Erişilebilirlik

15 Mart Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Başkan Trump’ın dün gece sızdırılan 2005 yılına ait vergi beyannamesiyle ilgili habere yer veriyor. Habere göre Trump, daha az vergi ödemek için 2005 yılında 100 milyon dolar zarar ettiğini beyan etti. Belgeler, 2005’te 150 milyon dolarlık gelir beyan eden Trump’ın bu gelir üzerinden sadece yüzde 25 oranında, yani 38 milyon dolar vergi verdiğini gösteriyor. 38 milyonluk toplam ödemenin 31 milyon doları, Trump’ın kaldırmayı planladığı Alternatif Asgari Vergi olarak bilinen ve varlıklı kişilerin geleneksel gelir vergisinin yanı sıra farklı bir kodu temel alarak ödedikleri vergiden oluşuyor. Birçok uzman Trump’ın, kendisini en çok ödeme yapmak zorunda bırakan Alternarif Asgari Vergi’yi kaldırmak istemesinin rahatsızlık verici olduğu görüşünde. İlk kez dün gece MSNBC kanalında gazeteci Rachel Maddow’un programında açıklanan 2005 yılı vergi beyannamesine göre Trump, 100 milyon dolarlık kayıp göstererek milyonlarca dolar vergi ödemekten kurtuldu. Habere göre Beyaz Saray, Maddow’un programının yayınlanmasını beklemeden harekete geçti ve Trump’ı savunan, MSNBC kanalını ise belgeleri yayınladığı için kınayan bir açıklama yaptı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Trump’ın gösterdiği gelir kayıpları, inşaat sektöründeki değer kaybına bağlı.

New York Times bugün ayrıca Avrupa Adalet Divanı’nın başörtüsüyle ilgili tartışmalı kararını da ana sayfasına taşımış. Gazete, AB’nin en yüksek mahkemesinin, özel sektördeki işverenlerin Müslüman kadın çalışanlarının başörtüsü takmalarını yasaklamalarında sakınca olmadığı yönünde karar verdiğini bildiriyor. Karara göre gözle görülür siyasi, felsefi ya da dini simgelerin yasaklanması, doğrudan ayrımcılık teşkil etmiyor. Kimi hukukçulara göre bu karar, işverenleri taraf tutmaya zorlayacak ve başörtülü kadınları işe almaktan caydıracak nitelikte. Bu da Müslüman kadınları işgücünden çıkarılması girişimi anlamına gelebilir ve Avrupa’nın eşitlik ilkeleriyle çelişir.

Boston Globe ise Amerika’nın kuzeydoğusunu vuran yılın ilk büyük kar fırtınasıyla ilgili ayrıntıları ana sayfadan veriyor. Gazete, daha birkaç hafta önce Şubat ayına ait en yüksek sıcaklık rekorlarının kırıldığı bölgede Mart ortasındaki bu şiddetli fırtına nedeniyle hayatın sekteye uğradığını, özellikle çetin kış şartlarına alışık olan ve gündelik rutinini aksatmayan Boston’un dünden beri adeta hayalet kente döndüğünü yazıyor.

Washington Post ise Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı yeni sağlık sigortası yasa taslağının tehlikede olduğunu bildiriyor. Habere göre Başkan Trump’a yakınlıklarıyla bilinen muhafazakâr popülistler, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan’ın liderliğinde hazırlanan taslağın siyasi bir tuzak olduğunu düşünüyor. Bu düşüncenin temelinde seçimlerde Trump’a en çok desteği veren işçi ve orta sınıfı, yaşlıları ve federal yardımlara muhtaç dar gelirli vatandaşları küstürme korkusu yatıyor. Gazete, Trump’ın seçim kampanyası vaatlerinden birinin her Amerikan vatandaşına kapsamlı sağlık sigortası imkânı sağlamak olduğunu hatırlatıyor ve Paul Ryan’ın planının, bu vaadi yerine getirmediğinin altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG