Erişilebilirlik

13 Eylül Amerikan Basınından Özetler


13 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

New York Times, Trump Yönetimi’nin, Amerika’ya kabul edilen mülteci kotasını önümüzdeki yıl 50 binin altına çekmeyi düşündüğünü yazıyor. Gazete, 1980 yılından bu yana Amerika’ya alınan mülteci sayısının en düşük seviyeye inebileceğini öngörüyor. Habere göre Trump, başkanlık kampanyası sırasında terör tehdidi oluşturan mültecilerin Amerika’ya alınmayacağı sözü vermiş, görev başındaki ilk günlerindeyse Amerika’ya mülteci yerleştiren programın kapsamını ciddi anlamda daraltmak için adımlar atmıştı. 1980 yılında kabul edilen Mülteci Yasası uyarınca başkanların her yıl 1 Ekim’den önce ülkeye kaç mülteci alınacağını açıklaması gerekiyor. Trump için bu açıklamanın tarihi yaklaşırken başta danışman Stephen Miller olmak üzere Beyaz Saray içindeki bazı yetkililer, mülteci kotasını daha da aşağıya çekmek için Trump’a baskı yapıyor. Miller, mülteci sayısının azaltılmasına gerekçe olarak güvenlik kaygıları ve kaynak sıkıntısını öne sürüyor. Hatta Miller’ın mülteci kotasını 15 bine çekmeyi bile önerdiği söyleniyor. Gazete, tüm dünyada mülteci sorununun giderek büyüdüğü bir dönemde Amerika’nın kabul edeceği mülteci sayısını azaltma adımı atmasının hükümetleri ve mülteci örgütlerini kaygılandırdığını bildiriyor. Bu örgütlerden biri olan ve başkanlığını İngiltere eski Dışişleri Bakanı David Miliband’in yaptığı mülteci hakları örgütü Uluslararası Kurtarma Komitesi ise Amerika’nın gelecek yıl en az 75 bin mülteci alması için baskı yapıyor.

New York Times bugün ayrıca Amerika’nın kasırga felaketlerine karşı yapılan hazırlıklar konusunda sağladığı ilerlemelerle ilgili bir habere yer veriyor. Gazete, milyarlarca dolarlık maddi hasara, can kaybına ve maliyeti milyar dolarlarla ölçülen yeniden yapılanma planlarına rağmen Amerika’nın yine de geçmişten aldığı derslerle kasırgalara karşı artık daha hazırlıklı olduğunu yazıyor. Gazete, Florida ve Texas eyaletlerini etkileyen kasırgaların 85 can aldığını, bu sayının, felaketlerin boyutları göz önünde bulundurulduğunda aslında düşük olduğunu kaydediyor. Habere göre 11 Eylül 2001 terör saldırıları, Amerikan hükümetinin afet koordinasyonu çalışmalarında adeta devrim yaptı. 2005’teki Katrina Kasırgası ise özellikle sel baskını tehdidinin giderek arttığı bir çağda doğal afetlere bakış açısının değişmesine ön ayak oldu. Houston ve Miami gibi kıyı kentleri ise geçmişte yaşadıkları kasırgalardan sonra ciddi önlemlere imza attı. Örneğin Miami’deki inşaat kodları, 1992’deki Andrew Kasırgası’ndan sonra değiştirildi. Houston’da bulunan ve dünyanın en büyük tıp kompleksi olarak kabul edilen Texas Tıp Merkezi ise 2001’deki sel felaketinden sonra bir daha su altında kalmaması için jeneratörlerini üst katlara taşıdı, binaların bodrum katlarınaysa denizaltı tipi kapılar yerleştirdi.

Boston Globe ise dün Beyaz Saray’da Malezya Başbakanı Necip Razak’la görüşen Başkan Trump’ın diktatörler ve otokrat liderlerle yakınlaşmaya devam ettiğini yazıyor. Gazete, insan hakları örgütlerine göre ifade özgürlüğünü kısıtlayan, muhalif liderleri hapse atan ve zimmetine milyonlarca dolar geçirmekle suçlanan Malezya Başbakanı’nın Trump tarafından Beyaz Saray’da “Sizi Amerika’da görmekten onur duyuyoruz” sözleriyle karşılandığını bildiriyor. Habere göre Trump’ın şimdiye kadar Beyaz Saray’da ağırladığı 32 yabancı liderin 15’i, Küresel Demokrasi Sıralaması’nın alt yarısında yer alıyor. Gazete, eski başkan Obama döneminde demokrasi, insan hakları ve çalışmadan sorumlu dışişleri bakanı yardımcısı Tom Malinowski’nin konuya ilişkin görüşlerine yer vermiş. Malinowski, Trump’ın otokrat dünya liderleriyle ilişkisini şu sözlerle anlatıyor: “Trump, kendisiyle benzer eğilimler gösteren liderlerle vakit geçiriyor. Bunlar, basının özgür olmasından hoşlanmayan, ailesinin iş ilişkileriyle devlet işlerini birbirine karıştıran, kontrol ve denge mekanizmalarından hazzetmeyen liderler. Trump’ın kendilerini eleştirmeyeceğini ve eleştiremeyeceğini iyi biliyorlar.” Gazete ayrıca Amerika’nın Güneydoğu Asya’daki ilişkilerinin çetrefilli olduğu yorumunda bulunuyor. Buna göre Amerika’nın kilit ticaret ortaklarından biri olan Malezya, aynı zamanda terörle mücadele ve Çin’in giderek genişleyen nüfuzunu kontrol altına almada da Amerika’ya müttefiklik yapıyor.

Los Angeles Times ise Irma Kasırgası’ndan sonra Florida’da ciddi bir benzin sıkıntısının baş gösterdiğini yazıyor. Gazete, kasırgadan önce tahliye edilen ve şimdi evlerine dönmeye çalışan binlerce Floridalı’nın benzin bulmakta zorlandıklarını bildiriyor. Bunun nedenlerinden biri, Harvey Kasırgası'nın hasar verdiği Texas’taki rafineri ve boru hatlarının hala tam kapasite işleyişe geçmemiş olması, Irma Kasırgası’nın ise tankerlerin Florida’nın kıyı kesimlerine erişmesini engellemesi. Habere göre Tampa kenti yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunun Pazartesi gecesi açılması, bölgede adeta kaos yarattı. Benzin almak için sıraya giren araçlar kilometrelerce kuyruk oluşturdu, polis, kalabalığa müdahale etmek zorunda kaldı.

XS
SM
MD
LG