Erişilebilirlik

‘Amerikalılar Türkiye’ye Artık Zor Gider’


Sultanahmet’te meydana gelen terör saldırısı en fazla turizm sektörüne darbe vurdu. Tatil için geldikleri Türkiye’de 10 turistin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından, Türk turizm sektörünün olumsuz yönde etkilemesinden duyulan endişe giderek yükseliyor.

Rus uçağının düşürülmesi sonrasında başlayan rezervasyon iptallerinden büyük yara alan turizm sektörüne son darbeyi Sultanahmet terör saldırısının vurduğu görüşünde olan turizmciler, Avrupa ve Amerika’dan gelebilecek yeni rezervasyon iptalleri konusunda da hayli endişeli.

Sultanahmet terör saldırısı sonrasında, Avrupa ve Türk medyasında yer alan haberlerde ülkenin karşı karşıya kaldığı IŞİD ve PKK terörü nedeniyle birçok rezervasyon iptali yaşanacağı, tur operatörleri ve turizm organizasyonlarının yetkilileri tarafından ifade ediliyor.

Amerika’da ise turizmciler farklı görüşlerde olsalar da Türkiye’de 2016 turizm sezonun zor geçeceği fikrinde birleşiyorlar.

Rezervasyon iptalleri yaşanabilir

1989 yılından beri New Jersey’de, Amerikalı müşterilerine aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok uluslararası destinasyonu kapsayan tatil paketleri ve uçak bileti satan ‘Prime Travel’ şirketinin sahibi Selim Kesedar, Sultanahmet terör saldırısı sonrasında Amerikalı turistlerin Türkiye’ye gitmesinin giderek zorlaşacağını söyledi.

Selim Kesedar
Selim Kesedar

Amerika’nın Sesi’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan turizmci Kesedar, Gezi Parkı olaylarında bile Amerikalı turistlerin rezervasyon iptaline gitmediklerini ancak yaşanan son olumsuz gelişmeler ve Sultanahmet terör saldırısının ardından rezervasyon iptallerinin yaşanabileceğini öne sürdü.

Kesedar, “Gezi olaylarının olduğu dönemde bir sürü turlarımız vardı. Kesin iptal olacak diye bekliyorduk. O zaman hiçbiri iptal olmadı, aksine olaylar konusunda ikaz etmemize rağmen, Taksim’de konaklamak isteyen ve bu konuda ısrarcı olan Amerikalı müşterilerimiz bile vardı. O dönem gitmekten çekinmediler. IŞİD bambaşka bir şey, IŞİD bütün dünyayı şu anda korkutmuş durumda. Son zamanlarda Amerikalı yolcu o taraflara gitmek istemiyor. Türkiye ve yakındaki bölge ülkelerine gitmek istemiyor. Hatta Yunanistan’a bile gitmek istemiyor. Oralardan ve o bölgelerden uzak durmak istiyorlar” diye konuştu.

‘IŞİD korkusu büyük’

Amerikalıların IŞİD korkusundan sadece Türkiye değil bölgeye ve Avrupa’ya da gitmeye çekindiğini belirten Kesedar, son olan olayların ardından Avrupa’ya olan tur ve uçak bileti rezervasyonlarının da oldukça düştüğü vurgulayarak, ”Satışlarımızda sadece Türkiye değil, uluslararası tatil paketleri satıyoruz. Amerikalıların, hem Türkiye, hem de Avrupa’ya gitmekten çekindiklerini gözlüyoruz. Zaman insana her şeyi unutturuyor. Türkiye öyle bir ülke ki zaman zaman hep bir şeyler olur. Bu dönemlerde bütün gemiler Türkiye’yi seyahat planlarından çıkartır. Aradan bir sene geçer, iki sene geçer insanlar unutur ve Türkiye yeniden popüler bir destinasyon olur. IŞİD terörü yüzünden şimdi sadece Türkiye’ye değil hiçbir tarafa gitmek istemiyorlar. Karayipler’e gidecek yolcularımız, orada IŞİD tehdidi olmamasına rağmen, oraya bile gitmek istemiyor. Amerikalıların tercihi Amerika içinde seyahat etmek oluyor artık’’ dedi.

‘Darbe çok büyük olacak’

Sultanahmet terör olayının her şeyin kaynamakta olduğu bir dönemde olmasının, Amerika’dan Türkiye’ye gitmek isteyen, yaz için programları olan herkesi etkileyeceğini düşünen Kesedar, “Bu son olay bizim için en son darbe oldu. Zaten Türkiye’nin durumu hemen hemen Eylül ayından beri devamlı olarak Amerika’daki belli başlı gazetelerde belli aralıklarla çıkmakta. İnsanlar Türkiye’de olan olayları yakından takip ediyorlar. Rus uçağının düşürülmesi bir sürü yolcumuzu Türkiye’ye giderken düşündürdü. Türkiye ile Rusya aniden harbe girecek diye düşünüp korkusuna kapıldılar ve bazıları Türkiye’ye gitmekten vazgeçti. Bu arada Amerikan hükümetinin de Türkiye ile ilgili bir seyahat uyarısı çıkartması da negatif şekilde etkiledi. Düşünün ki bu dönemde Amerikalılar Karayip tatillerini, gemi gezilerini iptal ettiler. Ortamın gergin olması, insanları tatil planlarından derhal caydırıyor. Benim tahminim, yaz için Türk Hava Yollarının çıkardığı promosyondan faydalananlar bile, bu olaydan sonra biletleri geri verip vazgeçme durumuna girebilirler. Olursa da hiç şaşmayacağım. Türklerin Türkiye’ye gitmesi sadece gezmek için olmuyor, zaruri sebeplerden oluyor ama Amerikalılar bizim için çok mühim. Tabii Amerikalının yanında Avrupalı da gitmezse, Rusya zaten kesildi. Darbe çok büyük olacak” diye konuştu.

‘Türkler bile Türkiye’ye gitmekten çekiniyor’

Kesedar, Türkiye’de yaşanan son olaylardan ABD’de yaşayan Türklerin de etkilendiği belirterek, “Türkiye’ye gitmek istemeyen sadece Amerikalılar değil. Amerika’da yaşayan Türk vatandaşlarının da biraz çekimser davrandıklarını görüyoruz. Bizden sadece Türkiye turu satın alan Türk vatandaşlarını kastetmiyorum, ailesini görmeye giden, tatile giden kişiler bile artık Türkiye’ye gitmeye çekiniyor. Türk Hava Yolları, son dönemde çok ciddi promosyonlar yaptı. Yaz fiyatlarını çok ucuza indirdi. Hatta 800 dolara kadar düşürdü. Biz de bu promosyonları duyurduk ama istediğimiz kadar bilet satamadık. Yazın 800 dolara bilet var! Bu görülmüş bir şey değil. Günü belli olmayabilir, sigorta satın alıp bu fiyatla bilet alabileceklerini önerdiğimiz zaman bile aldığımız cevaplar, ‘Olayları görüyorsunuz. Türkiye’de bir sürü bir şeyler oluyor ‘ şeklinde oluyor” diyor.

Gümüşdere: ‘Biz zaten hep ateş çemberindeydik’

1972 yıllından beri turizm sektörünün içerisinde olan New York’ta 32 yıl önce kurduğu seyahat acentasi ‘Club America’ ile sektörün deneyimli isimlerinden Cevdet Gümüşdere de, yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen Amerikalıların Türkiye’ye tatil için gidip gitmeyeceğine veya ne kadarının gideceğine, rezervasyon iptallerinin ne çapta olacağına karar vermek için henüz çok erken olduğunu söylüyor.

Amerika’nın Sesine konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Gümüşdere, ”Şu anda rezervasyon iptalleri olup olmadığı pek belli olmaz. 1-1,5 ay bir zaman geçmesi gerekir, o zaman tam durum ortaya çıkar. Amerikalı işadamları gidiyorlar, geliyorlar onları pek etkilediği söylenemez. Ancak Antalya, Alanya gibi güneye gönderdiğimiz Amerikalı turist guruplarının durumlarının ortaya çıkması için biraz zamana ihtiyaç var. Ben şahsen Türk turizmin Amerika’dan fazla etkileneceğini düşünmüyorum, biraz etkilenebilir. Sultanahmet’ te meydana gelen terör saldırısı sonrasında buradan gidecek turistlerin pek etkileneceğini zannetmiyorum. Biz zaten öteden beri ateş çemberindeyiz. Hep bunu bilerek Türkiye’ye gidip geliyorlar’’ dedi.

‘İyimser değilim karamsar da değilim’

“Biz hala gurup rezervasyonları yapmayı sürdürüyoruz. İleride rezervasyon iptalleri olur mu? Bilemiyoruz tabii. Amerika’dan Türkiye’ye gidecek turistlerin durumu, rezervasyon iptalleri her şey Şubat ayı sonuna belli olur. Belki de Amerika’dan gidecek turist sayısı artar. Uygulanacak çeşitli kampanyalarla artabilir. Çeşitli promosyonlar turist sayısını arttırabilir. Bizim için en kötü yıl 11 Eylül saldırılarının yaşandığı 2001 yılıydı. Biz o dönemde bile Türkiye’ye İskandinav Havayolları aracılığıyla çok sayıda turist gönderiyorduk. O dönemde kendimize rekor seviyede turist gönderdik Türkiye’ye. Bu yıl fazla iyimser değilim ama karamsar da değilim, kötümser hiç değilim”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG