Erişilebilirlik

12 Eylül Amerikan Basınından Özetler


12 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

Amerikan basını Irma Kasırgası’nın ardında bıraktığı geniş çaplı hasarla ilgili haberlere yer vermeye devam ediyor.

Bugün ”Yıkım” başlığıyla çıkan Miami Herald, Irma Kasırgası’nın Florida’nın güney ucundaki Key Adaları’nın orta ve kuzey kesimlerinde çok büyük zarara yol açtığını yazıyor. Gazete, çok sayıda konutun yıkıma uğradığını, çok sayıda ağacın devrildiğini, yolların geçilemez durumda olduğunu, ölü sayısınınsa henüz bilinmediğini bildiriyor. Habere göre birçok bölgede gece sokağa çıkma yasağı uygulanan Florida’da 13 milyon kişi hala elektrik hizmetinden yoksun. Yetkililer, köprülerin, yolların ve yerleşim birimlerinin güvenli olduğundan emin olmadan bölge halkının evlerine geri dönmemesi çağrısında bulunuyor. Ancak gazeteye göre Irma Kasırgası çok daha büyük çaplı bir felakete yol açabilirdi. Florida yine de ucuz kurtuldu çünkü kasırganın neden olacağı su baskınlarının çok daha geniş çaplı ve yıkıcı olacağı düşünülüyordu. Yetkililerse temizlik çalışmalarının haftalar, hatta aylar alacağı, Floridalılar’ın sabırlı olması gerektiği uyarısında bulunuyor. Miami ve diğer pek çok kentte sokak ve caddelerin kasırganın sahilden sürüklediği kumlarla kaplı olduğu görülüyor. Kasırganın ayrıca en büyük zararı binalara değil, ağaçlara verdiği gözleniyor. İlk ve orta dereceli okullar, belirsiz süreyle kapatılmış durumda. Miami Uluslararası Havalimanı ise su baskını nedeniyle hala kapalı.

New York Times da Irma Kasırgası ve sonrasına dair değerlendirmelere yer veriyor. Florida eyaletinin önünde iyileşmeye uzanan çok uzun bir yol olduğunu yazan gazete ayrıca Amerikan Virgin Adaları’ndaki durumla ilgili haberlere de yer ayırmış. Habere göre Amerikan Virgin Adaları’nda yaşayanlar, kasırga sonrasında hayat mücadelesi veriyor. Çok sayıda adalı, gıda sıkıntısı nedeniyle açlık çekiyor. Tropik cennet olarak bilinen adalar, adeta cehenneme dönmüş durumda. Adadaki St. John ve St. Thomas kentlerindeki binaların yüzde 80‘inde ciddi yapısal hasar olduğu tespit edildi. Yollar kapalı olduğu için ada halkının Amerikan askeri helikopterlerinin havadan yaptığı gıda ve su yardımına erişmesi için kilometrelerce yürümesi gerekiyor. Adada neredeyse tüm iletişim hatları da kopmuş durumda. Cep telefonu sinyallerine sadece adanın birkaç yüksek noktasından erişmek mümkün. Ada halkı arasındaysa Amerika’nın ve yerel yönetimin kendilerini yeterince önemsemediği hissiyatı hakim. Ancak Amerikan Hükümeti, St. Croix (Krua) Adası açıklarına bir uçak gemisi gönderdi ve Virgin Adaları ve Porto Riko’ya yapılacak yardımların koordinasyonuna başladı. Virgin Adaları’na ayrıca 600’ü deniz piyade olmak üzere 5 bin asker gönderildi. İki büyük cruise gemi şirketi Royal Caribbean ve Norwegian da Karayipler’deki yardım çalışmalarına katılıyor. Ancak nüfusu yaklaşık 100 bin olan Amerikan Virgin Adaları’nın uzun vadede nasıl toparlanıp ayağa kalkacağı bilinmiyor. Amerika, ana gelir kaynağı turizm olan adaları yüz yıl önce Danimarka’dan 25 milyon dolarlık altın karşılığında satın almıştı.

New York Times bugün ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları bir nebze daha sıkılaştırdığını, ancak bu yaptırımların Trump Yönetimi’nin taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu bildiriyor. Gazete, birçok ülke tarafından şimdiye kadar alınan en kapsamlı önlemler olarak tanımlansa da yine de bu yaptırımların, altıncı ve en güçlü nükleer denemesini gerçekleştiren bir ülkeye karşı sadece hafif bir baskı olarak algılanabileceğini kaydediyor. Habere göre yaptırım kararı, Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi tarafından da onaylandı. Ancak yaptırımların Amerika’nın istediği kadar katı olmamasında Rusya ve Çin’in ne kadar etkili olduğunu görmezden gelmek mümkün değil. Örneğin karara göre ülkelere, Kuzey Kore limanlarından gelen ya da bu limanlara giden gemileri denetleme yetkisi tanınıyor. Ancak karar uyarınca kurallara uymayan gemilere karşı güç kullanmak mümkün olmayacak. Oysa Trump Yönetimi, bu gemilere karşı güç kullanma yetkisi tanınmasını talep etmişti. Güvenlik Konseyi kararı ayrıca Amerika’nın talebinin tersine, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un malvarlığını dondurmuyor ve Kim’e seyahat yasağı getirmiyor. Karar, Kuzey Kore’nin tekstil ihracatı yapmasına ve Kuzey Kore’ye doğalgaz satışına yasak getirdi. Kuzey Kore’ye rafine petrol satışları ise günde 2 milyon varille sınırlandı. Bu da Kuzey Kore’nin Çin’den satın aldığı petrol miktarının yüzde 10 oranında azaltılması anlamına geliyor.

XS
SM
MD
LG