Erişilebilirlik

Amerikalılar Obama’nın IŞİD Stratejisine Karşı


Yayınlanan yeni bir anket Amerikalılar’ın Başkan Obama’nın IŞİD’le mücadelesinden memnun olmadığını ortaya koydu. Ancak Amerika’nın bir kısmı Obama’nın IŞİD’e karşı aldığı önlemleri yetersiz bulurken, bir diğer bölümü ise Amerika’nın bölgeye müdahalelerine son vereceği sözünden döndüğünü söylüyor.

Associated Press ve GfK’nın Ekim ortasında yaptığı anket her 10 Amerikalı’dan 6’sının Obama’nın IŞİD’le mücadelesini kabul etmediğini ortaya koydu. Obama, bir yıl kadar önce hem Suriye hem de Irak’ta geniş bombardıman operasyonları emri vermişti. Anketin tamamlandığı günlerde ABD Başkanı, Suriye’ye 50 özel güç askerinin gönderilmesine karar verdi.

Ancak Obama’nın IŞİD stratejisine destek azalıyor. Destek verenler yalnızca yüzde 38’de kalıyor. 2014 Eylül’ünde bu oran yüzde 50’ydi.

Amerika’nın Irak ve Afganistan’daki askeri müdahalelerinin üzerinden 10 sene geçtikten sonra Obama, Amerika’yı savaş alanlarından çekme sözü vermişti. Ancak görev süresi 15 ay sonra bitecek olan Obama, ülkesini Irak, Suriye ve Afganistan’da savaşa sokmak durumunda olabilir.

Amerika 2001’de Afganistan’ı işgal etmiş ve 3 bin kişinin ölümüne neden olan 11 Eylül saldırısı sonrasında El Kaide hedeflerine yönelmişti. Obama, bu ülkedeki askerlerin çoğunu çekse de, daha önce istediğinden daha fazla sayıda askeri geride bırakmak zorunda kalacak.

AP’nin anketine göre, Amerikalılar’ın yüzde 71’ine göre tarih, Afganistan savaşını başarısızlık olarak görecek. Amerikalıların yüzde 26’sına göre ise Afganistan, bir başarı olarak kayıtlara geçecek.

Obama’ya muhalefet eden çoğu Cumhuriyetçi siyasetçi, Başkan’ın IŞİD’e müdahalesinin çok zayıf olduğunu savunuyor. Bazı Demokratlar ise Başkan’ın Amerika’nın bölgedeki müdahalelerini azaltma sözünden döndüğünü düşünüyor.

Obama’nın IŞİD’e verdiği karşılığın gelecek sene yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde yapılacak münazaralarda önemli rol oynayacağı düşünülüyor. Bazı Cumhuriyetçi adaylar bölgeye kara gücü yollanması çağrısı yapsa da Obama bunu reddediyor. Demokratlar’ın önde giden aday adayı Hillary Clinton da Suriye’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi çağrısında bulunsa da, bu fikir de Obama tarafından reddedildi.

XS
SM
MD
LG