Erişilebilirlik

6 Şubat Amerikan Basınından Özetler


6 Şubat Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Bugün bütün Amerikan gazetelerinin ana sayfalarında dün akşam 51‘incisi oynanan Amerikan Futbol Ligi final karşılaşması Super Bowl’la ilgili ayrıntılar yer alıyor. Dün gece tarihinde ilk kez uzatmaya giden Super Bowl/Süper Kuba maçını 25 sayı geride olmasına rağmen New England Patriots takımının kazanması, Amerikan futbolu tarihinde bir ilk olarak spor tarihine geçti.

Amerika’nın kuzeydoğusundaki New England bölgesinin sesi Boston Globe, baş sayfasında Super Bowl’a geniş yer ayırıyor. Gazetenin kapağında kupayı beşinci kez alan New England Patriots takımının ünlü oyuncusu, oyun kurucu Tom Brady var. Gazete, dün akşamki olağandışı şampiyonluğu, Boston spor tarihinin en büyük olayı olarak tanımlıyor. Bunun nedeni, Super Bowl tarihinde daha önce hiçbir takımın 10 sayıdan fazla açığı kapatıp şampiyonluk elde edememiş olması. Boston Globe’a göre değil 10, 25 sayı farkı kapatıp maçı alan takımın oyun kurucusu Tom Brady, tüm zamanların en büyük Amerikan futbolu oyuncusu.

New York Times’ın ana sayfasında ise Washington eyaletindeki bir federal yargıcın, Başkan Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke vatandaşlarına seyahat yasağı getiren kararnamesini geçici süreliğine durdurması haberi var. Ana sayfada yasağın askıya alınmasıyla Amerika’ya giriş yapan Irak, İran ve Sudan vatandaşı üç yolcunun havalimanlarında sevdiklerine kavuştukları anı yansıtan fotoğraflar yer alıyor.

New York Times ayrıca ilk iki haftasında kısa süre içinde büyük iş çıkarma peşine düşen ancak tökezleyen Başkan Trump’ın danışmanlarının kaygılarını dile getirmeye başladığını ve Beyaz Saray’ın taktik değişimine gitmek için düğmeye bastığını yazıyor. Gazeteye göre süratli olmak, her zaman başarı getirmiyor. Trump’ın ilk iki haftada attığı hızlı adımlar, geleceğe yönelik plan yapılmadan, anlık fırtına koparan hamleler olarak görülüyor. Gazeteye göre yeni bir işe, hayata ve kente alışması, seçmen tabanına eskisi kadar erişme kolaylığı olmaması, sürekli yeni protestoların patlak vermesi, Trump üzerinde baskı yaratıyor. Bu nedenle Beyaz Saray’ın yapacağı taktiksel değişikliklerden biri, Trump’ın başkanlık kararnamelerinin hazırlık aşamasında, çok daha erken safhalarda bilgilendirilmesi. Bir başka değişik ise danışmanlar Steve Bannon ve Stephen Miller’ın elindeki güce denetleme getirilmesi olabilir.

Washington Post ise Başkan Trump’ın İran’a yönelik sert söylemini değerlendiriyor. Habere göre Trump’ın İran karşıtı söylemi bazı Arap ülkelerinin dostluğunu kazanmasında etkili olabilir. Ancak bu sert söylem, son 40 yıldır Ortadoğu’da hiç olmadığı kadar nüfuz sahibi haline gelen İran’ı daha da güçlendirebilir. Habere göre Trump, Washington ve Tahran arasında yumuşamadan yana olan Obama’dan çok daha farklı bir İran politikası güdüyor. Birçokları, George W Bush dönemindeki gerginliklerin geri geleceğinden kaygılı. Ancak bu sefer arada bir fark olacak: İran, geçmişe kıyasla bugün çok daha güçlü bir konumda. İran, Arap dünyasını son altı yıldır pençesi altına alan çalkantıları kendi lehine kullanmayı çok iyi becerdi ve gerek askeri kapasitesini gerekse nüfuzunu genişletti. Birçok uzmana göre Ortadoğu’da çok sert değişim rüzgarları esmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG