Erişilebilirlik

16 Kasım Amerikan Basınından Özetler


16 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Amerikan basını bugün de yeni seçilen başkan Donald Trump’ın kadrosunu oluşturma çabalarına ve yaşanan karışıklıklara geniş yer ayırmaya devam ediyor.

Washington Post, bugünkü ana sayfasında, Trump’ın, kendisini, sadakatini eksik etmeyen az sayıda simayla çevrelediğini ve özellikle ulusal güvenlik ekibinin kurulmasında birtakım çalkantılar yaşandığını yazıyor. Habere göre geçtiğimiz hafta Trump’ın geçiş süreci ekibinde yer alan New Jersey Valisi Chris Christie’yle ilişkilerin kesilmesi üzerine bu sefer de Christie’yle bağları olan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu eski başkanı Mike Rogers’ın işine son verildi. Gazete, çemberin daralmaya başlamasıyla birlikte kilit görevlere getirilmesi düşünülen isimlerin listesinin de kısaldığını aktarıyor. Kampanyası boyunca Trump’a en sadık kalanlar arasında Alabama Senatörü Jeff Sessions, aşırı sağcı haber sitesi Breitbart’ın eski yöneticisi Steve Bannon, emekli korgeneral ve Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi eski Başkanı Michael Flynn ve damadı Jared Kushner dahil Trump’ın en yakın aile bireyleri yer alıyor.

Washington Post’ta bugün ayrıca aşırı sağın en yüksek seslerinden Steve Bannon’un Beyaz Saray baş danışmanlığı görevine getirilmesinin yarattığı yankılarla ilgili bir değerlendirme yer alıyor. Habere göre Bannon, sunduğu radyo programına, Kasım 2015 ve Haziran 2016 arasında sık sık konuk olarak aldığı Trump’ın sivri taraflarını adeta törpüledi. Bannon’ın, Trump’ı daha geniş bir kitleye hitap edecek hale getirdiğini yazan gazete, göçmenlik ve küreselleşme karşıtı aşırı sağ hareketin Trump’la yakınlık içine girdiğini yazıyor. Washington Post’un haberine göre Breitbart News’ün yöneticisi Steve Bannon’un radyo programına sık sık konuk olan ve anketlerde giderek yükseldiğini, yaptığı konuşmalara katılan izleyici sayısının arttığını söyleyen Trump, siyasette yükselebilmek için bu platformdan olabildiğince yararlanmayı başardı. Trump, karşılığında ise Bannon’u Beyaz Saray baş danışmanlığı ile ödüllendirdi. Haberde ayrıca Bannon’un radyo söyleşilerinde Türkiye’yle ilgili olumsuz ifadeler kullanmış olduğuna, ancak Trump’ın yorum yapmaktan kaçındığına da dikkat çekiyor.

Wall Street Journal, Temsilciler Meclisi Başkanı Wisconsin Milletvekili Paul Ryan’ın, birtakım sürtüşmelere rağmen görevinde kalacağını, ana sayfadan büyük bir fotoğrafla bildiriyor. Gazetenin ana sayfadaki bir başka haberi ise geçen haftaki beklenmedik ağır yenilgiden sonra iç hesaplaşmaya giren Demokrat Parti’yle ilgili. Habere göre Temsilciler Meclisi’nde en az 20 sandalye elde etmeyi bekleyen ancak umduğunu bulamayan Demokrat Parti liderleri, partinin Temsilciler Meclisi grup başkanı Nancy Pelosi’ye, yeni grup başkan seçimlerini ertelemesi için baskı yaptı. Pelosi bunun üzerine Demokrat liderlere, birlik beraberlik sağlamaları için 30 Kasım’a kadar süre tanıdı. Wall Street Journal’a göre Demokrat Parti Başkanlığı seçimi de parti içindeki fay hatlarını daha da derinleştireceğe benziyor.

New York Times, seçim zaferinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen şaşkınlık içindeki Trump ve ekibinin kendilerine bir türlü gelemediklerini, dünya liderlerinin Trump’a erişmekte büyük zorluk çektiğini, ekibin birçok protokolü çiğnediğini ve iktidarın el değiştirmesi sürecinin adeta ‘doğaçlamayla’ yürütüldüğü yazmış. Habere göre Trump’ın en büyük destekçilerinden biri olan New York eski belediye başkanı Rudy Giuliani, kilit görevlere yapılacak atamaların gecikmeye başlamasını ‘bu normal bir durum, Reagan ve Clinton dönemlerinde de böyle olmuştu” diyerek geçiştirmeye çalışıyor.

XS
SM
MD
LG