Erişilebilirlik

Amerikalılar Dış Müdahale İstemiyor


Amerikalılar Dış Müdahale İstemiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00
Linki indirmek için
Afganistan ve Irak’taki savaşların üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti. Kamuoyu yoklamaları, Amerikan halkının denizaşırı askeri müdahale konusunda giderek daha da isteksiz olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum, Amerika’nın Suriye’de devam eden iç savaş gibi durumlarda daha güçlü rol üstlenmesini isteyen çevrelerin önünde engel teşkil ediyor.

Dökülen kanın asıl yükünü sivillerin çektiği Suriye’de şiddet artarak devam ediyor. Suriye Destek Grubu’ndan Dan Layman yardım etmek istiyor: “Dünyanın her yerinden bağış alıyoruz ancak yardımların çoğu Suriye asıllı Amerikalı ve Amerikalılar’dan geliyor.”

Layman’ın grubu Suriye’deki ılımlı isyancıları destekliyor. Ancak Dan Layman, Amerikalılılar’ın ilgisini bölgeye çekmenin zor olmasından yakınıyor: “Amerikan kamuoyu Afganistan’da devam eden çatışma ve Irak’ta harcanan hayatlar ve kaynaklardan dolayı canı yanmış görünüyor. Dolayısıyla onlardan güçlü bir destek almak zor.”

Bu isteksizlik Amerika’nın Sesi’nin ülkenin dört bir yanından Washington’a akın eden turistlerle rastgele yaptığı ankette de ortaya çıktı.

Stephen Fields, “Başka ülkelerin işlerine karışma konusunda çok dikkatli ve tedbirli olmak zorundayız,” diyor.

Julie, “Bence barış için uğraşmalıyız. Çok savaş yaptık, çok mücadele verdik ve bu savaşlarla hiç bir yere varamadık. Barışa ihtiyacımız var,” şeklinde konuşuyor.

Merrell Gelburd, “Bence savaştan bıktık. Son dönemlerde birçok çatışmaya dahil olsak da, savaşa girmekten hiç bir zaman hoşlanmadık,” diyor.

Jason Kapit ise, “Son 10 yılda yaptıklarımıza, özellikle de ekonominin durumuna bakacak olursak, evet bence kendimizi büyük ölçüde geri çekmeliyiz,” şeklinde konuşuyor.

Pew Araştırma Merkezi’nden Carroll Doherty’ye göre kamuoyu yoklamaları da bu görüşü yansıtıyor: “Ortada iki büyük savaşın yorgunluğu, Ortadoğu ve Çin’de olup bitenin verdiği endişe var. Uzak durmuyorlar ama dünyanın sıcak noktalarında yer alma konusunda kamuoyunda hiç bir istek görmüyoruz. “

Dan Layman’a göre bu durum moral bozucu: “Belki Amerikan halkı uluslararası politikada inzivaya çekilmemiz gerektiğini düşünüyor. Bu, savaşların sürdüğü ve bizim desteğimize ihtiyaç duyan bir dünyada üzüntü verici bir durum.”

Layman, ne olursa olsun Suriye davasına bağlılığını sürdüreceğini vurguluyor: “Bu dava için varız ve sonuna kadar götüreceğiz.”

Şimdi asıl zorluk, kafası karışık Amerikan kamuoyunu biraraya getirmek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG