Erişilebilirlik

24 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Amerikan basını, başkanlık koltuğundaki ilk haftasına başlayan Donald Trump ve ekibinin icraatlarını mercek altına almaya devam ediyor.

“Trump Önceliklerini Belirliyor” başlığıyla çıkan Los Angeles Times, Trump’ın kampanya vaatlerinden bazılarını gerçekleştirmek için düğmeye bastığını yazıyor. Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk haftasına ticaret politikalarını yeniden şekillendirme girişimiyle hızlı başladığı yorumu yapan gazete, yeni başkanın Amerika’yı Trans Pasifik Ticaret Ortaklığı’ndan çektiğini bildiriyor. Gazetenin yorumuna göre Trump’ın tek bir imzayla Obama’nın büyük emek vererek şekillendirdiği Pasifik Ticaret Anlaşması’ndan çekilmesi ve böylece ticaretle ilgili bu kampanya vaadini gerçekleştirmesi gayet kolay ve çabuk oldu. Ancak Los Angeles Times, “Peki küreselleşme karşıtı Trump, bu anlaşmanın yerine nasıl bir anlaşma getirecek? Küresel ticari ve ekonomik ilişkileri nasıl tasarlayacak?” sorusunu yöneltiyor. Gazeteye göre Trump’ın ticaret politikasının ne olacağını henüz kimse bilmiyor. Bunun nedeni, yeni başkanın, faaliyetlerini yurtdışına taşıma girişiminde bulunan Amerikan şirketlerine yüksek gümrük vergisi uygulama tehdidi gibi, sadece genellemeler üzerinden konuşması.

Los Angeles Times ayrıca Başkan Trump’ın ordu, ulusal güvenlik ve kamu güvenliği hariç federal hükümete eleman alımını dondurduğunu da bildiriyor. Gazete, Başkan Trump’ın 1984 yılına ait kürtaj yasağını da yeniden uygulamaya soktuğunu yazıyor. Başkan Reagan döneminde getirilen yasak uyarınca Amerikan Hükümeti’nin kürtaj hizmeti veren yabancı yardım kurumlarına mali destek sağlaması engelleniyor. Gazeteye göre Amerika’ya çocukken kaçak olarak gelen ve Obama’nın başkanlık kararnamesiyle koruma altına aldığı göçmenlerin akıbeti ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Beyaz Saray, 750 bin kaçağın sınırdışı edilmesi planını şu an için askıya aldı.

Wall Street Journal da Başkanı Trump’ın Amerika’yı Pasifik Ticaret Ortaklığı Anlaşması’ndan çekmesini baş sayfasına taşımış. Başkan Trump’ın iş dünyasının önde gelen liderleriyle, sendika yöneticileriyle ve Kongre üyeleriyle biraraya geldiğini bildiren gazete, Trump’ın vergi uygulamaları hakkında da önemli açıklamalarda bulunduğunu yazıyor. Habere göre Trump, toplantıda, orta sınıf ve şirketlerin vergi yükümlülüklerini azaltmak ve federal hükümetin elini iş dünyasından çekmek için harekete geçeceğini kaydetti. Gazete ayrıca Başkan Trump’ın Detroit’teki üç otomotiv devi General Motors, Ford ve Chrysler üzerinde, istihdamı güçlendirmeleri yönündeki baskıları da arttırdığını yazıyor.

New York Times da Donald Trump’ın başkan olarak iş çevreleriyle yaptığı ilk toplantıyı masaya yatırıyor. Gazetenin yorumuna göre Başkan Trump’ın en büyük destekçisi olan mavi yakalıların istihdam edildiği sektörler, yıllardır kan kaybediyor. Ve Trump, bu sektörleri canlandırmaya çalışarak, ekonominin son zamanlarda yaşadığı en büyük değişime karşı koymaya çalışıyor. Gazete, Başkan Trump’ın Amerika’yı Pasifik Ticaret Anlaşması Ortaklığı’ndan çekme kararını ise “Trump, Kongre onayı almamış olsa bile Obama’nın ticaret alanındaki en büyük icraatı olan ortaklığı tarihe gömdü. Hızla değişen bir ekonomiye sahip olan Uzakdoğu ve Asya’yla olan jeopolitik ilişkileri etkileyecek bir adım attı” diyor.

XS
SM
MD
LG