Erişilebilirlik

17 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


17 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Amerikan gazeteleri ana sayfalarında bugün en çok, Başkan Trump’ın geçen hafta görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey’den, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Rusya bağlantılarına ilişkin soruşturmayı durdurmasını istemesiyle ilgili haberlere yer ayırıyor.

New York Times, Başkan Trump’ın Şubat ayında zamanın FBI Başkanı James Comey’le yaptığı görüşmede, Comey’den, Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’i hedef alan federal soruşturmadan vazgeçmesi talebinde bulunduğunu yazıyor. Gazetenin bu iddiasının kaynağı, Comey’nin Trump’la yaptığı görüşmeden hemen sonra ayrıntıları kaleme aldığı notları. Comey’nin notlarına göre Trump, Comey’ye, Flynn soruşturmasını kastederek, ”Flynn çok iyi bir insan. Umarım bu meseleyi unutursunuz” dedi. Gazeteye göre bu belge, Trump’ın, sağ kollarının Rusya’yla ilişkisi olup olmadığıyla ilgili Adalet Bakanlığı ve FBI soruşturmasını doğrudan etkilemeye çalışmasının en açık ve net kanıtı. Temsilciler Meclisi Hükümet Denetleme Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Partili Jason Chaffetz, belgenin, Başkan’ın FBI’ı etkilemeye ya da engellemeye çalıştığına dair soru işaretleri uyandırdığını söyledi. Chaffetz, FBI’dan, Trump ve Comey arasındaki tüm görüşmelerle ilgili kayıt ve notları komisyona teslim etmesini talep etti. New York Times, James Comey’nin notlarını FBI’ın üst düzey yetkilileriyle paylaştığını yazıyor. Gazete, editörlerinin, gizlilik statüsü olmayan notları görmediğini, ancak Comey’ye yakın olan ve adı açıklanmayan bir kişinin notların bazı bölümlerini New York Times muhabirine okuduğunu bildiriyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Trump’ın FBI soruşturmasını engellemeye çalıştığına dair iddialar yalanlandı ve notların, Trump ve Comey arasındaki konuşmaları yansıtmadığı savunuldu.

New York Times, yayınladığı başyazıda, Amerikan başkanlarının çok güçlü olduğunu, ancak bu gücün federal soruşturmaları engellemeye yetmeyeceğini yazıyor. Başyazı şöyle devam ediyor: ”Comey, Trump’ın adaletin yerini bulmasını engellemeye çalışmasından korkuyordu. Cumhuriyetçi Partili Jason Chaffetz, Trump’ın yaptığı gizli kayıtlar dahil Trump-Comey görüşmesine dair tüm belgelerin Hükümeti İzleme Komisyonu’na teslim edilmesini talep ederek doğru adım attı. Ancak Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Richard Burr dahil başka Cumhuriyetçiler, meseleyi görmezlikten gelmeye çalışıyor. Bu mesele, gücün kötüye kullanıldığı şüphelerini akıllara getiriyor. Kongre’deki Cumhuriyetçiler ne zaman ‘yeter artık’ diyecek? Trump’ın kamuoyu destek oranı yüzde 30‘un altına indiğinde mi?”

New York Times’da yer alan Michelle Goldberg imzalı yazı ise ”Trump’ın Etrafındakilere Bedava Tavsiye: Zamanınız Varken Çekip Gidin” başlıklı. Goldberg, Ulusal Güven Danışmanı Tümgeneral H.R. McMaster’ın Amerika’yı gurur ve onurla onyıllar boyunca savunduğunu, Trump’ınsa bu itibarı 12 saat içinde yerle bir ettiğini yazıyor. Yazar, aynı durumun, hukuk camiasındaki itibarını kazanmak için yıllarını veren Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein için de geçerli olduğunu, Comey’nin kovulması meselesindeki rolü nedeniyle bu itibarın da iki hafta içinde yok olduğunu kaydediyor. Goldberg şöyle devam ediyor: ”Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, bu yönetimin bir parçası olmaya devam ettiği sürece alay konusu olmaktan kurtulamayacak. Elbette ki Savunma Bakanı James Mattis gibi, Trump’ın bizi nükleer savaşa sokmasını engelleyecek, Adalet ve Savunma Bakanlıkları gibi kurumlarımızı Trump’ın yıkımından koruyacak aklı başında yetkililere ihtiyacımız var. Ama örneğin Trump’ın tüm iletişim ekibi, hem kendi iyilikleri hem de ülkemizin geleceği için hemen istifa etmeli. Siyaset dünyasının kirli çamaşırlarını ortaya çıkarmak, son derece karlı bir kariyer hamlesi olabilir. Şahane kitap ya da sinema filmi kontratlarına imza atabilirler.”

Washington Post ise dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump’ın Beyaz Saray’da yaptıkları görüşmeyi ana sayfasına taşımış. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetle Beyaz Saray’da öğle yemeği yiyen Başkan Trump ve kabinesinin fotoğrafını ana sayfadan paylaşıyor. Gazete, Suriye gerginliğine rağmen Trump ve Erdoğan’ın birlik taahhüdünde bulunduğunu yazıyor. Trump, Amerika’nın, IŞİD tehdidiyle Türkiye ile beraber yüzleşeceğini söyledi. Gazete, YPG’nin silahlandırılmasının yarattığı gerginliğe rağmen iki ülkenin birbiri hakkında olumlu görüşler belirtmesinin yoğun kriz anlarında kilit NATO üyelerinin yan yana olma zorunluluğunu yansıttığı yorumu yapıyor. Gazete, düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein’in, ”Eğer beklentiniz fotoğraflarda gülümseyen yüzler görmekse o zaman misyon başarıyla tamamlanmış” şeklindeki sözlerine yer veriyor. Washington Post, Beyaz Saray’daki buluşmayı, Trump Yönetimi’nin, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra medya, ordu, kamu ve yargıda görevli onbinlerce kişinin tutuklanmasına rağmen Erdoğan’a verdiği desteğin göstergesi olarak yorumluyor, Trump’ın insan hakları ihlalleriyle ilgili meselelere hiç girmediğini bildiriyor.

XS
SM
MD
LG