Erişilebilirlik

11 Ocak Amerikan Basınından Özetler


11 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Amerika’da bugün bütün gazeteler, Başkan Obama’nın dün akşam Chicago’da yaptığı veda konuşmasıyla ilgili haber ve yorumları baş sayfadan veriyor.

Chicago Tribune, Başkan Obama’nın eşi Michelle ve büyük kızı Malia’yla birlikte olan fotoğrafını tam sayfa yayınlamış. Obama’nın ‘Yes we did’ ‘Evet başardık’ sözlerini manşete taşıyan gazete, başkanın kamuoyuna birlik olma ve harekete geçme mesajı verdiğini yazıyor. Gazeteye göre Obama, Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmak üzere olduğu ve Kongre’nin Cumhuriyetçi Parti hakimiyetine girdiği bu dönemde, halkı, demokrasi umudunu canlı tutmak için harekete geçmeye çağırdı. Chicago Tribune ayrıca Obama’nın sivil hayatta da her zaman halkın yanında yer alacağı ve sosyal aktivizme devam edeceği ayrıntısını öne çıkarmış.

New York Times ise Obama’nın konuşması sırasında gözyaşlarını tutmakta zorlandığı anı yakalayan fotoğrafı ana sayfasında paylaşmış. Obama’nın Amerikan demokrasisine olan inancını yinelediğini yazan gazete, başkanın, son derece tartışmalı geçen seçimlerin akabinde, ekonomik eşitsizlik, ırkçılık ve dar kafalılığın Amerika’nın demokratik dokusuna zarar verebileceği uyarısında bulunduğunu vurguluyor. En derin ideolojik uçurumlar arasında bile köprü kurulabileceğini vurgulayan Obama, halefi Trump’ın başarılı olmasını desteklediğini yineledi, ancak iklim değişikliğinden Müslümanlar’ın Amerika’ya girişinin yasaklanmasına kadar birçok konuda Trump’ın görüşlerini de dolaylı olarak eleştirdi.

New York Times bugün ayrıca Trump’ın Adalet Bakanlığı görevine aday gösterdiği Alabama Senatörü Jeff Sessions’ın Senato’daki onay sürecini de ana sayfasına taşımış. ‘Sessions, senatörlere, Trump’ı zapt edeceği garantisi verdi’ başlığını atan gazete, adalet bakanı adayı Sessions’ın şahsen karşı olsa da yasaları uygulayacağı taahhüdünde bulunduğunu yazıyor. Habere göre Sessions, yasaları çiğnemeye kalkması durumunda Trump’a ‘hayır’ deyip başkanın önünü kesme sözü verdi.

Bugün Washington Post da ana sayfasında Obama’nın veda konuşmasına geniş yer ayırmış ve ayrıca ‘Obama’nın Mirası’ başlıklı dev bir ek bölüm yayınlamış. Gazete, Rusya’nın elinde Trump hakkında bazı gizli bilgiler olduğu haberini de baş sayfasında veriyor. Habere göre Rus istihbaratının elinde Trump’ın özel hayatına ve mali durumuna ait utanç verici bazı ayrıntıların olduğuna dair dosya, geçen hafta hem Obama hem de Trump’a sunuldu. Amerikan istihbaratı, bu verileri henüz doğrulamış değil. Ancak kaynakların yeterince güvenilir olması, verilerin Rusya’nın Amerika’daki başkanlık seçimlerine müdahalesine ilişkin rapora eklenmeleri gerekliliğini doğurdu. Gazete, doğru çıkması durumunda, Rusya’nın Trump’ı baskı altında tutmasına yarayacak bilgileri elinde tuttuğu yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG