Erişilebilirlik

27 Şubat Amerikan Basınından Özetler


27 Şubat Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Los Angeles Times, ana sayfasını, dün akşam Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda yapılan törenle sahiplerini bulan 89’uncu Oscar Ödülleri’ne ayırmış. Gazete, Oscar Ödülleri’nin, En İyi Film kategorisinde La La Land-Aşıklar Şehri’nin adının yanlışlıkla Moonlight-Ayışığı’nın yerine anons edilmesiyle dün gece tarihinin en büyük şokunu yaşadığını yazıyor. Habere göre Aşıklar Şehri’nin adının yanlışlıkla okunması ve 5 milyon dolar gibi son derece küçük bir bütçeyle çekilen, Miami’de yaşayan siyah bir uyuşturucu tüccarının kimlik arayışını irdeleyen Ayışığı’nın sürpriz bir biçimde geceden galip ayrılması, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Gazete, Oscar oylarının sayımını yapan ve içinde kazananların adlarının yazılı olduğu zarfları hazırlayan PriceWaterhouseCooper firmasının, yaşanan skandalın nedenini incelemeye başladığını bildiriyor.

Los Angeles Times bugün ayrıca Amerika Savunma Bakanlığı’nın Irak ve Suriye’deki İslamcı militanlara karşı yürütülen mücadelenin yoğunlaştırılması için Başkan Trump’a bazı seçenekler sunmaya hazırlandığını bildiriyor. Habere göre Savunma Bakanlığı’nın Trump’a sunacağı seçenekler arasında hem Irak, hem Suriye’ye ek birlik gönderilmesi, çatışma bölgelerine daha fazla asker sevk edilmesi, sahadaki komutanların daha fazla yetkiyle donatılması ve Suriye’deki Kürtler’in silahlandırılması var. Gazete, Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford’ın cephede elde edilecek zaferin IŞİD tehdidini sona erdirmeyeceği uyarısında bulunduğunu hatırlatıyor ve askeri zaferin siyasi hedeflerle desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Washington Post ise Başkan Trump’a en büyük desteği veren eyaletlerden Iowa’da seçmenlerin karmaşık hisler içinde olduğunu yazıyor. Habere göre çok sayıda Iowalı seçmen, lobicileri saf dışı bırakan, her iki siyasi partiye de meydan okuyan ve istihdamı arttırma vaatleri veren Trump’ın, başkanlığı düşüncesizce ve alelacele yayınladığı kararnamelerle yürütmeye çalıştığını düşünüyor. Son bir aydır Beyaz Saray’a kaos havasının hakim olduğunu düşünen Iowalı muhafazalar seçmenler, Trump yönetiminin zaman zaman diktatörlük hissi verdiği görüşünde. Trump’ın en çok oy aldığı eyaletlerden biri olan Iowa’da şu anki kamuoyu destek oranı, yüzde 42. Birçok Iowalı, Trump’a, sırf Clinton’ın seçilememesi için oy verdiklerini itiraf ediyor. Sağlık sisteminin geleceğine dair belirsizlik, bitki bazlı enerji kaynağı etanol üretiminin kısıtlanması ve Trump’ın dış ticaret politikasının eyaletin en büyük gelir kaynağı olan tarıma darbe indirmesi korkusu, seçmenleri kaygılandırıyor.

New York Times ise Başkan Trump’ın bugün federal dairelere önümüzdeki mali yıl için bütçe hazırlamaları talimatı vereceğini bildiriyor. Habere göre yeni bütçe, Savunma Bakanlığı’na ayrılan fonların büyük ölçüde arttırılmasını, kimi dairelerin bütçesindeyse ciddi kesintilere girilmesini öngörüyor. Aralarında kısaya EPA olarak bilinen Çevre Koruma Dairesi’nin de olduğu çok sayıda sosyal güvenlik programı, bütçe kesintisine uğrayacak. Bütçe Dairesi Başkanı Mick Mulvaney, Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Gary Cohn ve Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon’ın işbirliğinin ürünü olan bütçe planı, Trump’ın söz değil ‘eylem adamı’ olduğunu kanıtlamaya çalışacak. Gazete, Beyaz Saray’ın bir yandan da Başkan Trump’ın yarın Kongre’nin her iki kanadına hitaben yapacağı konuşmaya son şeklini vermeye çalıştığını bildiriyor. Habere göre konuşma, reality show yıldızlığından başkanlığa yükselen Trump’ı, göçmenlik, ekonomi ve bütçe gibi meselelerde kampanya sözlerini tutmaya kararlı olarak yansıtmayı da amaçlıyor.

XS
SM
MD
LG