Erişilebilirlik

Amerikalı Yetkililerden Türkiye Ziyareti


Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Victoria Nuland 31 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında üç ülkeyi kapsayan ziyaret programı çerçevesinde Türkiye’de de temaslarda bulunacak.

Nuland, Macaristan ve Ukrayna’daki temaslarını iki ülkenin başkentleri ile sınırlı tutarken, Türkiye’de İstanbul ve Adana’yı ziyaret edecek.

Nuland’ın Türkiye’deki resmi yetkililerle temaslarının gündeminde ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar var. Nuland, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütleriyle de biraraya gelecek.

Bu arada Savunma Bakanlığı müsteşarlarından Jim Miller da Türkiye’de temaslarda bulunuyor. Miller’ın temaslarının gündeminde Suriye dahil bölgesel güvenlik konuları yer alıyor. Türk-Amerikan ortak savunma ilişkileri, NATO ortaklığı da gündem maddeleri arasında.

Türkiye ile Amerika arasında diplomatik trafik yoğunluğunun Kasım ayında da devam etmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 18 Kasım’da Washington’u ziyaret etmesi, Amerika Dışişleri yardımcılarından Rick Barton’un da 2-7 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye gitmesi bekleniyor.

Türkiye ile Amerika ilişkilerinde, son dönemde Türkiye’nin Amerika’nın yaptırım uyguladığı Çin şirketi CPMIEC’ten füze savunma sistemi almayı planlaması öne çıkmış bulunuyor. Ayrıca ikili ilişkilerde Suriye savaşı ve Irak’taki durum da önemini koruyor.
XS
SM
MD
LG