Erişilebilirlik

14 Kasım Amerikan Basınından Özetler


14 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Amerikan basını, ekibini oluşturmaya başlayan yeni başkan Donald Trump’ın yaptığı atamalara ve bunun yankılarına geniş yer veriyor.

Wall Street Journal, Trump’ın Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü’ne Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi Başkanı Reince Priebus’ı, başdanışmanlığa ise muhafazakâr Breitbart News web sitesinin eski yöneticisi ve kampanya menajeri Steve Bannon’u getirdiği haberini baş sayfada fotoğraflarla birlikte veriyor. Haberde özel kalem müdürü olarak Washington’un içinden gelen deneyimli siyasetçi Reince Priebus’u seçmesiyle Trump’ın devlet yönetimine daha gelenekçi bir yaklaşımla adım attığı yorumu yapılmış. Haberde ayrıca Trump’ın ekibini oluşturmayı ‘ağırdan aldığı’ yorumuna da yer veriliyor. Bunun nedenlerinden biri, seçimin galibi çıkmanın Trump ve ekibini bile şaşkınlığa uğratmış olması ve seçimin kazanılması halinde hemen başlayacak olan geçiş ve devir teslim süreci için önceden herhangi bir hazırlık yapılmaması.

Wall Street Journal ayrıca Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte Amerikan ekonomisinde büyümenin yanı sıra yüksek enflasyon ve riskin hakim olacağı bir döneme girileceğine ilişkin habere de yer veriyor. Habere göre faiz oranlarının yükselmesi ve uluslararası ticaret savaşlarının başgöstermesi, ekonomik riskleri arttırabilir, vergilerin düşmesi ve altyapı yatırımlarına hız verilmesi ise ekonomik teşvik anlamına gelebilir. Yönetimin el değiştirmesinin Amerikan ekonomisini yavaş büyüme ekseninden kurtarabileceği öngörüsünde bulunan gazete, ekonominin 2017’de yüzde 2,2, 2018’deyse yüzde 2,4 oranında büyüyebileceğine dair tahminlere de yer vermiş.

Washington Post ise ana sayfada yayınladığı bir değerlendirmede “Trump’ın galibiyetinden sonra tüm dünyaya popülizm akımı mı hakim oluyor?” sorusuna yanıt arıyor. Gazete, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin evanjelist rahip Marcelo Crivella’yı, Sao Paolo’nun ise Donald Trump’ın reality televizyon show’u ‘The Apprentice’in Brezilya versiyonu olan programın yıldızı milyoner işadamı Joao Doria’yı seçmesini, İngiltere’nin AB’den çıkma kararını, Filipinler’inse cumhurbaşkanı olarak şiddet yanlısı Rodrigo Duterte’yi tercih etmesini örnek gösteriyor. İlkbaharda Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatan gazete, Avusturya’daki seçimler ve İtalya’daki referandumla birlikte Avrupa’nın aşırı sağa yöneleceği öngörüsünde bulunuyor.

Bugün New York Times’ın ana sayfasında ise Yemen’de sivil hedeflere yönelik Suudi Arabistan liderliğinde yapılan Amerika bağlantılı hava saldırılarının Yemen ekonomisini yerle bir ettiğine dair haber dikkat çekiyor. Gazete, ön sayfada, Yemen’in başkenti Sana’da hava saldırılarını simgeleyen bir duvar resminin yer aldığı fotoğrafı yayınlamış. Habere göre son 19 aydır Yemen’i bombalayan Suudi Arabistan, başkent Sana’yı ele geçiren İran’a yakın bir isyancı grubu bastırmaya çalışıyor. Ancak saldırılar, isyancıları bastırmak yerine isyancılarla hiçbir ilgisi olmayan hedefleri bombalayarak Arap dünyasının en yoksul ülkesi Yemen’in zaten sallantıda olan ekonomisini çökertiyor. Bu hedefler arasında hastaneler, okullar, köprüler, elektrik santralları, tavuk çiftlikleri, limanlar, gıda fabrikaları, hatta düğün ve cenazeler var.

XS
SM
MD
LG