Erişilebilirlik

Amerikalılar'ın Evcil Hayvan Sevgisi Artıyor


Amerikalılar'ın Evcil Hayvan Sevgisi Artıyor

Amerika’da evcil hayvan sahibi olanların sayısında rekor bir artış var. Her iki evden birinde evcil hayvan besleniyor. Üstelik ekonomik sıkıntılara rağmen halkın evcil hayvanlar için yaptığı harcamalar da geçmişe oranla büyük artış gösterdi.

Köpeklere gündüz kreş, gece de otel hizmeti veren bir işletmenin devamlı müşterisi olan İç tasarımcı Gay Lynn Fourney, “Ben işteyken köpeğimin burada iyi vakit geçirmesini istiyorum. İş saatlerim çok uzun o yüzden uzun saatler evde yalnız kalmasını istemiyorum,” diyor.

Amerikalılar 2011’de evcil hayvanlar için 50 milyar dolar harcadı. Bu 2007 yılına göre %23 düzeyinde bir artış. Evcil hayvan oteli işleten Chas Richardson %25 karda olduğunu söylüyor. Richardson, “Evcil hayvan sektöründe büyük patlama var. Köpeklere ilgi arttıkça bizim de işimiz büyüyor,” diye konuşuyor.

Evcil Hayvan Gıdaları Enstitüsü Başkanı Duane Ekadahl birçok kişinin artık evcil hayvanlara aile ferdiymiş gibi baktığını söylüyor. Ekadahl’e göre insanlardan hayvanlardan gördükleri sevgiye onlara en iyi mamalar, oyuncaklar, kıyafetler alarak karşılık veriyor. Ekadahl, Amerikalılar’ın artık hem kendileri hem de evlerinde besledikleri hayvanlar için sağlıklı besinler almak istediğini de söylüyor.

Evcil hayvanlara özel kek ve kurabiye yapan bir fırının sahibi olan Kamala Muhammed, “Ürünlerimizde daima sağlıklı maddeler kullanıyoruz. Katkı maddesi yok. Tüm ürünlerimiz insan tüketimine de uygun. Onun için bazı müşterilerimiz kendileri için de alışveriş yapıyor,” diyor.

Üç köpeği için kurabiye alan Judy Smith ise, hayvanlarıyla seyahat etmek isteyenlere hizmet veren bir turizm şirketinin sahibi. Smith müşterilerine hayvan dostu otel ve motelleri tavsiye ediyor, gittikleri yerde katılabilecekleri etkinliklerden haberdar ediyor.

Evcil hayvanların sık sık götürüldüğü yerlerden biri de güzellik salonları. Lise öğrencisi Shannon Parker yıkamak için salona götürdüğü köpeğine dağ çileği maskesi de alıyor. Salon sahibi Vicky Pittman da işinden çok memnun. Pittman, “Bu işin çok tutacağını biliyordum, çünkü herkesin benim gibi evde hayvanlarını yıkarken ne kadar büyük zorluk çektiğinin farkındaydım,” diyor. Vicky Amerikalılar için köpeklerin ayrı bir yeri olduğunu söylüyor.


XS
SM
MD
LG