Erişilebilirlik

10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Amerikan gazetelerinin ana sayfalarında bugün Başkan Donald Trump’ın FBI Başkanı James Comey’yi görevinden almasının yarattığı deprem etkisiyle ilgili haber ve yorumlar yer alıyor.

“Trump FBI Başkanı’nı Kovdu” manşetiyle çıkan Washington Post, Rusya’nın Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerine müdahalesini soruşturan Comey’nin kovulma gerekçesinin, eski başkan adayı Hillary Clinton’ın elektronik posta yazışmalarına ilişkin soruşturmaya bağlı olduğunu yazıyor. Gazete, Trump’ın Comey’i kovmasının, 1973’te dönemin başkanı Richard Nixon’ın Watergate soruşturmasını yürüten bağımsız savcı Archibald Cox’ı görevden uzaklaştırması ve bunun ardından gelen istifaları andırdığı yorumlarına da yer veriyor. Öte yandan hem Demokratlar hem de bazı Cumhuriyetçiler, Comey’nin kovulmasının zamanlaması hakkında ciddi endişelere sahip. Habere göre Senato Adalet Komisyonu’nun eski başkanlarından Demokrat Partili Senatör Patrick Leahy, Trump’ın bu hamlesini “son derece Nixon-vari” olarak nitelendiriyor. Leahy, Comey’nin Clinton’ın elektronik posta yazışmalarına ilişkin soruşturmadan dolayı değil, Rusya soruşturmasını engellemek amacıyla görevden uzaklaştırıldığını ve bu adımın Trump Yönetimi’ne büyük zarar vereceğini kaydediyor.

Adalet Bakanlığı’nın Rusya soruşturmasından dolayı siyasi bir bataklığın içine çekildiği yorumu yapan Washington Post, David Ignatius’ın imzasını taşıyan, “Rusya gizemi daha da derinleşiyor” başlıklı bir makaleye yer veriyor. Ingatius’a göre Trump, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in Ruslarla görüşmelerinden haberdar olduğu gerçeğini başından savmak istiyordu. Ancak Comey’nin kovulması olayı, şimdi tüm dikkatleri bu sorun üzerinde toplayacak. Şimdi kafaları kurcalayan en büyük soru, Trump’ın Flynn’in Rusya tarafından şantaja uğrayabileceği uyarısını aldıktan sonra neden Flynn’i görevden uzaklaştırmak için 18 gün beklediği. Ve neden Barack Obama’nın, Flynn’i ulusal güvenlik danışmanlığı görevine getirmemesi gerektiği yönündeki uyarısını dikkate almadığı. David Ignatius, kamuoyunun sarsılan güvenini yeniden kazanmak için Rusya soruşturmasına derhal bağımsız bir savcının atanması gerektiğini savunuyor. Ancak Ignatius makalesinin sonunda yine de “bağımsız bir savcı Comey’nin başlattığı Rusya soruşturmasını gerçek anlamda hür bir biçimde yürütebilecek mi?” sorusunu soruyor.

New York Times da FBI Başkanı Comey’nin görevden uzaklaştırılması haberine geniş yer ayırıyor. Gazetede yer alan Peter Baker imzalı değerlendirmeye göre James Comey, hem Trump’ın başkan olmasını sağlayan ama aynı zamanda hem de başkanlığının önündeki en büyük tehdidi oluşturan kişiydi. Baker, dört aydır başkanlık koltuğuna oturan ve bu süre zarfındaki icraatlarıyla fırtınalar koparan Trump’ın hala herkesi şoke etme becerisine sahip olduğu, önemli bir soruşturmanın ortasında FBI başkanını kovmanın tüm çizgileri aştığı görüşünde. Yazara göre Trump, bir şeyler sakladığına dair şüpheleri üzerine çekiyor ve tüm ayrıntıları bilmeden kendisini savunma konusunda temkinli davranan Cumhuriyetçi Partililer’le olan ilişkisini tehlikeye atıyor. Trump’ın Comey’nin yerine atayacağı kişi her kim olursa olsun şüpheleri üzerine çekmekten kaçamayacak.

New York Times’ın bugün ana sayfasında yer verdiği bir başka haberse, Başkan Trump’ın Suriye’deki Kürtler’i silahlandırma kararıyla ilgili. Gazete Trump’ın Rakka’yı IŞİD’den geri alma operasyonuna katılmaları için Türkiye’nin itirazlarına rağmen Suriyeli Kürtler’in silahlandırılmasını onayladığını bildiriyor. Habere göre Amerikalı komutanlar uzun süredir YPG’nin silahlandırılmasının Rakka’yı IŞİD’den temizlemenin en hızlı yolu olacağını savunuyordu. Trump, böylece YPG’yi silahlandırma kararını onaylamasıyla Pentagon komutanlarının tavsiyelerine ne kadar çok değer verdiğini bir kez daha kanıtladı. YPG’nin silahlandırılacağı haberi, Pazartesi günü Beyaz Saray’ı ziyaret eden üst düzey Türk heyete Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tümgeneral H.R. McMaster tarafından verildi. Pentagon Sözcüsü Dana White ise Türkiye’nin güvenlik riskiyle karşı karşıya kalmaması için Amerika’nın gereken adımları atacağını bildirdi. Amerika’nın YPG’ye vermeyi planladığı silahlar arasında ağır makinalı tüfekler, tanksavarlar, zırhlı araçlar, havan topları var. Yapılan açıklamaya göre Rakka operasyonu sona erdikten sonra kullanılmayan silahlar geri alınacak. Amerika, Kürtler’e verilen silahları takip edecek ve silahların amacı dışında başka bir yerde kullanılmak üzere kaçırıldığının keşfedilmesi durumunda yardımı kesecek. Ancak bu önlemlerin önümüzdeki hafta Washington’da Başkan Trump’la görüşmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaygılarını giderip gidermeyeceğini zaman gösterecek.

XS
SM
MD
LG