Erişilebilirlik

9 Mart Amerikan Basınından Özetler


9 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Washington Post, Amerikan ordusunun Suriye ve Irak’ta IŞİD’in elinden kurtarılan topraklarda devam eden iktidar kavgasının içine çekilmeye başladığını bildiriyor. Gazeteye göre bu durum, İslamcı militanlardan temizlenmesinden çok sonra bile Amerika’nın bölgedeki varlığını sürdürmek zorunda kalması anlamına gelebilir. Habere göre Amerikan askerleri Menbiç’te rakip grupları birbirinden ayırmak için ilk kez doğrudan müdahalede bulunmak zorunda kaldı. Bu durum, bazı çevrelerde, Amerika’nın Suriye’de birbiriyle çatışan rakip grupların arasına askerini hiçbir zaman sokmayacağı şeklindeki politikasından ciddi bir sapma olarak algılanıyor. Ancak Menbiç’te yaşanan bu durum, Amerika’nın Rakka planını etkilemiyor. Haberde ayrıca Amerika’nın Suriyeli Kürtlerle olan ilişkileri konusunda kaygılanan Türkiye’yi rahatlatmak için Suriye Demokratik Güçleri adlı Arap ağırlıklı bir güç kurulduğu ayrıntısına da yer veriliyor. YPG’yle ittifak içinde olan bu grubun askeri gücünü yerel Arap halk oluşturuyor.

New York Times ise Kabil’de doktor kılığına giren militanların bir hastaneye düzenlediği, 30 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı ana sayfasına taşımış. Habere göre saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi. 400 yataklı hastanede yaralı Afgan askerleri de tedavi görüyor. Afganistan’da son aylarda tırmanan şiddetin en büyük nedeni, Taleban. Ancak gazete, IŞİD’le bağlantılı başka örgütlerin de ülkenin doğusunda nüfuz elde etmeye çalıştığını bildiriyor.

Boston Globe ise dünden beri sosyal medyada büyük ilgi gören Wall Street’teki azgın boğaya kafa tutan Korkusuz Kız heykelini ana sayfasına taşımış. Heykelin bu kadar çok ilgi görmesinin nedeni, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü aracılığıyla cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmesi. Gazete, finans piyasasının kalbi olan Wall Street’teki azgın boğa heykelinin, yani erkeksi bir sembolün neden Amerika’nın ekonomik gücünü ve kapitalizmi simgelediğini sorguluyor. Azgın boğanın karşısına dikilen eli belinde kız heykeli, Boston merkezli danışmanlık firması State Street Global Advisors tarafından yaptırılmış. Küçük kız heykelini geleceğe dair bir umut olarak gören firmanın amacı, yönetim kurullarında kadınlara daha çok yer verilmesine dikkat çekmek. Wall Street’e 7 Mart gecesi dikilen Korkusuz Kız heykeli, Delawareli kadın heykeltraş Kristen Visbal’ın eseri. Heykelin alt kısmında yer alan plaka üzerinde ”kadınların liderlikteki gücünü bilin” yazılı. New York kent yönetimi, heykelin Wall Street’te yalnızca bir hafta kalmasına izin verdi. Heykeli yaptıran şirket ise sürenin bir ay uzatılması için başvuruda bulundu.

Boston Globe ayrıca Başkan Trump’ın Kongre’de müttefik arayışı içine girdiğini, eskiden düşman olduğu simalarla şimdi yakınlaşmaya çalıştığını yazıyor. Gazeteye göre Trump, Kongre üyeleriyle görev icabı, isteksizce iletişim kuran Barack Obama’dan farklı olarak eski düşmanlarla bile nasıl arkadaş olacağını iyi biliyor. Ancak gazete, Trump’ın kampanyası sırasında Senatör Lindsey Graham’e ”salak” ve ”tüy siklet” dediğini, Senatör Marco Rubio’yu ise ”hayatımda hiç bu kadar terleyen birini görmedim” şeklinde aşağıladığını hatırlatıyor. Habere göre Trump, geçen sene alay ettiği simaları şimdi Air Force One uçağında ve Beyaz Saray’da ağırlıyor. Gazeteye göre Trump, Washington’da mümkün olabildiğince çok yandaşa sahip olması gerektiğini anladı.

XS
SM
MD
LG