Erişilebilirlik

17 Şubat Amerikan Basınından Özetler


17 Şubat Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Washington Post, ”Trump görevdeki bir ayını savundu” başlıklı haberinde Trump’ın basın toplantısında medya ve istihbarat çevrelerine yönelik şikayetlerini dile getirdiğini yazıyor. Habere göre Trump, Rusya’yla yasadışı görüşmeler yapmakla suçlanan yardımcılarını savundu, gerek Beyaz Saray içinde gerekse dışındaki izlenimlere zıt olarak yönetiminin kusursuz bir biçimde işlediğini söyledi. Basın toplantısına ”Dürüst olmak gerekirse gerek içeride gerekse dışarıda durum berbat. Tam bir enkaz devraldım” sözleriyle başlayan Trump, basının kendi yönetimine dair ‘kaos’ tanımlaması yapmasına rağmen herşeyin çok iyi gittiğini iddia etti. Washington Post ise Trump yönetiminin, modern Amerikan tarihinin şimdiye kadar göreve en fırtınalı başlangıcı yapan yönetimi olduğunu yazıyor. Gazete, Trump’ın zaman zaman Yahudi karşıtlığına yönelik alınacak önlemler, Rusya’yla ilişkiler, siyahların durumu gibi konularda sert çıkışlar yaptığını, kimi zaman da yumuşamaya çalıştığı izlenimi verdiğini bildiriyor.

Washington Post bugün ayrıca kısa süre önce Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinden istifa eden Michael Flynn’in 24 Ocak’ta Federal Soruşturma Dairesi FBI’a verdiği ifadede Rusya Büyükelçisi’yle Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması konusunu konuşmadığını belirttiğini yazıyor. Habere göre Flynn’in ifadesi, istihbarat örgütlerinin elindeki verilerle çelişiyor. Bu durum, FBI’a yalan söylemenin ağır suç teşkil etmesi nedeniyle Flynn’ı hukuki açıdan çok zor durumda bırakabilir. Flynn’in FBI’a yalan söyleme suçundan yargılanıp yargılanmayacağı kararıysa Adalet Bakanlığı’na ait.

Washington Post’un ana sayfasında yer alan bir başka haberse Başkan Trump’ın seyahatlerinin çok pahalıya malolmaya başlamasıyla ilgili. Habere göre Washington, Dubai, New York ve Palm Beach arasında mekik dokuyan Trump ailesini korumak için seferber edilen kaynakların maliyeti giderek daha da yükseliyor. Gazete, Trump golf tesislerinin açılışını yapmak üzere yarın Dubai’ye gidecek olan Donald Trump’ın oğluna Gizli Servis’in de eşlik edeceğini, Gizli Servis’in bir yandan da Trump’ın New York’ta yaşayan eşi ve oğlunu korumakla yükümlü olduğunu yazıyor. Başkan Trump ise her haftasonunu Florida eyaletindeki sahibi olduğu Mar-a-Lago kulübünde geçiriyor. Tahminlere göre Trump’ın üç haftasonu üstüste Mar-a-Lago’ya gidişi, on milyon dolara maloldu. New York kent yönetimi ise Melania ve Barron Trump’ın yaşadığı Trump Tower’ın korunması içinse günde 500 bin dolar harcıyor. Gazete, Trump ailesinin hayat tarzının Gizli Servis’in kaynaklarını zorlamaya başladığını, mali ve lojistik kaygıların arttığını yazıyor.

Öte yandan Washington Post, İç Güvenlik Bakanlığı dahil Trump göreve geldiğinden bu yana yapılan harcamalardan sorumlu hükümet dairelerine harcamalarla ilgili bilgi almak için başvurduğunu, ancak hiçbir yanıt alamadığını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG