Erişilebilirlik

14 Mart Amerikan Basınından Özetler


14 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

New York Times ana sayfasında yarın seçimlerin yapılacağı Hollanda’nın, Müslümanlar’la değişmekte olan ilişkisiyle ilgili bir habere yer vermiş. Gazete, Hollanda’nın ikinci büyük kenti Rotterdam’ın belediye başkanının, Hollanda Parlamento sözcüsünün, ülkedeki çok sayıda sosyal hizmetler görevlisi, bankacı, gazeteci ve hatta komedyenin Müslüman olduğunu, ancak aşırı sağın yükselmesiyle bu çok kültürlülüğün tehlikeye girdiğini yazıyor. Habere göre Hollanda’da başlayacak ve yıl içinde Fransa, Almanya ve büyük ihtimalle İtalya’da sürecek seçimler, Avrupa’nın hoşgörü eşiğini sınayacak. Hollanda, komşuları Fransa ve Belçika’ya kıyasla göçmenlerin kendi kültürüne uyum sağlaması konusunda oldukça başarılıydı. Ancak terör korkusu ve son yıllarda katlanarak artan Müslüman göçmen akını, dini inançlara yönelik önyargıları da beraberinde getirdi. 17 milyonluk Hollanda nüfusunun yüzde 10‘unu göçmenlerin oluşturduğunu hatırlatan gazete, Hollanda’daki siyasi iklimin, geçmişe oranla bugünkü göçmen dalgalarını çok daha soğuk karşıladığını bildiriyor.

New York Times iç sayfalarda ise Türkiye ve Avrupa arasında başkanlık referandumu kampanyaları üzerine patlak veren gerginliklerle ilgili bir habere yer vermiş. Habere göre Avrupa Birliği, dün, cumhurbaşkanının yetki alanını genişletmeyi öngören anayasa değişikliğinin Türkiye’nin birliğe üyeliğini tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. Avrupalı yetkililer ayrıca Türkiye’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nazi benzetmeleri gibi kışkırtıcı söylemler kullanmaktan kaçınması gerektiği uyarısı yaptı. Gazete ayrıca anayasa değişikliğine karşı hayır kampanyası yürüten bazı kişilerin saldırıya uğradığına dikkat çekiyor ve hükümetin, evet cephesinin hayır cephesini korkutması için uygun ortamı sağlamakla suçlandığını yazıyor.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump’ın önce görevde kalmasını istediği, hafta sonunda ise görevine son verdiği savcı Preet Bharara ile ilgili bir başyazı kaleme almış. Gazete, Amerika’daki siyasi iklimi ve geleneği değiştirmeyi kastederek ‘bataklığı kurutacağım’ diye işbaşına gelen Trump’a karşın Bharara’nın gerçekten bataklığı kurutmayı bilen bir savcı olduğunu yazıyor. Türk kamuoyunun Rıza Sarraf davası nedeniyle yakından tanıdığı savcı Bharara, Wall Street, iş çevreleri ve New York eyalet yönetimindeki yolsuzlukların üzerine giden korkusuz bir savcıydı. Gazete, New York’u 2009‘da bulduğundan daha temiz bırakan Bharara’nın, Beyaz Saray’ın propaganda kolu sayılan Fox Haber kanalıyla ilgili bir soruşturma başlatması üzerine Trump tarafından kovulmuş olabileceği yorumunda bulunuyor.

Washington Post ise tüm kış boyunca hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesinden sonra yılın ilk ve son kar fırtınasıyla karşılaşan Washington’da yapılan hazırlıkları ana sayfasına taşımış. Gazete ana sayfasında ayrıca Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı yeni sağlık sigortası taslağının 24 milyon Amerikalı’nın sağlık sigortasını kaybedeceği anlamına geldiğini bildiriyor. Kongre Bütçe Dairesi’nin araştırmasına göre Başkan Obama’nın sağlık reformunun iptal edilmesi durumunda sigortasız sayısı, daha ilk yıl 14 milyona fırlayacak. 2026‘daysa bu sayı 24 milyona çıkacak. Gazete, raporun verilerinin, Başkan Trump’ın ‘hiçbir Amerikalı sigortasını kaybetmeyecek’ şeklindeki vaadiyle taban tabana zıt olduğu yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG