Erişilebilirlik

27 Ocak Amerikan Basınından Özetler


27 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Amerikan gazetelerinin bugünkü ana sayfaları, Başkan Trump’ın Meksika-Amerika sınırına duvar örülmesi emrinin yarattığı tartışmalar ve iki ülke arasında gerilen ilişkilerle ilgili haberleri yansıtıyor.

”Amerika-Meksika Anlaşmazlığı büyüyor” başlığıyla çıkan Los Angeles Times, Başkan Trump’ın sınıra duvar örme ısrarının Meksika ve Amerika arasında ticaret savaşını tetikleyebileceğini yazıyor. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Penya Nieto’nun 31 Ocak’ta yapacağı Washington ziyaretini iptal ettiğini bildiren gazete, göçmenlik ve güvenlik gibi kritik konularda iki ülke arasındaki işbirliğinin tehlikeye gireceği öngörüsünde bulunuyor. Habere göre Trump’ın duvar ısrarı ve inşaatın parasının kimin cebinden çıkacağı tartışması, Amerika’nın en stratejik ilişkilerinden birine, tüm zamanların en ciddi diplomatik krizini yaşatıyor. Twitter’daki söz düellosu, krizi daha da çığırından çıkarıyor. Trump’ın Nieto’yu kastederek ”Duvarın parasını vermeyecekse gelmesin” demesi üzerine Nieto, ”Meksika hem saygı gösterir hem de saygı bekler” açıklaması yaparak ziyareti iptal etti. Gazeteye göre Meksika halkı ise seçim kampanyasının başından bu yana kendilerini aşağılayan Trump’a karşı dik duran cumhurbaşkanları Nieto’nun tavrından memnun.

Los Angeles Times ayrıca Başkan Trump’ın öne sürdüğü ve duvarın parasını Meksika’dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyarak ödenmesi planını da mercek altına alıyor. Gazeteye göre yüzde 20‘lik vergi uygulamasının bedelini Meksika’da üretilen ürünleri satın alan Amerikalı tüketiciler ödeyecek. Örneğin Amerika’nın Meksika’dan ithal ettiği tarım ürünlerinin fiyatı artacak.

New York Times ise Başkan Trump’ın Amerika’nın IŞİD’le daha etkin bir biçimde mücadele etmesi için Savunma Bakanı James Mattis’e bir plan yapması yönünde talimat verdiğini yazıyor. Yetkililere göre bugün Başkomutan olarak Savunma Bakanlığı’na ilk ziyaretini yapacak olan Başkan Trump, planın 30 gün içinde kendisine sunulmasını talep edecek. Seçim kampanyası sırasında Trump’ın IŞİD’i çökertmek için gizli bir planı olduğunu söylediğini hatırlatan gazeteye göre Savunma Bakanı’nın önündeki en acil gündem maddesi, IŞİD’le mücadelede avantaj elde etmek için atılacak adımları belirlemek. Mattis’in önündeki seçeneklerden bazıları Amerikan Özel Harekat güçlerini daha yaygın kullanmak, Irak ve Suriye’deki Amerikan askeri sayısını arttırmak ve karar alma mekanizmasını hızlandırmak için Beyaz Saray’ın Savunma Bakanlığı’nın Irak ve Suriye’deki operasyonlarda daha fazla yetki sahibi olmasını sağlamak.

Washington Post ise Başkan Trump’ın yemin töreni günü Washington’da Kongre binası ve Washington Anıtı arasında kalan ve National Mall olarak bilinen alanda toplanan kalabalığın büyüklüğüyle ilgili tartışmayı yeniden, farklı bir boyutuyla ana sayfasına taşımış. Habere göre Başkan Trump, Milli Parklar Dairesi’nin Barack Obama’nın yemin töreni ve kendi yemin törenini yansıtan fotoğrafları resmi Twitter hesabında yayınlamasına çok öfkelendi. Trump, medyanın yemin törenindeki kalabalığın Obama’nınkilerden daha az olduğuna dair haberlerin ‘yalan’ olduğunu ispat etmek içinse Milli Parklar Dairesi Başkan Vekili Michael Reynolds’la temasa geçti ve Reynolds’un kendisine derhal kalabalığı gösteren başka fotoğraflar göndermesini emretti. Ancak Washington Post’a göre Başkan Trump, bu fotoğrafların da öncekilerle hemen hemen aynı görüntüleri yansıtmasına rağmen medyayı, ortamı kasten tenha göstermeye çalışmakla suçlamaya devam ediyor.

XS
SM
MD
LG