Erişilebilirlik

4 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


4 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Amerikan gazeteleri Kasım’daki başkanlık seçimlerine 11 gün kala Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın elektronik posta yazışmalarıyla ilgili yeni bir soruşturma açan Federal Soruşturma Dairesi FBI’ın Başkanı James Comey’nin Senato’da verdiği ifadeye geniş yer ayırıyor.

”Comey seçimden önceki hamlelerini savundu” başlığı atan Washington Post, FBI Başkanı’nın ”Her dönemeçte doğruyu yaptım” şeklindeki sözlerine yer vermiş. Habere göre Comey, Senato’daki oturumda, seçimlere 11 gün kala Demokrat Parti adayı Clinton’ın elektronik posta yazışmalarıyla ilgili soruşturmayı yeniden açmaktan pişmanlık duymadığını söyledi. Comey ayrıca seçimin sonucunu Trump lehine değiştirmiş olabileceği düşüncesinin az da olsa midesini bulandırdığını söyledi. Oturumda Comey’ye Rusya’nın Amerika’daki başkanlık seçimlerine müdahale girişimiyle ilgili sorular da soruldu. Comey, Rusya’nın gelecekteki seçimler için de bir tehdit unsuru olup olmayacağı şeklindeki soruya, ”Rusya’nın niyeti ve becerileri göz önünde bulundurulursa, tüm ülkeler arasındaki en büyük tehdit” şeklinde yanıt verdi.

New York Times da FBI Başkanı Comey’nin Senato’da verdiği ifadeyi ana sayfasına taşımış. Gazete ayrıca Comey’yi çok sert bir dille eleştiren bir başyazı da yayınlamış. Andrew Rosenthal imzasını taşıyan başyazı, Comey’nin ”seçimleri etkilemiş olma düşüncesi az da olsa midemi bulandırıyor” sözlerinin hiç inandırıcı olmadığını kaydediyor. Rosenthal’a göre Comey’nin ibreyi Trump’tan yana çevirerek seçimleri etkilediğine hiç şüphe yok. Yazar, ”Comey bu sonuç karşısında sadece hafif bir mide bulantısı hissetmek yerine acılar içinde kıvranmalı” diyor. Rosenthal, Comey’nin ayrıca elektronik posta soruşturmasını yeniden açmanın Clinton’a zarar vereceğini çok iyi bildiğini iddia ediyor. Rosenthal, Comey’nin ”Bugün olsa yine aynısını yaparım” şeklindeki sözleri içinse ”çok yazık” ifadesini kullanıyor. Rosenthal’a göre Comey, Clinton’ın elektronik posta soruşturması ve Trump’ın Kremlin’le olan tuhaf ilişkileriyle ilgili soruşturma üzerinde de çifte standart uyguladı. Clinton soruşturmasını kamuoyunun gözü önünde, Clinton’a zarar verecek şekilde yürüten Comey, Rusya soruşturmasını ise olması gerektiği gibi yani gizli yürüttü.

Chicago Tribune ise bugünkü ana sayfasında eski Başkan Barack Obama’nın Chicago’daki Jackson Parkı’nda inşa etmeyi planladığı Başkanlık Merkezi’nin taslağına geniş yer veriyor. ”Geleceğe anıt” başlığını atan gazete, Chicago’nun en yoksul bölgelerinden South Side’a büyük değişim getirmesi planlanan projenin ayrıntılarının dün bizzat Barack ve Michelle Obama tarafından sunulduğunu yazıyor. Habere göre Obama Başkanlık Merkezi üç binadan oluşacak. Binalardan biri müze olacak. Merkezle ilgili önemli bir ayrıntı ise kütüphanenin tamamen dijital materyaller içerecek olması. Obama Vakfı’ndan yapılan açıklamada kütüphanede hiçbir kağıt materyal ya da kayıt bulunmayacak. Eski Başkan Obama, dün Chicago’da yaptığı konuşmada, ”Burası sadece bir bina, sadece bir park olmayacak. Daha parlak bir gelecek için bir kültür merkezi kuracağız” dedi.

Los Angeles Times ise altı yıl süren aşırı kuraklıktan sonra bu kış rekor düzeyde yağış alan California eyaletinin baharda karların erimesiyle birlikte sel felaketine hazırlandığını yazıyor. California eyaletini boydan boya kaplayan Sierra Nevada Sıradağları’na bu yıl düşen aşırı miktarda kar, sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte hızla erimeye başlıyor. Gazeteye göre kimi yerlerde kalınlığı 26 metreyi bulan karın hızla erimesi, Amerika’nın tarım merkezi California’daki ovaların sular altında kalması anlamına gelebilir.

XS
SM
MD
LG