edebilen hassasiyete sahip. LIGO dedektörleri, 14 Eylül 2015’ten bu yana üç kez daha uzaydaki dalgalanmaları tespit etmeyi başardı. Üç uzman da yerçekimsel dalgalanmaların evrenin yapısı ve geçirdiği evrim hakkında önemli ipuçları içerdiğini kaydediyor.

XS
SM
MD
LG