Erişilebilirlik

13 Mart Amerikan Basınından Özetler


13 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Washington Post Türkiye’deki başkanlık tartışmalarında kullanılan söylemlerin sertleşmeye, Avrupa’yla olan gerginliklerin artmaya başladığını yazıyor. Habere göre referandum kampanyalarında kullanılan ve gazetenin ‘zehirli’ olarak tanımladığı söylemler, zaten çok ciddi bir kutuplaşma içinde olan Türk toplumunu daha da bölebilir. Gazete, TBMM’deki yumruklaşmalarla başlayan anayasa değişikliği kavgasının şimdi de Avrupa’ya yayıldığını bildiriyor, ve Almanya ve Hollanda’yla yaşanan krize değiniyor. Habere göre anayasa referandumu, evet ve hayır kampları tarafından Türkiye’nin varoluşu ve geleceği için ‘ya diktatörlüğe ya da duraksamaya’ karşı verilen bir mücadele olarak yansıtılıyor. Erdoğan’ın AKP’li bakanların referandum kampanyası yapmalarının engellenmesi üzerine Almanya ve Hollanda’yı Nazi kalıntısı olmakla suçladığını hatırlatan gazeteye göre bu tür söylemler, referandumun sonucunu tahmin etmenin ne kadar zor olduğunun da bir yansıması. Gazete, uluslararası ilişkiler uzmanı Soli Özel’in AKP cephesinin referandumdan zaferle çıkamama gibi bir kaygı taşıdığı görüşüne de yer vermiş.

Washington Post ayrıca iç sayfalarında Hollanda’da Çarşamba günü yapılacak seçimlerden büyük zaferle çıkma şansı olan İslam karşıtı aşırı sağcı lider Geert Wilders’la ilgili ayrıntılı bir değerlendirmeye yer veriyor. Değerlendirmeye göre annesi bir zamanlar Hollanda sömürgesi olan Endonezya’ya ait eski sömürge adalardan birinde doğmasına rağmen göçmenliğe şiddetle karşı çıkan, siyah kıvırcık saçlarını peroksitle açtıran Wilders, Trump ortaya çıkmadan çok önce siyasi tartışmaların odağıydı. 20 yıldır Hollanda parlamentosunda olan Wilders, özellikle İslam karşıtı film yapımcısı Theo Van Gogh’un 2004’te öldürülmesinden sonra suikast korkusuyla halk arasına çıkmaktan kaçınmaya başladı. İletişim aracı olarak Twitter’ı tercih eden, nadiren röportaj veren Wilders, gazeteye göre bir zamanlar hoşgörü ortamıyla Avrupa’ya örnek olan Hollanda’nın yabancılara bakışını değiştirdi ve Başbakan Mark Rutte’yi, ”ayak uyduramayan buradan gitsin” demek zorunda bıraktı.

New York Times da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nazi suçlamalarıyla beraber Avrupa-Türkiye ilişkilerinde yeniden kriz yaşandığı haberine iç sayfalarda yer veriyor. Habere göre Hollanda ve Fransa’da yaklaşan seçimler de Avrupa ve Türkiye arasında yaşanan ağız dalaşında önemli rol oynuyor. Avrupa halklarının mülteci ve göçmenlerle ilgili kaygıları, aşırı sağın ve popülizmin Avrupa’daki yükselişi, bu meselede son derece etkili çünkü Avrupalı siyasetçiler, Türkler’le yaşanan kriz nedeniyle oy oranlarını arttırıyor. Gazeteye göre Hollanda’da Türk siyasetçilerin referandum kampanyalarını ilk gündeme getiren politikacı aşırı sağcı Geert Wilders olmasına rağmen Türk siyasetçilere yasak koyan Başbakan Mark Rutte, bu tartışmadan en çok kazanç sağlayan taraf olabilir.

Los Angeles Times ise bugünkü ana sayfasında Latin kökenli Müslüman Amerikalılar’a ait ilk ve tek cami ve kültür merkezine yer veriyor. Habere göre ‘İspanyolca İslam’ sloganıyla Texas eyaletinin Houston kentinde bir yıl önce kurulan Centro Islamico, Amerika’daki Müslüman nüfusun en hızlı büyüyen kesimi olan Latin kökenlilere hizmet ediyor. İstatistiklere göre Amerika’da Katoliklikten Müslümanlığa geçen Latin kökenlilerin sayısı 100 bin civarında. Bu sayı hızla büyüyor. Başkan Trump’ın seyahat yasağı ve sınırdışı uygulamaları odaklı göçmenlik politikaları ise cami cemaatini tedirgin ediyor.

XS
SM
MD
LG