Erişilebilirlik

28 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


28 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Amerikan basınının bugünkü gündemini Teksas eyaletini vuran Harvey Kasırgası’nın verdiği hasar ve Amerika’nın dördüncü büyük kenti Houston’da yaşanan sel felaketi oluşturuyor.

New York Times, ”Ölümcül fırtına Houston caddelerini çağlayan nehirlere çevirdi” başlıklı ana sayfa haberinde, Houston’da çok sayıda konut ve hastaneye erişimin kesildiğini, yetkililerin teknesi olan kent sakinlerinden kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılmaları çağrısında bulunduğunu yazıyor. Gazete, Houston’daki manzaranın, 2005’te Louisiana eyaletini vuran Katrina Kasırgası’ndan sonra yaşananları hatırlattığını kaydediyor. 6,6 milyon nüfuslu Houston başta olmak üzere Amerika’nın yüzölçümü açısından Alaska’dan sonra ikinci büyük eyaleti olan Teksas’ın birçok kesimini etkileyen kasırga ve sel felaketi, beş can aldı ve gerek kıyıda, gerekse eyaletin iç kesimlerinde yaşayan çok sayıda Teksaslı’nın yaralanmasına neden oldu. Habere göre Ulusal Meteoroloji Dairesi bile Harvey Kasırgası’nın boyutu ve yol açtığı hasar karşısında şaşkın vaziyette. Daire, şiddetli yağışın kasırga sonrasında da günlerce sürebileceği, tehlikenin henüz geçmediği uyarısında bulunuyor. Resmi verilere göre Teksas eyaletinin bazı bölgelerinde metrekareye düşen yağış miktarı 125 santimetreyi geçmiş bulunuyor. Harvey Kasırgası’nın vurduğu Houston ve civarı, Amerikan doğalgaz ve petrokimya sanayiinin en önemli merkezlerinden biri. Petrol ve doğalgaz üretiminde şimdiden bazı aksamalar yaşandığı bildiriliyor. Gazete, Teksas’taki yeniden yapılanma çalışmalarının maliyetinin milyar dolarlarla ölçüleceğini ve önümüzdeki bir nesli etkileyeceğini öngörüyor.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump’ın Amerika’nın nükleer gücünde yenilik yapma kararına ilişkin habere yer veriyor. Gazete, Hava Kuvvetleri’nin, yeni nükleer kruz füzelerin yapımı için 1,8 milyar dolar, 40 yıllık Minuteman füzelerinin yerine yenilerini yapmak içinse 700 milyon dolarlık iki yeni ihaleyi Lockheed Martin ve Raytheon Füze Sistemleri’ne verdiğini bildiriyor. Habere göre aslında Obama döneminde başlatılan bu iki proje, Amerika’nın tüm nükleer gücünü yeniden yapılandıracak bir trilyon dolarlık planlamanın ilk parçası. Eski Başkan Obama, nükleer silahların daha güvenli ve emniyetli hale getirilmesinin, zamanla sayılarının da azaltılmasına yardımcı olacağını savunuyordu. Ancak Başkan Trump’ın Amerika’nın nükleer gücünde kısıtlamaya gitmek gibi bir niyeti olmadığı gözleniyor. Kimi çevreler, Trump’ın, bu yılın sonunda açıklanması planlanan Amerikan nükleer strateji değerlendirmesi henüz tamamlanmadan böylesi bir yenilenme planına girmesinin yeni bir silahlanma yarışı başlatma ve milyarlarca doları boşa harcama riski taşıdığını savunuyor. Bu çevrelere göre yeni geliştirilmesi panlanan nükleer kruz füzelerinin teknolojik açıdan son derece kusursuz olması, Rusya ve Çin’i de benzer teknolojiler geliştirmeye itecek.

Washington Post’un ana sayfasında da Houston’daki sel felaketiyle ilgili haberler göze çarpıyor. Gazete, Federal Acil Durum Dairesi FEMA’nın ve Kızılhaç’ın Houston’daki facianın boyutları karşısında bir noktadan sonra çaresiz kaldığını yazıyor. Yetkililer, yolların sel sularıyla kapanması nedeniyle binlerce acil durum çağrısına yanıt veremedi. FEMA’nın başına iki ay önce geçen direktör William Long, Teksaslılar’ın bundan sonra kendilerini yeni bir normale alıştırmak zorunda kalacaklarını ifade etti. Ulusal Muhafız Gücü, Sahil Güvenlik, Sağlık ve Enerji Bakanlıkları’yla işbirliği içinde çalışmalarını yürüten FEMA, 2005‘te New Orleans’ı vuran Katrina, 2012‘deyse New York ve New Jersey’i etkileyen Sandy kasırgalarından sonra mağdurlara zamanında ve yeterli yardım ulaştıramadığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Los Angeles Times da bugün tüm ana sayfasını Houston’a ayırmış. Gazete, Teksas tarihinin en büyük doğal afetlerinden biri olan Harvey Kasırgası ve sonrasındaki sel felaketinin Houston’u sınadığını yazıyor. Haberde ayrıca Houston’da neden tahliye emri verilmediğiyle ilgili ayrıntı da yer alıyor. Habere göre Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner, kentin deniz seviyesindeki mahallelerinde bile tahliye emri verilmemesinin nedenini, kentin kasırganın doğrudan izlediği rota üzerinde yer almaması olduğunu söyledi. Turner, altı buçuk milyon nüfusa sahip bir kentte tahliye emri verilmesinin insanları kabusa sürüklemek anlamına geleceğini kaydetti. LA Times ayrıca Teksas halkının sel felaketiyle birlikte seferber olduğunu ve vatandaşların birbirlerine yardım etmek için yetkilileri beklemeden harekete geçtiğini yazıyor. Sosyal medyanın da etkisiyle harekete geçen Teksaslılar, su basan evlerinde mahsur kalan binlerce kişiyi kurtarmayı başardı.

XS
SM
MD
LG