Erişilebilirlik

Amerikalılar’ın Uzay Merakı Sinema Gişelerine Yansıdı


Amerikalılar’ın Uzay Merakı Sinema Gişelerine Yansıdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
Alfonso Cuaron’un ‘Gravity - Yerçekimi’ adlı filmi etkileyici görselleriyle psikolojik bir drama. Uzay istasyonundaki görevde sorun yaşanmasıyla birlikte uzayın karanlık boşluğunda sürüklenmeye başlayan astronot Ryan Stone’nun dünyaya dönme şansının giderek azaldığını anlatan bir yapım. Dünyanın yüzlerce mil üzerinde, Hubble teleskobundan çekilmiş izlenimi veren görüntülerin eşliğinde uzayın güzelliğini ve ürkütücülüğünü ekranlara taşıyan film hayatta kalma mücadelesini konu ediyor.

Astronotların güneşin doğuşunu izlemeleri bir Rus uydusundan kalan enkazın aniden belirmesiyle heyecanlı bir hal alır.

Kıdemli astronot Matt Kowalski Doktor Ryan Stone’u uyarır.

Ryan’ı canlandıran Sandra Bullock, ilk uzay görevindedir ve tehlikenin boyutunu farkedemez.

Kowalski’yi canlandıran Goerge Clooney onu kurtarmaya çalışır.

Yönetmen Alfonso Cuaron, uzayda yaşanan ve astronotların kontrolden çıkıp savrulmalarına neden olan bu korkunç kazayı üç boyutlu teknolojiyi de kullanarak ekranlara taşıyor. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Cuaron, bu görüntüleri mümkün olduğunca gerçekçi yapmaya çalıştığını söylüyor: “Görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki ile birlikte amacımız IMAX belgesellerine benzeyen bir yapımdı. Ayrıca uzaydaki fizik kurallarını da göz önünde bulundurduk.”

Oyuncular, özellikle filmde başrolü oynayan ve Ryan’ı canlandıran Sandra Bullock, fizik kurallarını öğrendi.

Bullock, “Kablolara bağlı şekilde uçmamı sağlayan özel bir düzenekle çalıştık,” şeklinde konuşuyor.

Bullock, uzayda kaybolmuş bir kadının duygularını canlandırmanın daha da zor olduğunu söylüyor: “İçinizdeki yaşam mücadelesini sürekli olarak yansıtabilmek gerekiyor. Bu mücadele yoksa zaten gözlerinizden belli oluyor.”

Film klostrofobik bir his uyandırmanın yanı sıra Ryan’ın hayatta kalma mücadelesinin de faydasız olduğunu düşündürüyor. Kızının ölümü nedeniyle Ryan onu hayata bağlayan hiçbirşey olmadığını hissediyor ve kendi kendine zorlu bir mücadele veriyor.

Sandra Bullock, “Hayata olan bağlantısını kaybetmiş birisini canlandırıyorum, enkaz da herkesin hayatında olabilecek bir zorluğu temsil ediyor. Hepimiz zorluklarla karşılaşacağız ama yine de yılmayacağız, peki neden?” diyor.

NASA astronotları Catherine Coleman ve Mike Massimino uzun saatler uzayda kalmış kişiler. Her ikisine göre film uzaydaki teknik ve duygusal zorlukları, özellikle de uzaydaki enkazların; uzay çöplerinin nasıl tehlike yarattığını tüm gerçekçiliği ile ekranlara yansıtıyor.

Catherine Coleman, “Bundan daha büyük olan her enkazı; uzay çöpünü takip ediyoruz, yarın uzay istasyonuna yaklaşan bir enkazı değerlendirip, istasyonu hareket ettirip-ettirmeyeceğimizi kararlaştıracağız. Uzay çöpleri arttıkça bu giderek artan bir sorun halini aldı,” diyor.

Yerçekimi filminin adı şimdiden Oscar için geçiyor, özellikle görsel etkileri ve müziği nedeniyle.

Bu durumdan çok mutlu olan Alfonso Cuaron’un bir sonraki projesi de belli: “Bir sonraki projem karakterlin yürüyebildiği bir film olacak ”diyor.
XS
SM
MD
LG