Erişilebilirlik

10 Mart Amerikan Basınından Özetler


10 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Washington Post ana sayfasında Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye’nin Anayasa Mahkemesi tarafından görevinden azledildiği haberine yer veriyor. Güney Kore, Cumhurbaşkanı Park’ın yolsuzluk skandalları nedeniyle görevden alınması üzerine 60 gün içinde genel seçime gidecek. Habere göre kamuoyu yoklamaları, ilerici ve yenilikçi lider Moon-Jae’nin, muhafazakar adaylara karşı yarışı önde götürdüğünü gösteriyor.

Washington Post, iç sayfalarındaysa Obama döneminde gerilen Türkiye-Amerika ilişkilerinin Trump’la beraber yumuşama evresine girdiğini kaydeden bir habere yer ayırıyor. Habere göre birçok ülke, Trump’ın başkan seçilmesiyle umutsuzluğa kapılırken Türkiye, tam tersine, Trump’ı ‘taze bir nefes’ olarak görüyor. Haber, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Fethullah Gülen’in iadesi ve Suriye meselesinde Başkan Obama’nın görevi bırakmadan önceki yedi-sekiz ay boyunca adeta ortadan kaybolduğu şeklindeki sözlerine yer veriyor. Gazeteye göre Ankara, IŞİD’le mücadele ve Gülen’in iadesi konusunda sözünün Trump tarafından daha çok dinleneceği hissine kapılmış durumda. Ancak Washington Post, Ankara’nın bu iki konuda beklentilerini çok yüksek tutmaması uyarısında bulunuyor. Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir yandan Washington’a yaklaşırken diğer yandan başta Almanya olmak üzere, son günlerde 16 Nisan referandumu öncesinde kampanya çalışmalarını yasaklayan bazı Avrupa ülkeleriyle yüksek sesli tartışmaya girdiğini hatırlatıyor.

New York Times’ın ana sayfasında ise on yıllardır uyuşturucu kartellerinin savaşlarına sahne olan Kolombiya’nın, yabancı ilaç şirketlerinin de girişimiyle kısıtlı miktarda yasal olarak hint keneviri üretimine geçeceğiyle ilgili haber ve bir fotoğraf yer alıyor. Habere göre uyuşturucu ticaretini durdurması için şimdiye kadar Amerika’dan milyarlarca dolar yardım alan Kolombiya’da hükümet, 2015‘te yürürlüğe giren ve hint kenevirinin tıbbi amaçlı kullanımına olanak tanıyan yasa uyarınca bazı üreticilere ruhsat verecek. Gazete, Meksika ve Afganistan’da afyon ve hint keneviri gibi yasadışı bitkileri buğday ve kahve gibi üretimi yasal bitkilerle değiştirme programlarının uygulandığını, ancak ilk kez bir hükümetin, yasadışı bir bitkinin yasal üretime geçişine hazırlandığını bildiriyor.

New York Times ayrıca Amerika’daki en önemli hükümet dairelerinden E.P.A. olarak bilinen Çevre Koruma Dairesi’nin yeni başkanı Scott Pruitt’in dün karbondioksitin küresel ısınmaya yol açan birincil etken olmadığı şeklindeki şaşırtıcı açıklamasının yankılarıyla ilgili bir habere yer veriyor. Gazete, Pruitt’in, başında olduğu Çevre Koruma Dairesi’nin çalışmaları dahil bilim çevrelerinin onyıllardır yaptığı araştırmaların tam tersini savunduğunu yazıyor. New York Times’a göre bilimsel kanıtları hiçe saymakta hiçbir sakınca görmeyen Pruitt’in sözleri, yönettiği dairenin uygulamakla yükümlü olduğu yasa ve kısıtlamalarla taban tabana zıt. Öte yandan Trump yönetiminin Amerika’nın en önde gelen iklim bilimi araştırmaları kurumu Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi NOAA’in bütçesinde yüzde 17‘lik kesintiye gitmeyi planlaması, büyük kaygı yaratıyor.

XS
SM
MD
LG