Erişilebilirlik

1 Şubat Amerikan Basınından Özetler


1 Şubat Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

Amerikan basını, Başkan Donald Trump’ın geçen yıl Şubat ayında beklenmedik bir biçimde yaşamını yitiren Anayasa Mahkemesi üyesi Yargıç Antonin Scalia’nın yerine Neil Gorsuch’ı aday göstermesinin yarattığı yankılara odaklanıyor.

New York Times, Trump’ın adayı Neil Gorsuch’ın Antonin Scalia çizgisinde, muhafazakar bir yargıç olduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin ideolojik çizgisini değiştirebileceğini yazıyor. Habere göre Başkan Trump, adayını, “olağanüstü bir eğitime, beceriye, zekaya, disipline sahip, her iki partinin de saygısını kazanmış bir yargıç” olarak tanımladı ve “Bundan iyisini bulamazsınız” dedi. Muhafazakar çevreler ve iş dünyası ise Neil Gorsuch’ın adaylığını memnunlukla karşıladı. Demokrat Parti’nin ileri gelenlerinden Senatör Chuck Schumer ise Anayasa Mahkemesi’nde “ideolojik çekişmeden kaçınan, bağımsız, Anayasa’yı kendi istediği gibi esnetme eğilimini şimdiden gösteren bir başkana karşı çıkma kararlılığı sergileyen” bir yargıca her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Gazete, 49 yaşındaki Gorsuch’ın 25 yıl sonra Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak aday gösterilen en genç yargıç olduğu ayrıntısına da yer vermiş.

Habere göre Columbia Üniversitesi, ardından Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Neil Gorsuch, Başkan Barack Obama’yla aynı dönemde Harvard’da öğrenciydi. Oxford Üniversitesi’nden doktora derecesi alan Gorsuch, Anayasa Mahkemesi üyelerinden Anthony Kennedy’nin de geçmişte katipliğini yapmış bir isim. Gorsuch, hukuk çevrelerinde ‘orjinalist’ olarak tanınan, Anayasa’yı, 1789’da yazıldığı gibi, orijinal metne bağlı kalarak yorumlayan bir yargıç olarak tanınıyor. New York Times, muhafazakâr çizgide olan ancak kutuplaştırıcı olarak görülmeyen Gorsuch’ın annesinin Başkan Ronald Reagan döneminde kısaca EPA olarak bilinen Çevreyi Koruma Dairesi’nin ilk kadın başkanı olduğu ayrıntısına da yer veriyor.

Los Angeles Times ise Neil Gorsuch’ın Anayasa Mahkemesi üyeliği adaylığını “muhafazakar bir seçim” başlığıyla duyurduğu haberinin yanısıra, Başkan Trump’ın imzalanan kararnamesiyle yürürlüğe giren seyahat ve göçmenlik yasağının 90 günün sonunda da uygulanmaya devam edebileceğini bildiriyor. Habere göre Trump yönetimi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke vatandaşlarına uygulanan seyahat yasağının sınırsız süreliğine uzatılabileceğinin sinyallerini verdi. İç Güvenlik Bakanı John Kelly, yasaklı listesinde yer alan Irak, İran, Suriye, Somali, Sudan, Libya ve Yemen’in “çöküşün çeşitli aşamalarında” olan ülkeler olduğunu, kayıt sistemlerinin neredeyse bulunmadığını ve bu ülkelerdeki güvenilmez polis teşkilatlarının Amerikan sınır güvenliğinin çabalarını sabote eder nitelikte olduğunu söyledi. Bu ülkelerin listeden kısa süre içinde çıkartılmayacağını kaydeden Kelly, yasaklı ülke listesinin uzayabileceği uyarısında bulundu. Habere göre Başkan Trump’ın kararnamesi, İç Güvenlik Bakanı Kelly’nin 60 gün içinde seyahat yasağı uygulanan ülkeler listesine yenilerini ekleme yetkisi veriyor.

Washington Post ise Başkan Trump’ın kabine üyeliğine aday gösterdiği isimlerin Senato’daki onay sürecinin uzadığını bildiriyor. Habere göre Demokrat Parti, Trump’ın bazı kabine adaylarının onay sürecini dün de erteledi. Trump’ın Sağlık Bakanı adayı Tom Price ve Maliye Bakanı adayı Steve Mnuchin’ın oylanması Demokrat Partililerce boykot edilirken Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın oylanması engellendi. Demokrat Parti Senato Grup Başkanı Chuck Schumer, Başkan Trump’ın seyahat yasağı kararnamesi iptal edilmediği sürece partisinin Senato takviminde tıkanıklık yaratacağı tehdidinde bulundu. Ancak gazete, Demokrat Parti’nin Trump’ın kabine adaylarını tek başına engelleme çoğunluğuna sahip olmadığını hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG